Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijskie badania pokazują, że liczba zachorowań na raka związanego z otyłością wzrosła czterokrotnie w ciągu jednego pokolenia

Australijskie badania pokazują, że liczba zachorowań na raka związanego z otyłością wzrosła czterokrotnie w ciągu jednego pokolenia

Źródło: domena publiczna CC0

Nowe badania przeprowadzone przez Centrum Daffodil, wspólny projekt Rady ds. Raka NSW i University of Sydney, pokazują, że odsetek nowotworów związanych z otyłością w Australii wzrósł prawie czterokrotnie w latach 1983-2017, zapowiadając narastający kryzys nowotworowy, któremu można zapobiec, o ile nie zostaną podjęte pilne kroki aby odwrócić ten trend. Epidemia otyłości w Australii. Badanie zostało opublikowane w Zdrowie regionalne Lancet – Zachodni Pacyfik.

Centrum Żonkila przeanalizowało 35-letnie stawki 10 rodzaje raka W Australii, która jest powiązana zgodnie z ustaleniami Światowej Organizacji Zdrowia i Światowego Funduszu Badań nad Rakiem otyłość. Analizowano nowotwory jelita, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, piersi (kobiety po menopauzie), macicy, jajnika, nerki, tarczycy i szpiczaka mnogiego.

Dr Eleonora Filito, pracownik naukowy i główny autor badania, powiedziała, że ​​badania wykazały, że nowotwory związane z nadwagą i otyłością były prawie trzy razy wyższe w MłodyW porównaniu z osobami urodzonymi pod koniec lat czterdziestych. „W przypadku nowotworów bez wyraźnego związku z nadwagą i otyłością nie zaobserwowaliśmy tego samego wzrostu, co podkreśla rosnące zaniepokojenie otyłością jako epidemią zdrowia publicznego”.

W porównaniu z innymi rodzajami raka, te silnie związane z otyłością wzrosły w latach 1983-2017 w alarmującym tempie.

Przewodnicząca Komisji ds. Żywienia, Alkoholu i Aktywności Fizycznej Rady ds. Raka, Claire Hughes, powiedziała, że ​​Australia stoi w obliczu poważnego problemu zdrowia publicznego. „Jesteśmy bogatym krajem, który szczyci się swoim systemem opieki zdrowotnej, ale od dziesięcioleci obserwujemy wzrost wskaźników otyłości”.

Badania wykazały również gwałtowny wzrost liczby nowotworów związanych z otyłością u osób urodzonych po 1960 roku, kiedy wskaźniki otyłości w Australii zaczęły znacząco rosnąć.

„Ostatnie dekady przyniosły zmiany w zapasy jedzeniawzorce żywieniowe, wzrost wygody i wysoko przetworzonej żywności, nadmierna konsumpcja i siedzący tryb życia – wszystko to tworzy środowisko, które prowadzi do wzrostu masa ciała i zły stan zdrowia. Ponieważ nasze badania pokazują, że skutki epidemii otyłości prowadzą do gwałtownego wzrostu liczby przypadków raka, którym można zapobiec, rządy muszą podjąć zdecydowane działania w celu wspierania lepszego odżywiania i Aktywność fizyczna– powiedział Hughes.

Częste nowotwory związane z otyłością, takie jak Rak jelitaU młodych dorosłych zaobserwowano nawet trzykrotny wzrost zachorowalności, podczas gdy mniej powszechne nowotwory związane z otyłością, takie jak nowotwory wątroby, nerek, macicy, tarczycy i trzustki, odnotowały podobny, jeśli nie większy wzrost.

„W sumie w ciągu 35 lat zdiagnozowano ponad milion przypadków nowotworów związanych z otyłością” – powiedział dr Filito. „Zakres, w jakim otyłość bezpośrednio powoduje te nowotwory, jest różny. We wszystkich dziesięciu pojawił się wzorzec, który pokazuje, że nowotwory związane z otyłością rosną szybciej niż te niezwiązane z otyłością”.

Zatrzymanie i odwrócenie wzrostu wskaźników otyłości do 2030 r. jest celem zarówno Narodowej Strategii Profilaktyki Zdrowia, jak i Narodowej Strategii Przeciw Otyłości. Rada ds. Raka wzywa wszystkie rządy do wdrożenia zaleceń Narodowej Strategii Przeciwdziałania Otyłości w celu podniesienia świadomości na temat skutków zdrowotnych otyłości i opracowania polityk w celu rozwiązania tego problemu. czynniki środowiskowe które przyczyniają się do przybierania na wadze.


W dużym duńskim badaniu nadwaga i otyłość są związane z ryzykiem raka


więcej informacji:
Eleonora Filito i wsp., Badanie środowiskowe trendów zachorowalności na nowotwory związane z otyłością w Australii w latach 1983-2017, Zdrowie regionalne Lancet – Zachodni Pacyfik (2022). DOI: 10.1016 / j.lanwpc.2022.100575

Przedstawione przez Radę ds. Raka

cytat: Australijskie badania pokazują czterokrotne zwiększenie liczby nowotworów związanych z otyłością w ciągu jednego pokolenia (2022, 9 września). Pobrane 9 września 2022 z https://medicalxpress.com/news/2022-09-australian-obesity-related-cancers- czterokrotnie. html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Operacja zaćmy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem otępienia nawet po 10 latach