Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy ludzie polowali i jedli mamuty włochate lub dinozaury?

Czy ludzie polowali i jedli mamuty lub dinozaury? Jasmine, 10 lat, środkowe wybrzeże NSW

cześć Jasmine

Dzięki za to świetne pytanie!

Ludzi można obwiniać za wiele rzeczy: wycinanie lasów deszczowych, zaostrzanie zmian klimatycznych i doprowadzanie do wyginięcia cennych gatunków, takich jak tygrys tasmański. Ale czy możemy dodać do listy polowania i zjadanie mamutów i dinozaurów?

Cóż, możemy śmiało założyć, że dinozaury nigdy nie padły ofiarą ludzi – głównie dlatego, że nigdy się nie spotkali (pomimo tego, co sugerowałyby filmy z Parku Jurajskiego). Dinozaury wyginęły już około 62 miliony lat temu, zanim współcześni ludzie zaczęli wędrować po planecie!

Ale co z włochatym mamutem? W tym przypadku film z epoki lodowcowej był już poprawny. Ludzie i mamuty włochate żyli obok siebie przez w najmniej 15 000 lat.

Odkrycia mamutów w zapisie kopalnym

Czy ludzie polowali na mamuta włochatego aż do wyginięcia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się wskazówkom w zapisie kopalnym, na który składają się zachowane szczątki życia starożytnego.

W przypadku dodo, dużego ptaka, który nie lata wyginąćdokumenty z 1690 r. wykazujące, że przyczyną było nadmierne polowanie przez ludzi.

Dodo po raz pierwszy odkryto na Mauritiusie pod koniec XVI wieku.
Wiki CommonsA CC BY-SA

Ale mamut włochaty istniał na długo przed tym, zanim pojawił się papier do pisania. Istniały około 300 000 lat temu – w czasie, gdy lód pokrył północne części świata.

Kiedy wyginęły, tylko kilka mamutów karłowatych było przeżył Na małej odosobnionej wyspie w Arktyce około 4000 lat temu. Ale pełnowymiarowe gatunki zniknęły z obszaru zwanego Beringia (między Syberią a Alaską) około 12 000 lat temu – po tym, jak żyły obok ludzi przez co najmniej 15 000 lat.

READ  Gdy tylko kasa zrobiła krok, pojawiła się alternatywna Delta

Czy zabili ich ludzie?

Film Epoka lodowcowa z 2002 roku pokazał konfrontację między włochatą grzywą a człowiekiem.
Lis XX wieku / IMDB

Znajdź wskazówki

Kiedy polowali na wczesnych ludzi, zabijali kilka zwierząt jednocześnie. Doprowadziło to do stworzenia „miejsc śmierci”, które są dosłownie ogromnymi stosami kości zwierzęcych. A kiedy wyciągali mięso z kości, aby je zjeść, używali kamiennych narzędzi, które tworzyły ślady nacięć lub maleńkie pęknięcia w kościach.

Te znaki dostarczają teraz ważnych wskazówek. W Beringii istnieją skamieliny wskazujące na miejsca zabijania mamutów i ślady nacięć na kościach mamutów – więc wszystkie poszlaki sugerują, że ludzie polowali na mamuty włochate.

Ale najsilniejszy dowód jest znalezione W południowej Polsce w 2019 r. W kości żebrowej mamuta włochatego znaleziono niewielki fragment narzędzia kamiennego, przerobionego przez człowieka na ostrze włóczni. Gdyby to był dowód dostarczony w procesie o morderstwo, ten człowiek zostałby natychmiast zamknięty!

Czy to jednak oznacza, że ​​tylko ludzie są odpowiedzialni za wybicie wszystkich pełnowymiarowych mamutów włochatych?

Niektórzy uczeni Sugerować Ważną rolę odegrał też klimat.

Warunki klimatyczne w tamtym czasie mogły odsunąć się od preferowanych przez mamuty włochate i spowodować znaczny spadek ich liczebności. Mogło to sprawić, że pozostałe mamuty były bardziej podatne na zwiększone polowania w miarę wzrostu populacji.

Mamut australijski

Australia nie miała mamutów włochatych. Byłoby tak gorąco w tych grubych płaszczach! Ale mamy gigantyczne zwierzęta znane jako megafauna, które wyginęły między 5000 a 17 000 lat (w zależności od gatunku) po przybyciu pierwszych ludów.

Co ciekawe, nie znajdujemy żadnych wiarygodnych dowodów kopalnych na temat tych ludzi polujących na Australię bardzo stary ogromne zwierzęta. Nie ma znanych miejsc zabijania, żadnych śladów nacięć na kościach zwierząt ani śladów ostrzy włóczni w żebrach.

Czy zniknięcie megafauny było związane z działalnością człowieka? A może zmiany klimatyczne również tutaj odegrały pewną rolę?

Jury wciąż nie ma na ten temat! Ale im więcej znajdujemy skamieniałości i im lepiej je badamy, tym bliżej jesteśmy zrozumienia tego, co wydarzyło się wiele lat temu.Czytaj więcej:
Curious Kids: Czy dinozaury mogą kiedykolwiek wrócić?