Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Awantura Oukos: UE domaga się od Australii przeprosin za potraktowanie Francji przed rozmowami handlowymi | Wiadomości z Australii

UE domaga się odpowiedzi – i przeprosin od Australii – w związku z traktowaniem Francji jako opadu z Ogłoszenie Okosa Grozi opóźnieniem ważnej transakcji biznesowej.

Nadzieje Australii na zawarcie umowy o wolnym handlu z UE uderzają w twarde wody, gdy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen twierdzi, że Australia Wyjaśnij jej zachowanie w obronie Francji, członka Unii Europejskiej.

Rząd Morrisona ogłosił, że Kontrakt na okręt podwodny z Francuzami o wartości 90 miliardów dolarów został anulowany oraz nawiązanie „wieczystego partnerstwa” ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią w ramach nowej umowy znanej jako Aukus pod koniec ubiegłego tygodnia.

Francuzi twierdzili, że byli „zaskoczeni” ogłoszeniem. Mimo prób uspokojenia awantury dyplomatycznej, Francuzi odwołali swojego ambasadora i zwrócili się do Unii Europejskiej o ponowne rozważenie udziału Australii w umowie o wolnym handlu z Unią Europejską.

Chociaż oczekuje się, że rozmowy handlowe z Australią będą kontynuowane zgodnie z planem, von der Leyen powiedziała, że ​​Australia musi najpierw zrobić pewne wyjaśnienia.

„Jeden z naszych krajów członkowskich został potraktowany w niedopuszczalny sposób, dlatego chcemy wiedzieć, co się stało i dlaczego” – powiedziała von der Leyen w wywiadzie dla CNN.

„Więc najpierw musisz to wyjaśnić, zanim zaczniesz normalnie działać”.

Przewodniczący Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego Bernd Lange kontynuował ten temat we wtorkowym wywiadzie dla ABC.

„To naprawdę trudna sytuacja Francja w obliczu”, dodając, że spodziewał się zobaczyć „jakiś rodzaj przeprosin, pewnego rodzaju uspokojenie sytuacji ze strony rządu australijskiego”, aby pomóc im „lepiej zrozumieć”.

„Kwestia zaufania ma miejsce teraz, a niektórzy członkowie mogą prosić o więcej siatek bezpieczeństwa, o więcej gwarancji” – powiedział.

Europejscy przywódcy spotkają się w Nowym Jorku, aby rozważyć odpowiedź na anulowanie francuskiego porozumienia na rzecz porozumienia z Ocos. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe BidenPoprosił o rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w celu naprawy więzi. Francuzi zgodzili się na rozmowę telefoniczną w najbliższych dniach.

READ  Anthony Albanese kpi z ogłoszenia nowej szczepionki przeciwko Covidowi dla sojuszu z fiaskiem odnowionej kampanii | Zdrowie

Scott Morrison, który jest w Nowym Jorku przed swoim pierwszym spotkaniem z Bidenem, powiedział, że „nie było w tej chwili okazji” do prowadzenia własnych rozmów z Macronem.

„Jestem pewien, że okazja nadejdzie we właściwym czasie” – powiedział z Nowego Jorku. „Na razie rozumiem rozczarowanie, ponieważ pracują poprzez konsultacje ze swoim ambasadorem w Paryżu i będziemy z tym cierpliwi”.

Morrison powiedział, że zachęcony przez szefa spraw zagranicznych Komisji Europejskiej Josepa Borrella „nie mieszaj jabłek i gruszek” z zeszłego tygodnia, jeśli chodzi o udział Australii w umowie o wolnym handlu UE.

„Myślę, że to bardzo dobre podsumowanie sytuacji” – powiedział.

„To znaczy, nad tymi kwestiami będziemy pracować w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Nie jest łatwo osiągnąć porozumienie z UE w sprawie handlu, myślę, że wszyscy to rozumieją.”

Podczas gdy francuski gniew nadal wzmaga się, australijscy dyplomaci pracują po godzinach, aby uspokoić partnerów Australii w regionie Indo-Pacyfiku. Okos Umowa nie wpłynie na region.

Morrison rozmawiał z prezydentem Indonezji Joko Widodo w drodze do Nowego Jorku, aby „upewnić go o kluczowych obszarach zainteresowania Indonezji”, w tym, że Australia „dotrzyma wszystkich naszych zobowiązań wynikających z Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i broni jądrowej Reżim nierozprzestrzeniania broni. Porozumienie z Okos przyczyni się do pokoju, stabilności i równowagi strategicznej w regionie”. Australia wyśle ​​zespół do Indonezji w celu wydania dalszych informacji na temat znaczenia nowego porozumienia strategicznego.

Rozmowa telefoniczna odbyła się w kontekście wysłania przez ambasadora Australii w ASEAN oświadczenia do krajów Azji Południowo-Wschodniej, w którym potwierdził zaangażowanie Australii w cele ASEAN, Podczas gdy powtarzali, że Aukus nie był „obronnym sojuszem ani paktem”.