Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badania lotnicze ujawniają stopień masowego blaknięcia koralowców

Badania lotnicze ujawniają stopień masowego blaknięcia koralowców

Nowe badania lotnicze ujawniły prawdziwy zasięg jednego z najgorszych masowych blaknięć koralowców zarejestrowanych na Wielkiej Rafie Koralowej, potwierdzając, że niektóre części tego cudu natury przetrwały bez szwanku.

Dr Mark Read, główny naukowiec w Great Barrier Reef Marine Park Service, potwierdził, że wyniki pilnych badań lotniczych rafy – przeprowadzonych po odkryciu w zeszłym miesiącu „dominującego blaknięcia koralowców w płytkich wodach” – wykazały, że 75 procent obszaru pobrane próbki Niektóre z nich wykazały formę wybielenia koralowców.

„Mówiąc to w kontekście, Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej obejmuje ponad 3000 raf koralowych rozciągających się na ponad 2300 kilometrów” – powiedział.

„Przebadaliśmy ponad 1000 raf, w tym Cieśninę Torresa. Na podstawie pobranego obszaru stwierdzono, że co najmniej 75% tych raf wykazywało jakąś formę blaknięcia.

Na Wielkiej Rafie Koralowej doszło do sześciu masowych blaknięć koralowców w latach 2022, 2020, 2017, 2016, 2002 i 1998. Zdjęcie: Harriet Spark

Według danych niedawno opublikowanych przez ten organ wyniki wykazały, że w jednej czwartej pojedynczych raf zbadanych wzdłuż zewnętrznego szelfu na północ od Port Douglas i na północ od rzeki Lockhart nie odnotowano niskiego poziomu wybielenia.

Jednak kilka przybrzeżnych raf w centralnej części parku morskiego odnotowało „bardzo wysoki” poziom blaknięcia.

Wiele raf średniej półki od Innisfail po Cape Melville, w tym obszar Lizard Island, również zostało dotkniętych bardzo wysokim i poważnym poziomem wybielenia.

Doktor Reid stwierdziła, że ​​blaknięcie wystąpiło jedynie w przypadku 75 procent raf koralowych objętych próbą przeprowadzoną przez organ, a nie w przypadku całej rafy koralowej w 75 procentach.

„Nie zbadaliśmy wszystkich raf. Zgadzamy się jednak, że jest to główne wydarzenie masowego blaknięcia”.

„Monitorowaliśmy rafy koralowe we wszystkich trzech obszarach GBR Marine Park. (Wybielanie) było zgodne z wzorcem narażenia na ciepło w okresie letnim wysokiego ryzyka” – powiedział.

READ  NASA rozszerza misję innowacyjnego helikoptera na Marsa

Na Wielkiej Rafie Koralowej doszło do sześciu masowych blaknięć koralowców w latach 2022, 2020, 2017, 2016, 2002 i 1998. Zdjęcie: Harriet Spark

„Jednak bielony koral nie jest równy martwemu koralowi. Bielony koralowiec może się zregenerować.

Właściciel firmy czarterowej Big Fish Down Under, Dan McCarthy, powiedział, że stan Wielkiej Rafy Koralowej na dalekim północnym wybrzeżu jest doskonały.

„Niektóre koralowce wykazują bardzo niewielkie oznaki fluorescencji, ale jest to bardzo prosta sprawa” – powiedział.

„Rafa jest w doskonałym stanie. Woda była nieco chłodniejsza niż zwykle z powodu większej ilości opadów nad oceanem niż na lądzie, więc dobrze to słyszeć. ”

Rafa zapewnia około 64 000 miejsc pracy i reprezentuje gospodarkę stanu o wartości 6 miliardów dolarów.

Doktor Lisa Schindler, dyrektor kampanii na rzecz Wielkiej Rafy Koralowej w Australijskim Towarzystwie Ochrony Morza, stwierdziła, że ​​zakres i dotkliwość obecnego zjawiska blaknięcia koralowców są alarmujące.

„To piąte masowe wybielanie w ciągu zaledwie ośmiu lat” – powiedział dr Schindler.

„Trzy czwarte Wielkiej Rafy Koralowej uległo wybieleniu, a 60% badanych koralowców wykazało wybielenie od wysokiego do poważnego” – stwierdził dr Schindler.

„Wszystkie rafy w południowej części wykazują wysokie lub poważne blaknięcie, od raf przybrzeżnych po rafy przybrzeżne. Jest to poważne zjawisko blaknięcia, prawdopodobnie najgorsze, jakie widzieliśmy od 2016 roku. „

Ładowanie osadzonego…

[email protected]