Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie ujawniło strukturę dawnych wysokich i suchych raf koralowych na równinie Nullarbor

Newswise — badacze Curtin i międzynarodowi współpracownicy korzystający z zaawansowanych zdjęć satelitarnych odkryli starożytną, podobną do rafy, rzeźbę terenu „ukrytą” na równinie Nullarbor, która zachowała się przez miliony lat, odkąd po raz pierwszy uformowała się, gdy równina była pod wodą.

Autor badań dr Milo Parham z Timescales of Mineral Systems Group w Curtin Szkoła Nauk o Ziemi i Planetarnych Powiedział, że odkrycie jeszcze bardziej podważyło zrozumienie, że równina Nullarbor, która wyłoniła się z oceanu około 14 milionów lat temu, była zasadniczo płaska i pozbawiona cech charakterystycznych.

Dr Parham powiedział: „W przeciwieństwie do wielu części świata, duże połacie równiny Nullarbor pozostały w dużej mierze niezmienione z powodu procesów wietrzenia i erozji przez miliony lat, co czyni ją wyjątkową płytą geologiczną, która w fascynujący sposób zapisuje starożytną historię”.

„Dzięki zdjęciom satelitarnym o wysokiej rozdzielczości i pracom terenowym zidentyfikowaliśmy wyraźne pozostałości oryginalnej struktury dna morskiego zachowanej przez miliony lat, pierwszego tego typu terenu odkrytego na równinie Nullarbor.

„Wzgórek w kształcie pierścienia nie może być wytłumaczony wpływem pozaziemskim ani żadnymi znanymi procesami deformacji, ale zachowuje oryginalne tekstury i cechy drobnoustrojów typowo występujące we współczesnej Wielkiej Rafie Koralowej”.

Dr Parham powiedział, że odkrycie było spowodowane zwiększonym dostępem do nowych obrazów satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, które ujawniły drobne cechy reprezentujące zaskakującą historię ewolucji ekologicznej na równinie Nullarbor.

„Dowody na dawno zniknięte koryta rzeczne, a także systemy wydm odciśnięte bezpośrednio w wapieniu, zachowują archiwum starożytnych krajobrazów, a nawet zapis dominujących wiatrów. I to nie tylko krajobrazy. Izolowane kolumny jaskiń przerywane przez równinę Nullarbor” Dr. Parham powiedział: Przechowują zmumifikowane szczątki tygrysów tasmańskich i całe szkielety dawno wymarłych cudów, takich jak Thelacoleo, lew torbacz.

„Na powierzchni, ze względu na stosunkowo stabilne warunki, równina Nullarbor zachowała duże ilości meteorytów, co pozwala nam cofnąć się w czasie do początków naszego Układu Słonecznego.

READ  SpaceX i NASA odłożyły dekodowanie specjalnych astronautów Ax-1 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

„Te cechy, w połączeniu z cechą krajobrazów sprzed milionów lat, które teraz zidentyfikowaliśmy, sprawiają, że równina Nullarbor jest skutecznie zapomnianą krainą i pozwala na fascynujące, głębsze zrozumienie historii Ziemi”.

Dr Parham jest związany z Institute for Geosciences Research (TIGeR), wiodącym instytutem badawczym Curtina zajmującym się naukami o Ziemi.

zatytułowany „Tajemnicze pierścieniowe ukształtowanie terenu na mioceńskiej płaskiej powierzchni krasowej, Nullarbor Plain, Australia„zostanie opublikowany w Operacje powierzchniowe i terenowe ZiemiBadania prowadził dr Matej Lebar z Instytut Geograficzny Antona Malika W Centrum Badawczym Słoweńskiej Akademii Nauk i Sztuki.