Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dzieci kobiet z cukrzycą ciążową i otyłością częściej mają ADHD

Według nowych badań opublikowanych w Endocrine Society, dzieci kobiet z cukrzycą ciążową i otyłością mogą być bardziej narażone na rozwój zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) niż te, których matki nie były otyłe. Journal of Endokrynologii i Metabolizmu.

Szacunkowa liczba dzieci w wieku od 3 do 17 lat, u których zdiagnozowano ADHD, wynosi 6 milionów według danych z lat 2016-2019. Głównym czynnikiem ryzyka ADHD u dzieci jest otyłość matek. Około 30% kobiet staje się otyłych podczas pierwszej wizyty u lekarza w czasie ciąży, a liczba ta wzrasta do 47% u kobiet z cukrzycą ciążową. Nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży w tej populacji jest czynnikiem ryzyka u dzieci z ADHD.

Nasze badanie wykazało, że kobiety w ciąży z otyłością i cukrzycą ciążową miały dzieci z długotrwałymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak ADHD. Nie znaleźliśmy tego związku, gdy te kobiety przybrały zdrową wagę podczas ciąży”.


Veronica Perea, MD, PhD, Hospital Universitari Mutua Terrassa, Barcelona, ​​​​Hiszpania

Naukowcy przebadali 1036 dzieci urodzonych przez matki z cukrzycą ciążową. Trzynaście procent tych dzieci zdiagnozowano ADHD. Naukowcy odkryli, że dzieci kobiet z cukrzycą ciążową i otyłością częściej cierpią na ADHD niż dzieci urodzone przez matki nieotyłe.

Naukowcy odkryli ten związek tylko u kobiet z cukrzycą ciążową, otyłością i nadmiernym przyrostem masy ciała w czasie ciąży. Badacze nie zaobserwowali zwiększonego ryzyka ADHD u dzieci kobiet z cukrzycą ciążową i otyłością, jeśli waga tych kobiet w czasie ciąży mieściła się w normie.

„Ważne jest, aby klinicyści doradzali swoim pacjentkom znaczenie zdrowego przybierania na wadze podczas ciąży” – powiedział Beria.

Inni autorzy tego badania to Andrew Simo Cervat, Carmen Quiros, Nuria Alonso-Carrel, Mate Valverde, Maria José Barahona, Xavier Urquiso, Eva Lopez i Maria José Barahona ze szpitala uniwersyteckiego Mito de Terrassa; oraz Antonio J Amore z Hospital Clinic de Barcelona w Barcelonie w Hiszpanii.

READ  Nowe obserwacje ESO pokazują, że skalista egzoplaneta ma tylko połowę masy Wenus

Badanie otrzymało dofinansowanie z Fundació Docència i Recerca Mútua Terrassa.

źródło:

Numer czasopisma:

Beria, F.; i in. (2022) Rola nadmiernego przyrostu masy ciała w ciąży w ryzyku ADHD u potomstwa kobiet z cukrzycą ciążową. Journal of Endokrynologii i Metabolizmu. doi.org/10.1210/clinem/dgac483.