Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie wykazało, że niski poziom witaminy D u dzieci wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia atopowego zapalenia skóry

Badanie wykazało, że niski poziom witaminy D u dzieci wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia atopowego zapalenia skóry

Naukowcy z Uniwersytetu Chang Gung w Taoyuan na Tajwanie przeprowadzili badanie mające na celu zbadanie związku między poziomem witaminy D w surowicy a alergiami i ich wpływem na ryzyko atopowego zapalenia skóry we wczesnym dzieciństwie.

Badanie zostało opublikowane w Dziennik Światowej Organizacji Alergii.

Pobyt: Poziom witaminy D jest odwrotnie powiązany z alergiami i ryzykiem rozwoju atopowego zapalenia skóry we wczesnym dzieciństwie. Źródło obrazu: Alexisidou/Shutterstock

tło

Witamina D jest rozpuszczalnym w tłuszczach mikroelementem, który ma kluczowe znaczenie w modulowaniu wrodzonej i nabytej odpowiedzi immunologicznej. Poziomy tej witaminy we krwi są powiązane z wieloma chorobami alergicznymi, w tym z atopowym zapaleniem skóry.

Istniejące dowody sugerują, że ryzyko atopowego zapalenia skóry jest odwrotnie proporcjonalne do poziomu witaminy D w surowicy. Jednakże nie ma wystarczających dowodów, aby zrozumieć ten związek w różnych grupach wiekowych we wczesnym dzieciństwie.

Wrażliwość na alergeny jest silnym czynnikiem wyzwalającym atopowe zapalenie skóry. Podczas gdy alergia na alergeny pokarmowe zwykle pojawia się w dzieciństwie, alergia na alergeny w aerozolu występuje częściej w dzieciństwie. Stężenie witaminy D w surowicy wykazuje odwrotną zależność od specyficznej wrażliwości na alergeny i poziomu immunoglobuliny E (IgE) w surowicy we wczesnym dzieciństwie.

W tym badaniu naukowcy zbadali związek między poziomem witaminy D we krwi a atopowym zapaleniem skóry u dzieci w różnych grupach wiekowych. Ponadto zbadali wpływ witaminy D na alergie i atopowe zapalenie skóry we wczesnym dzieciństwie.

projekt badania

Do badania oddzielnie włączono dzieci z klinicznie potwierdzonym atopowym zapaleniem skóry oraz dopasowane pod względem wieku zdrowe dzieci bez atopowego zapalenia skóry i innych chorób alergicznych w wieku 0,5, 2 i 4 lat.

Wśród dzieci w wieku 0,5 roku 59 dzieci chorowało na atopowe zapalenie skóry, a 36 było dziećmi zdrowymi. Wśród 2-latków 37 dzieci miało atopowe zapalenie skóry, a 29 było dziećmi zdrowymi. Wśród czterolatków 32 dzieci chorowało na atopowe zapalenie skóry, a 29 było zdrowych.

READ  Jak widzisz „blask Da Vinci” rozświetlający w tym tygodniu sierp księżyca?

Próbki surowicy pobrane od uczestników analizowano pod kątem witaminy D, całkowitego poziomu IgE i poziomu IgE swoistego dla alergenu.

Ważne notatki

Zakwalifikowane dzieci podzielono na trzy grupy na podstawie poziomu witaminy D we krwi. W grupach wiekowych 0,5 roku i 4 lat dzieci z poziomem witaminy D poniżej 20 ng/ml wykazywały istotnie częstsze występowanie wyłącznego karmienia piersią i atopii u matek w porównaniu do dzieci z poziomem witaminy D > 30 ng/ml . .

Dzieci z atopowym zapaleniem skóry miały istotnie niższy poziom witaminy D w wieku 2 i 4 lat niż osoby zdrowe. Jednakże zaobserwowano istotnie większą suplementację witaminą D u dzieci z atopowym zapaleniem skóry w wieku 0,5 roku w porównaniu do osób zdrowych.

Częstość występowania alergii pokarmowej była istotnie większa u dzieci z atopowym zapaleniem skóry w wieku 0,5 i 4 lat. Częstość występowania roztoczy i alergii IgE była istotnie większa u dzieci z atopowym zapaleniem skóry w wieku 2 i 4 lat.

Związek poziomu witaminy D z alergią

U dzieci z poziomem witaminy D poniżej 20 ng/ml wykazano większą częstość występowania alergii pokarmowej w wieku 0,5 roku i alergii na roztocza w wieku 2 lat w porównaniu do dzieci z poziomem witaminy D powyżej 30 ng/ml.

Natomiast znaczny wzrost częstości występowania roztoczy i alergii IgE zaobserwowano jedynie u dzieci z poziomem witaminy D poniżej 20 ng/ml w wieku czterech lat.

Atopowe zapalenie skóry i czynniki ryzyka alergii

Stwierdzono, że uczulenie na alergeny pokarmowe i atopia u matki są ważnymi czynnikami ryzyka rozwoju atopowego zapalenia skóry u dzieci już od 0,5 roku życia. Jednak w przypadku dzieci w wieku od 2 do 4 lat najsilniejszymi czynnikami ryzyka atopowego zapalenia skóry były poziom witaminy D we krwi i alergia na roztocza.

W szczególności stwierdzono, że poziom witaminy D we krwi jest istotnym czynnikiem ryzyka alergii pokarmowej w wieku dwóch lat i alergii na roztocza zarówno w wieku dwóch, jak i czterech lat.

znaczenie studiowania

Badanie wykazało silny związek pomiędzy niedoborem witaminy D a ryzykiem atopowego zapalenia skóry i częstym występowaniem alergii we wczesnym dzieciństwie.

READ  Nowy mechanizm komórek macierzystych w jelitach: komórki macierzyste jelita są kierowane przez nowy mechanizm biofizyczny

Jak postawili hipotezę badacze, niedobór witaminy D może zmieniać odpowiedź immunologiczną na alergeny, co może przyczyniać się do rozwoju atopowego zapalenia skóry we wczesnym dzieciństwie.