Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Białoruś ogłasza bezwizowy wjazd dla Polaków

Białoruś ogłasza bezwizowy wjazd dla Polaków

Goście z Polski mogą wjechać na Białoruś bez wiz przez wszystkie przejścia graniczne na granicy UE z Republiką Białorusi.

Przedstawiciele białoruskiego rządu ogłosili dzisiaj, że obywatele sąsiedniej Polski będą mogli wjeżdżać na Białoruś bez wiz od jutra, 2 marca 2023 r.

W środę, 1 marca, urzędnicy w Mińsku poinformowali, że goście z Polski będą mogli wjechać na Białoruś bez wizy turystycznej lub innej przez wszystkie przejścia graniczne na granicy UE z Republiką Białorusi.

Według Białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego reżim wizowy dla obywateli polskich będzie obowiązywał do 31 grudnia 2023 roku.

Komisja poinformowała, że ​​„biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na „ruch bezwizowy” na Białorusi, przywódcy republiki podjęli decyzję o umożliwieniu obywatelom Polski bezwizowego wjazdu przez wszystkie białoruskie przejścia graniczne na granicy UE.

Komisja zauważyła, że ​​”wcześniej obywatele polscy mogli bez zobowiązań wjeżdżać na Białoruś tylko na polsko-białoruskim skrawku granicznym”.

21 grudnia 2022 roku prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko przyjął ofertę Rady Ministrów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedłużenia do 2023 roku reżimu wizowego dla obywateli Polski, Litwy i Łotwy.

Początkowo ten system wjazdu został ogłoszony dla obywateli Litwy i Łotwy do 15 maja 2022 r., ale później rozszerzono go również na obywateli Polski i przedłużono go do końca ubiegłego roku.

Obecnie obywatele Łotwy i Litwy mogą wjeżdżać tylko przez przejścia odpowiednio na białorusko-łotewskiej i białorusko-litewskiej części granicy.

10 lutego Polska zamknęła przejście graniczne w Bobrownikach. W odpowiedzi Białoruś ograniczyła wjazd ciężarówek zarejestrowanych w Polsce, umożliwiając im wjazd tylko przez polsko-białoruską część granicy. Przejście graniczne Terespol/Brześć, obsługujące przewóz pasażerów, jest obecnie jedynym przejściem granicznym, które działa bez ograniczeń.

13 lutego Białoruska Państwowa Komisja Graniczna poinformowała, że ​​liczba obywateli polskich odwiedzających Białoruś w ruchu bezwizowym nie zmniejszyła się po zamknięciu przez Warszawę przejścia granicznego Bobrowniki.