Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Biden i Putin podają sobie ręce, gdy w Szwajcarii rozpoczyna się Szczyt Genewski

Prezydent USA Joe Biden zdawał się mówić, że „ufał” rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi podczas ich spotkania w Szwajcarii, co następnie zmusiło jego doradców do wycofania się.

Dziennikarz zapytał Bidena, czy ufa Putinowi, a on skinął głową: „Tak”.

Było to zaskakujące przyznanie po tym, jak obaj zasiedli do rozmów na szczycie w Genewie w Szwajcarii, biorąc pod uwagę, że Biden nazwał Putina „mordercą” i „bezdusznym”.

Jednak sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki poszedł do obrony, mówiąc, że Biden nie chciał sugerować, że ufa Putinowi.

„Podczas wolnego na wszystkich, podczas którego członkowie prasy wykrzykiwali do siebie pytania, prezydent skinął głową w stronę mediów” – powiedziała pani Psaki. Nie odpowiadał na żadne pytania ani na nic poza chaosem.

Zapytany na początku tego tygodnia, czy mógłby zaufać Putinowi, prezydent USA powiedział: „Najpierw sprawdzę, a potem zaufam”.

Biden patrzył na Putina, gdy prezydent Szwajcarii Guy Parmelain przedstawiał parę przed Villa La Grange z widokiem na Jezioro Genewskie.

Para następnie wyciągnęła do siebie ręce, co było znaczącym momentem, biorąc pod uwagę, że napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Rosją były na najwyższym poziomie od lat.

Komentatorzy opisali uścisk dłoni jako „wstydliwy”, ale obaj przywódcy uśmiechnęli się podczas powitania.

Biden i Putin mieli rozmawiać przez pięć do sześciu godzin, według urzędników Białego Domu, ale zakończyli rozmowy około dwie godziny później.

Na porządku dziennym była długa lista tematów, w tym cyberataki, ingerencja w wybory, łamanie praw człowieka, zmiany klimatyczne, Iran, Ukraina i Syria.

Biden złagodził swoje komentarze w poniedziałek na szczycie NATO w Belgii, mówiąc, że Putin jest w rzeczywistości „godnym przeciwnikiem”, „inteligentnym” i „twardym”.

Gdy usiedli, by zrobić sobie zdjęcie, Putin podziękował Bidenowi za „inicjatywę spotkania”.

READ  Grupa Siedmiu zobowiązuje się do zaprzestania finansowania projektów węglowych do końca 2021 roku

„Wiem, że odbyłeś długą podróż i masz dużo pracy do wykonania” – powiedział Putin. „Stany Zjednoczone i Rosja wciąż mają wiele zaległości, które wymagają spotkania na najwyższym szczeblu i mam nadzieję, że nasze spotkanie będzie owocne”.

„Zawsze lepiej spotkać się twarzą w twarz” – powiedział Biden. „Próbujemy ustalić, gdzie mamy wspólny interes, gdzie możemy współpracować, a gdzie nie (ustanowimy) logicznego i przewidywalnego sposobu, w jaki się nie zgadzamy – dwie wielkie potęgi”.

Szczyt w Genewie obejmował dwa spotkania: mniejsze spotkanie między Bidenem i Putinem, w którym uczestniczyli tłumacze, minister spraw zagranicznych Tony Blinken i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, a następnie spotkanie większej grupy z dodatkowymi urzędnikami.

O ile pierwsze spotkanie trwało około 90 minut, drugie podobno trwało nieco ponad godzinę.

Biden miał porozmawiać z Putinem o przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieju Nawalnym, który został otruty środkiem paraliżującym, o którym podobno znany jest były agent KGB.

Nawalny wyzdrowiał, ale został aresztowany wkrótce po przybyciu do Moskwy z Niemiec w styczniu i skazany na dwa lata i osiem miesięcy więzienia za naruszenie warunków zawieszenia podczas leczenia za granicą.

Navalny początkowo rozpoczął strajk głodowy, a jego sojusznicy twierdzą, że był bliski śmierci, zanim zakończył strajk za radą lekarzy.

„Śmierć Nawalnego będzie kolejną wskazówką, że Rosja ma niewielki lub żaden zamiar przestrzegania podstawowych praw człowieka” – powiedział Biden na konferencji prasowej w poniedziałek po szczycie NATO. To byłaby tragedia. To tylko zniszczyłoby jego relacje z resztą świata, z mojego punktu widzenia i sensu.”

W wywiadzie dla NBC News Putin kpił z zarzutów, że miał coś wspólnego z cyberatakami lub prawie śmiertelnym otruciem pana Nawalnego.

Przywódcy zorganizowali później konferencje prasowe jeden na jednego, z Putinem jako pierwszym i ogłosił, że Stany Zjednoczone i Rosja zgodziły się na powrót ambasadorów do każdego kraju.

READ  Najpotężniejsze paszporty na świecie na rok 2021

Przed spotkaniem urzędnicy Białego Domu starali się obniżyć oczekiwania, mówiąc reporterom na pokładzie Air Force One, że „nie oczekują wielu osiągnięć”.

Spotkanie Bidena i Putina było wyraźnym przeciwieństwem niesławnego szczytu w Helsinkach, na którym Putin zaprezentował piłkę nożną Donaldowi Trumpowi i stanął po stronie Trumpa, jednocześnie akceptując odmowy Putina dotyczące ingerencji w wybory w 2016 roku.

Spotkanie odbyło się po doniesieniach, że amerykańscy urzędnicy rozmieścili w niedzielę trzy samoloty F-22 Raptor w odpowiedzi na główne rosyjskie gry wojenne z udziałem okrętów, okrętów podwodnych i bombowców około 500-800 kilometrów od Hawajów.

Samoloty amerykańskie nie przechwyciły żadnych rosyjskich bombowców, ponieważ nie zbliżyły się wystarczająco blisko Hawajów podczas ćwiczeń, które Rosja opisała jako największe ćwiczenia na Pacyfiku od czasów zimnej wojny.