Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Błąd Google'a zaniża polską złotówkę o jedną piątą

Błąd Google'a zaniża polską złotówkę o jedną piątą

Warszawa: Google przekazał informacje, które błędnie zaniżyły wartość złotego o ponad jedną piątą, co skłoniło władze 2 grudnia do uspokojenia opinii publicznej i zażądania wyjaśnień od wyszukiwarkowego giganta.

W poniedziałkowy wieczór przelicznik walut Google pokazał kurs 5,20 złotego za euro i 4,70 złotego za dolara, co oznacza spadek wartości o ponad jedną piątą w stosunku do kursu z poprzedniego dnia sesyjnego w piątek.

Informacja wywołała burzę spekulacji na X, dawnym Twitterze, i choć Polakom nie spieszyło się we wtorek z zakupem dolarów, urzędnicy apelowali o spokój.

„Zrelaksować się. Ten alarmujący kurs złotego jest „fałszywy” (błąd w źródle danych)” – powiedział X minister finansów Andrzej Domański.

Polski bank centralny stwierdził we wtorek, że kurs wymiany opublikowany przez Google jest „fikcyjny”, dodając, że kursy wymiany walut i wykresy „nie zawsze są dokładne”.

Ministerstwo finansów poinformowało, że Google oficjalnie zwrócił się do Polski z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób opublikowano błędny kurs wymiany.

W raporcie cytowanym przez telewizję TVN24 Google stwierdził, że jego przelicznik walut opiera się na danych pochodzących z „zewnętrznych źródeł”.

„W przypadku zgłoszenia błędów kontaktujemy się z dostawcami danych, aby jak najszybciej je skorygować” – dodała firma.

We wtorek, według kursów Banku Centralnego, polska waluta kosztowała 4,34 złotego za euro i 3,94 za dolara. –AFP

READ  Polska dołącza do sojuszników Putina w Parlamencie Europejskim