Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Blinken naciska na Ławrowa na G20, która jest rozdarta przez ukraińskie podziały

Blinken naciska na Ławrowa na G20, która jest rozdarta przez ukraińskie podziały

Blinken i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przemawiali krótko na spotkaniu czołowych światowych dyplomatów w New Delhi, które nie przyniosło ostatecznej wspólnej deklaracji po sprzeciwie Moskwy i Pekinu.

„Powiedziałem sekretarzowi stanu to, co ja i wielu innych mówiliśmy w zeszłym tygodniu w ONZ i co wielu ministrów spraw zagranicznych G20 powiedziało dzisiaj – zakończ tę agresywną wojnę, zaangażuj się w sensowną dyplomację, która może doprowadzić do sprawiedliwego i trwałego pokoju, Blinken powiedział dziennikarzom.

Ostatnim razem, gdy Blinken i Ławrow byli w tym samym pokoju – na spotkaniu G-20 na Bali w lipcu ubiegłego roku – ten ostatni wyszedł, według dwóch zachodnich urzędników.

Od czwartku nie było osobistych kontaktów na wysokim szczeblu między rządami USA i Rosji od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 r., a Waszyngton zdecydowanie wspierał Kijów i przewodził międzynarodowym wysiłkom mającym na celu izolację Rosji.

Rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zakharova starała się umniejszyć wagę konfrontacji, mówiąc rosyjskiej agencji informacyjnej (RIA Novosti), że zainicjował ją Blinkin i że jest ona ulotna.

Powiedziała, że ​​Ławrow „rozmawiał z nim stojąc w ramach drugiej sesji Grupy Dwudziestu”. „Nie było prawdziwych rozmów ani spotkań”.

– Brak wspólnego oświadczenia –

Czwartkowe spotkanie G20 zakończyło się bez wspólnego oświadczenia – to drugie takie spotkanie bloku, na którym nie udało się osiągnąć porozumienia w ciągu tylu tygodni.

Ławrow powiedział zgromadzonym ministrom spraw zagranicznych, że przedstawiciele Zachodu utrudniali spotkanie, próbując zrobić z Rosji kozła ofiarnego za swoje niepowodzenia, dyskredytując wysiłki indyjskich gospodarzy zmierzające do porozumienia w innych kwestiach.

„Chcę przeprosić prezydencję indyjską i naszych kolegów z krajów globalnego południa za oburzające zachowanie niektórych zachodnich delegacji, które obróciły program G20 w farsę” – powiedział Ławrow, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną TASS.

READ  Lot MH370: Ekspert twierdzi, że znalazł zaginiony lot Malaysia Airlines MH370 podczas poważnego włamania na samolot pasażerski

Minister spraw zagranicznych powiedział dziennikarzom przez tłumacza, że ​​dyskusje nad wspólnym oświadczeniem ugrzęzły w kilku kwestiach, w tym naleganiach Rosji na śledztwo w sprawie zeszłorocznego sabotażu rurociągu Nord Stream.

Rosja i kraje zachodnie wymieniły się oskarżeniami o odpowiedzialność za wrześniowe zamachy bombowe.

Pomimo pozornej wagi spotkania Ławrow-Blinken, analitycy stwierdzili, że nic nie wskazuje na to, by zwiastowało ono koniec wojny.

„Nie powiedzieli nic, co przekonałoby kogokolwiek w tym kryzysie do znaczącego lub poważnego rozwiązania. Wygląda na to, że wciąż jesteśmy daleko” – powiedział Harsh V. Pant, profesor King’s College London.

Bez ostatecznej wspólnej deklaracji oświadczenie wydane na zakończenie spotkania G-20 wykazało, że Chiny dołączyły do ​​Rosji, odmawiając poparcia żądań bloku, by Moskwa zaprzestała działań wojennych na Ukrainie.

Oba kraje były jedynymi dwoma członkami G-20, którzy nie zgodzili się z oświadczeniem wzywającym do „całkowitego i bezwarunkowego wycofania się” Rosji.

Spotkanie ministrów finansów G20 w indyjskim mieście Bengaluru w zeszłym tygodniu również nie przyniosło porozumienia w sprawie wspólnego oświadczenia po tym, jak Rosja i Chiny starały się złagodzić język w sprawie wojny.

Delegaci z Zachodu obawiają się, że Chiny rozważają dostawy broni do Rosji, i powiedzieli przed szczytem, ​​że zamierzają odwieść Pekin od interwencji w konflikcie.

„Gdyby Chiny zaangażowały się w śmiercionośne wsparcie materialne dla rosyjskiej agresji lub zaangażowały się w systematyczne uchylanie się od sankcji, aby pomóc Rosji, byłby to poważny problem dla naszych krajów” – powiedział Blinken w czwartek.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Chiny przedstawiają się jako strona neutralna, utrzymując jednocześnie bliskie więzi ze swoim strategicznym sojusznikiem Moskwą.

Pekin ostro zareagował na zarzuty, że może rozważyć transfery broni, iw lutym wydał dokument przedstawiający stanowisko wzywający do dialogu w celu rozwiązania sporu.

READ  Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: co wiemy w 212 dniu inwazji | Ukraina

– Nie czas na wojnę –

Rosyjska wojna na Ukrainie zepchnęła inne punkty z porządku obrad na posiedzeniu Grupy Dwudziestu, która skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

Nieporozumienia sfrustrowały Indie, które powiedziały, że chcą wykorzystać swój rok jako gospodarza, aby skupić się na takich kwestiach, jak zmniejszanie ubóstwa i finansowanie klimatu.

Wcześniej tego dnia premier Indii Narendra Modi powiedział, że globalne zarządzanie „zawiodło” i wezwał uczestników do zwołania spotkania dla dobra krajów rozwijających się, które nie są tam reprezentowane.

Chociaż Indie podzielają obawy Zachodu co do Chin, są również głównym nabywcą rosyjskiej broni i zwiększyły import rosyjskiej ropy.

Indie nie potępiły inwazji na Ukrainę, ale Modi powiedział prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi w zeszłym roku, że „nie jest to czas na wojnę”.

bur-gle-stu / ser / noga