Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

bne IntelliNews – Sprzedaż detaliczna w Polsce spadła w lipcu o -4% r/r

bne IntelliNews – Sprzedaż detaliczna w Polsce spadła w lipcu o -4% r/r

Sprzedaż detaliczna w Polsce w lipcu spadła o 4% rok do roku w cenach stałych (wykres), zmniejszając ich spadek o 0,7 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, podał 22 sierpnia Urząd Statystyczny GUS.

Odczyt był poniżej konsensusu wynoszącego -3,7% i potwierdził, że sektor detaliczny znajduje się w recesji, na którą wpływa inflacja wypychająca biegun realnych dochodów oraz wyższe koszty spłaty kredytów hipotecznych w związku z wyższymi stopami procentowymi.

Analitycy twierdzą, że w pozostałej części 2023 r. można spodziewać się pewnej poprawy.

„Dane o sprzedaży detalicznej wskazują na lekką poprawę, która będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach, przede wszystkim ze względu na rosnące zaufanie konsumentów, niższą inflację oraz stabilniejszą sytuację na rynku pracy” – stwierdził w komentarzu Santander Bank Polska.

Ogólny obraz – poparty innymi danymi o wysokiej częstotliwości opublikowanymi w tym tygodniu – jest taki, że wzrost gospodarczy w Polsce spowolni do 1% w 2023 r.

Był to jeden z ośmiu głównych segmentów detalicznych, które w lipcu zdołały się rozwinąć – wynika z zestawienia danych GUS.

Sprzedaż żywności spadła w lipcu o 4,2% r/r, co jest szóstym miesiącem z rzędu, w którym odnotowano spadek o 3,8% r/r. Sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia spadła w lipcu o 4,8% r/r, po spadku o 1,9% r/rw poprzednim miesiącu.

Sprzedaż samochodów i części samochodowych wzrosła o 3,8% r/r (-1,9% r/r w czerwcu), natomiast obroty w segmencie farmaceutyków i kosmetyków spadły o 1,5% r/r, na niezmienionym poziomie szósty miesiąc r/r.

Sprzedaż paliw spadła w lipcu o 55% r/r (-8,3% r/r miesiąc wcześniej). Sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD spadła w lipcu o 11,6% r/r po spadku o 14,4% r/rw czerwcu.

Sprzedaż nieskorygowana wzrosła w lipcu o 1,9% miesiąc do miesiąca przy cenach stałych, po wzroście o 0,9% m/m w czerwcu.

W cenach bieżących obroty wzrosły w lipcu o 2,1% rok do roku, w tym samym tempie co w czerwcu. Zysk wyniósł 1,2% (+0,6% m/m miesiąc wcześniej) w ujęciu m/m.

READ  DATA4 zbuduje m 100 mln data center w Polsce

Sprzedaż detaliczna również wzrosła o 1,3% m/m w lipcu (+0,6% m/m w czerwcu) po korekcie sezonowej.

Dzisiejsze dane pojawiają się na tle zmieniającego się tła polityki pieniężnej Polski.

Oczekuje się, że Narodowy Bank Polski po raz pierwszy obniży stopy procentowe do września, w odpowiedzi na inflację widoczną obecnie we wszystkich kluczowych wskaźnikach oraz ogólną słabość gospodarki widoczną w sprzedaży detalicznej i innych danych o wysokiej częstotliwości.

Polskie stopy procentowe osiągnęły najwyższy poziom od 20 lat na poziomie 6,75%.