Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dabawenya otrzymała nagrodę honorową na Olimpiadzie Polskiej

Dabawenya otrzymała nagrodę honorową na Olimpiadzie Polskiej

Młody Tabawenya z filipińskiego kampusu szkół średnich i szkół podstawowych w Quezon City zdobył wyróżnienie, reprezentując Filipiny na niedawno zakończonej Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki (IAAO) w Sorso w Polsce w dniach 10–20 sierpnia 2023 r.

Yanna Lorraine Tenorio otrzymała wyróżnienie podczas 16. edycji IAAO, najwyższe wyróżnienie, jakie Dabavenyo otrzymał na tym prestiżowym wydarzeniu. 17-latek jest dopiero trzecim filipińskim zawodnikiem, który otrzymał takie wyróżnienie.

„Noszenie filipińskiej flagi na scenie było surrealistyczne, ekscytujące i wydawało się wtedy nierealne” – powiedział Tenorio w wywiadzie telefonicznym 22 sierpnia.

Tenorio wraz z innymi studentami z całego świata rywalizował przez cztery dni w rundach teorii, obserwacji, analizy danych i planetarium obejmujących różne tematy związane z astronomią i astrofizyką.

Olimpiada obejmuje takie przedmioty, jak mechanika nieba, techniki obserwacyjne, dynamika Układu Słonecznego, powstawanie i ewolucja gwiazd, konstelacje i kosmologia, instrumenty astronomiczne i analiza danych. Program nauczania kładzie również nacisk na zrozumienie matematyki w kontekście tych tematów.

Zainteresowanie Tenorio astronomią i astrofizyką rozpaliło się, gdy otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie.

„Inspirację znalazłem w mojej rodzinie, kibicach i, co najważniejsze, kolegach z drużyny. Wiedziałem, że są ode mnie bardziej wykwalifikowani, więc chciałem ciężko pracować i zakwalifikować się do reprezentacji Filipin” – powiedział.

„Ciężko na to pracowałem i odkryłem, jak interesująca jest astronomia i astrofizyka. To głównie samopoznanie i na tym skończyłem” – dodał Tenorio.

Zwycięzca przyznał, że interesuje go kariera w astrofizyce, ale w kraju nie było jeszcze żadnych ofert.

„Byłoby miło kontynuować tę karierę, ale nie wiem, czy uda mi się to tutaj [in the Philippines]Jeśli będziesz miał szansę spróbować” – powiedział Tenorio.

Za swój sukces przypisał także radę swojego trenera Bernarda Laguny.

„Powiedział nam, że naszą konkurencją nie powinni być inni, ale my sami. Chcę powiedzieć, że ludzie powinni dążyć do tego, aby stać się osobą, która może być dumna ze swojej przeszłości. Zawsze, gdy poczujesz, że jesteś w kryzysie (cokolwiek to może być) Powinno być), po pierwsze, ile o tym myślisz? Chciałem, pamiętaj, jak ciężko na to pracowałeś i jak daleko doszedłeś” – podzielił się Tenorio.

READ  Czy Dying Light jest produkowane w Polsce?

W skład całej drużyny PSHS wysłanej do Polski weszli srebrni medaliści turnieju Mohammad Nur Kassib, Patrick Gabriel Abeleda, Sean Ken Galanza i Cesar Lopez Jr. Prowadzą je przewodnicy Ron Mar Perez i Bernard Laguna.

IAAO to zawody wysokiego szczebla z zakresu astronomii i astrofizyki, w których biorą udział najlepsi uczniowie szkół średnich z całego świata, zwycięzcy konkursów krajowych. Organizatorem wydarzenia jest Planetarium Śląskie – Park Nauki w Sorso przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. LÓD