Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Boris Johnson wzywa do rozmów kryzysowych po zwycięstwie Szkockiej Partii Narodowej w czwartych wyborach

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał przywódców delegowanych przez Wielką Brytanię krajów do przeprowadzenia rozmów kryzysowych w sprawie unii po zwycięstwie niepodległościowej Szkockiej Partii Narodowej w czwartych z rzędu wyborach parlamentarnych.

Szkocki premier Nicolas Sturgeon powiedział, że wyniki wyborów pokazały, że drugie głosowanie za niepodległością Szkocji było „wolą państwa” i że każdy polityk w Londynie, który stanie na przeszkodzie, „toczy bitwę z demokratycznymi pragnieniami narodu szkockiego”. „

Johnson pogratulowała pani Sturgeon jej ponownego wyboru, ale powiedziała przywódcom rządowym, że Wielka Brytania „zapewnia najlepsze usługi, kiedy pracujemy razem”.

List zachęca przywódców Szkocji, Walii i Irlandii Północnej do wzięcia udziału w szczycie, „aby omówić nasze wspólne wyzwania i sposoby współpracy w nadchodzących miesiącach i latach, aby je pokonać”.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon w czerwonej marynarce.
Szkocka Partia Narodowa Nicoli Sturgeon wygrała wybory, ale nie zdołała uzyskać większości.(

PA przez AP: Andrew Milligan

)

Ostateczne wyniki czwartkowych wyborów lokalnych pokazały, że Szkocka Partia Narodowa zdobyła 64 z 129 mandatów w szkockim parlamencie z siedzibą w Edynburgu.

Nie udało mu się uzyskać ogólnej większości z jednym mandatem, a Parlament nadal cieszył się poparciem niepodległościowym z pomocą ośmiu członków Szkockiej Partii Zielonych.

Sturgeon powiedziała, że ​​jej bezpośrednim priorytetem będzie pokierowanie Szkocją przez pandemię.

Ale powiedziała, że ​​referendum niepodległościowe „stało się teraz kwestią fundamentalnej zasady demokracji”.

Pan Johnson ma ostateczną władzę decydującą o tym, czy zezwolić na kolejne referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

W sobotę w dzienniku Daily Telegraph napisał, że kolejne referendum w sprawie Szkocji będzie „nieodpowiedzialne i lekkomyślne”, gdy Wielka Brytania wyjdzie z pandemii.

Konsekwentnie przekonywał, że kwestia została rozstrzygnięta w referendum w 2014 roku, w którym 55 proc. Szkockich wyborców preferowało pozostałą część Wielkiej Brytanii.

Zwolennicy kolejnego głosowania twierdzą, że sytuacja uległa zasadniczej zmianie w wyniku rozwodu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a Szkocja opuściła Unię Europejską wbrew jej woli.

W referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. 52 procent wyborców w Wielkiej Brytanii opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej, ale 62 procent Szkotów opowiedziało się za pozostaniem.

Szkocki premier Nicola Sturgeon uścisnął dłoń Borisowi Johnsonowi przed domem w Edynburgu w Szkocji.
Johnson odmówił zezwolenia na kolejne referendum w sprawie niepodległości Szkocji.(

Duncan McGlynn / PA przez AP

)

Zapytany o możliwość zatwierdzenia przez pana Johnsona drugiego referendum w Szkocji, brytyjski minister gabinetu Michael Gove powiedział w niedzielę, że „w tej chwili nie stanowi to problemu” i że narodowym priorytetem jest wyjście z pandemii koronawirusa, która wymazała z Wielkiej Brytanii. Z liczbą ponad 127 000 zgonów, jest to piąta pod względem liczby ludności liczba ofiar na świecie.

„Jeśli angażujemy się w rozmowę o referendach i konstytucjach, odwracamy uwagę od spraw najważniejszych dla ludzi w Szkocji i Wielkiej Brytanii” – powiedział Goff Sky News.

AP

READ  Wietnam znalazł nowego wirusa hybrydowego, którego część jest odmianą w Indiach, a inna w Wielkiej Brytanii