Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Brak zmiany polskich stóp procentowych i silniejszy złoty mogą zmienić zasady gry  Muzyka pop

Brak zmiany polskich stóp procentowych i silniejszy złoty mogą zmienić zasady gry Muzyka pop

Podjęta przez Radę Polityki Pieniężnej decyzja o utrzymaniu stóp procentowych (stopa procentowa na poziomie 5,75%) nie była zaskoczeniem. Czekamy na konferencję, którą jutro zorganizuje prezes Narodowego Banku Japonii Adam Głabiński. Z jednej strony ostatnie komunikaty sygnalizują koniec cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, z drugiej strony główne banki centralne wkrótce rozpoczną łagodzenie polityki pieniężnej (Fed, EBC, EBC). Ponadto obraz zewnętrznej inflacji znacznie się poprawia, a konsensus przesuwa się w stronę wczesnego powrotu CPI do celu w strefie euro i USA lub nawet wcześniejszych obniżek przez Fed i EBC.

Drobna modyfikacja komunikatu prasowego po spotkaniu

W oficjalnym komunikacie Rada oceniła, że ​​niedawna aprecjacja waluty oddziałuje w kierunku obniżenia inflacji i jest zgodna z fundamentami gospodarki. Od kilku miesięcy RPP wyrażała chęć takiego ruchu kursu złotego. Oznacza to, że dalsza aprecjacja złotego z punktu widzenia Narodowego Banku Polskiego nie jest już mile widziana i nie będzie korzystna dla polskiej gospodarki. Decydenci zwrócili także uwagę na dalszy spadek inflacji bazowej w listopadzie oraz spadek wskaźnika cen producentów, co zdaniem Rady potwierdza, że ​​większość zewnętrznych szoków podażowych minęła. Komitet Polityki Pieniężnej zwracał także uwagę na stopniowe ożywienie gospodarcze.

Komunikaty i decyzje Komitetu Polityki Pieniężnej w nadchodzących miesiącach

Zastanawiamy się, jak będzie przebiegać komunikacja RPP w nadchodzących miesiącach. Istnieje duża niepewność, czy bank będzie bardziej jastrzębi, czy – podobnie jak inne banki – neutralny, a może pesymistyczny. Czynniki, które będą kształtować decyzje polityczne w nadchodzących miesiącach, o których mowa w komunikacie prasowym, obejmują wielkość ekspansji fiskalnej oraz wielkość i termin dostosowań cen regulowanych oraz ich wpływ na inflację. Decydenci powtórzyli, że przyszłe decyzje będą zależały od napływających danych makroekonomicznych.

W 2024 r. stopy pozostaną bez zmian, jednak pojawiły się nowe czynniki ryzyka

READ  Blokada przejść granicznych z Polską zagraża całej gospodarce Ukrainy — Centrum GMK

Naszym zdaniem Komitet Polityki Pieniężnej prawdopodobnie wstrzyma się ze zmianą głównych parametrów polityki pieniężnej w 2024 r. do czasu ważnych decyzji administracyjnych w sprawie dokumentacji inflacyjnej (regulowane ceny energii, działania protekcjonistyczne, podatek od wartości dodanej od żywności) oraz informacji nt. wielkość ekspansji fiskalnej w 2024 r. Komisja Polityki Pieniężnej prawdopodobnie po raz pierwszy poważnie zastanowi się nad poziomem stóp procentowych w marcu przy okazji nadchodzących oczekiwań inflacyjnych, które powinny uwzględniać powyższe czynniki.

Jeżeli zrealizuje się nasz scenariusz inflacyjny (tj. na krótką metę inflacja może zaskoczyć dolną stroną, zwłaszcza inflacja bazowa, ale w dłuższej perspektywie nadal będzie powyżej celu), nie będzie już miejsca na obniżki stóp procentowych przez BOJ przynajmniej do końca 2024 roku.

Naszym zdaniem obraz oczekiwań inflacyjnych w Polsce może ulec zmianie wraz z umocnieniem złotego. Widzimy ryzyko umocnienia się złotego i wcześniejszego powrotu CPI do celu, co sugeruje wcześniejsze obniżki niż obecnie zakładamy. Jednocześnie duży napływ środków unijnych, bezpośrednie inwestycje zagraniczne i ekspansja fiskalna są argumentami przeciwko obniżaniu stóp procentowych, gdyż mogą pobudzić aktywność gospodarczą. Bilans ryzyk wskazuje na wcześniejszą redukcję niż zakładamy.