Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow umiera w wieku 91

Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow umiera w wieku 91

Michaił Gorbaczow, który stoczył przegraną bitwę o uratowanie rozpadającego się imperium, ale przeprowadził nadzwyczajne reformy, które doprowadziły do ​​zakończenia zimnej wojny, zmarł w wieku 91 lat. Rosja wspomniany.

A agencje prasowe cytowały oświadczenie Centralnego Szpitala Klinicznego, w którym stwierdzono, że zmarł po długiej walce z chorobą. Żadne inne szczegóły nie zostały wymienione.

Chociaż Gorbaczow jest u władzy od niespełna siedmiu lat, zapoczątkował zadziwiającą serię zmian. Szybko jednak zostały przez nią przejęte i doprowadziły do ​​upadku autorytarnego państwa sowieckiego, wyzwolenia krajów Europy Wschodniej spod rosyjskiej dominacji i końca dziesięcioleci nuklearnej konfrontacji między Wschodem a Zachodem.

Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że zmarł były sowiecki przywódca Michaił Gorbaczow. (AFP)

Jego rekolekcje były upokarzające. Desperacko pozbawiony władzy przez próbę zamachu stanu przeciwko niemu w sierpniu 1991 roku, spędził ostatnie miesiące na monitorowaniu republiki po ogłoszeniu przez republikę niepodległości, aż do swojej rezygnacji 25 grudnia 1991 roku. Sam Związek Radziecki popadł w zapomnienie następnego dnia .

Ćwierć wieku po upadku Gorbaczow powiedział Associated Press, że nie rozważał użycia siły na dużą skalę w celu utrzymania ZSRR razem, ponieważ obawiał się chaosu w państwie nuklearnym.

„Kraj był załadowany bronią. To natychmiast popchnęło kraj do wojny domowej” – powiedział.

Wiele zmian, w tym upadek Związku Radzieckiego, nie przypomina transformacji, którą wyobrażał sobie Gorbaczow, gdy został przywódcą Związku Radzieckiego w marcu 1985 roku.

Sowiecki przywódca Michaił Gorbaczow (po lewej) i prezydent USA Ronald Reagan (po prawej) wymieniają pióra podczas ceremonii podpisania traktatu INF we Wschodnim Pokoju Białego Domu w Waszyngtonie, 8 grudnia 1987 roku. Traktat zapewniał, że oba kraje nie będą używać pośrednich pocisków jądrowych Term. (AFP)
Mur berliński został zburzony pod koniec 1989 roku po tym, jak ówczesny przywódca sowiecki rozpoczął falę radykalnych reform. (AFP)

Pod koniec swoich rządów nie był w stanie powstrzymać trąby powietrznej, którą zasiał. Jednak Gorbaczow miał prawdopodobnie większy wpływ na drugą połowę XX wieku niż jakakolwiek inna postać polityczna.

„Postrzegam siebie jako człowieka, który zainicjował reformy konieczne dla kraju, Europy i świata” – powiedział Gorbaczow w wywiadzie z 1992 r. tuż po opuszczeniu urzędu.

Gorbaczow zdobył Pokojową Nagrodę Nobla w 1990 roku za swoją rolę w zakończeniu zimnej wojny i spędził ostatnie lata na zbieraniu odznaczeń i nagród z całego świata. Jednak w domu był powszechnie pogardzany.

Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow ostrzegł, że świat stoi u progu nowej zimnej wojny.  (AAP)
Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow, mimo że jest chwalony jako światowy mąż stanu, stał się pogardzany w Rosji.. (AAP) (AAP)

Rosjanie obwiniali go o wewnętrzny upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku – niegdyś przerażającego supermocarstwa, którego terytorium zostało podzielone na 15 odrębnych krajów. Jego dawni sojusznicy opuścili go i uczynili z niego kozła ofiarnego dla problemów kraju.

Oficjalna agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​Gorbaczow zostanie pochowany na cmentarzu Nowodziewiczy w Moskwie obok swojej żony.

Kim jest Michaił Gorbaczow? Życie ostatniego przywódcy Związku Radzieckiego