Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow lubił dobry kapelusz – więc główny Australijczyk w Moskwie dostał go od Akobry

Bardzo niewielu Australijczyków zbliżyło się do Michaiła Gorbaczowa, ostatniego przywódcy Związku Radzieckiego, jako Petera Tischa.

Gorbaczow, który zmarł we wtorek, nie był osobą łatwą do spotkania, nie mówiąc już o nawiązaniu osobistych relacji.

„Myślę, że był bardzo świadomy, że ludzie będą chcieli wykorzystać tę bliskość być może do własnych celów” – powiedział Tisch, który w latach 2016-2019 był szefem Australii w Moskwie.

Ale przez wspólnego przyjaciela w świecie dyplomatycznym nasz ambasador w Rosji został zaproszony na kilka małych kolacji z panem Gorbaczowem, w pobliżu jego wiejskiego domu w elitarnej dzielnicy na obrzeżach stolicy kraju.

To była oferta, o której żaden dyplomata nie marzyłby odrzucenia.

Stary mężczyzna w czarnym kapeluszu i skórzanej kurtce
Michaił Gorbaczow był znany jako miłośnik kapeluszy. (Reuters: Siergiej Karpukhin)

„Był bardzo zainteresowany spotkaniem z ambasadorem Australii, aby odkryć ambasadora Australii mówiącego po rosyjsku”, powiedział Tesch, odzwierciedlając, że rozmowy, które prowadzili na całym świecie, były „bardzo wciągające”.

Gdy poznali się lepiej, Gorby rzucił nietrafną wskazówkę, że nigdy nie był zaproszony do rezydencji australijskiego ambasadora w Moskwie.

Zapytałem go: gdybym cię zaprosił, przyjechałbyś? Oczywiście powiedział: — Pan Tish wyjaśnił.

„Odkryłem też, że był wielkim fanem kapeluszy”.

Nieco pod wpływem długiej kolacji pan Tish zadzwonił do Akopry, starając się nie przesadzać, aby złożyła specjalne zamówienie.

Trzeba przyznać, Tisch, że nie rozłączali się.

Wielka socjalistyczna pamięć i dzień uciszenia ambasady

Gdy prezent był gotowy, ambasador zaplanował przyjęcie.

Pierwszy wtorek listopada 2017 roku był nie tylko dniem australijskiego Pucharu Melbourne, ale także setną rocznicą tak zwanej Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, która wyprowadziła bolszewików do władzy.

„To coś, czego nigdy wcześniej nie widziano” – powiedziała Tish.

„Miałeś pierwszego i ostatniego prezydenta ZSRR, ostatniego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w swojej ambasadzie w dniu Pucharu Melbourne w setną rocznicę listopadowej rewolucji bolszewickiej”.

„To było bardzo fajne.”

Wydarzenie nie eksplodowało w pełni bez żadnych problemów.

Pan Gorbaczow był chory.

Miał cukrzycę i rano w dniu zdarzenia został przewieziony do szpitala, ale zgłosił się z determinacją, by się stawić. Najwyraźniej miał coś w rodzaju niezgody ze swoim lekarzem.

Kiedy o godzinie 21:00 wszedł do przepastnej centralnej sali australijskiej rezydencji w Moskwie, było tam około 95 osób i panowała cisza.

„Rozejrzał się, spojrzał na sufit, spojrzał na freski, spojrzał na publiczność, a potem publiczność spontanicznie wybuchła aplauzem”.

„Było jasne, że popchnęła go, ponieważ został niesłusznie znieważony i przedstawiony jako człowiek, który zniszczył Związek Radziecki” – powiedział Tisch.

Akubra wymagała konkretnego rozmiaru, a czapka nie pasowała, chociaż nosiłam ją wieczorem, żeby zrobić dużo zdjęć.

„Powiedział, że 61 jest dobre, 62 byłoby lepsze” – powiedziała Tish.

„Dostałem napiwek i dzięki Bogu, że Akubara przyszedł na imprezę i wkrótce otrzymaliśmy zastępstwo”.

Pan Gorbaczow lubił odwiedzić Australię

Spotkanie z panem Gorbaczowem było ważnym punktem w długiej karierze pana Teicha w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Sprawienie, by pojawił się na przyjęciu, było wisienką na torcie.

Były ambasador mówi, że Gorbaczow był ciekawy naszego społeczeństwa.

Były przywódca sowiecki po raz ostatni odwiedził Australię na forum ekologicznym w 2006 roku, gdzie wezwał ówczesny rząd Howarda do podpisania protokołu z Kioto w sprawie zmian klimatycznych.

„Naprawdę uderzyło go to, co zauważył w Australii jako harmonijnym, wieloetnicznym społeczeństwie, kwitnącym kraju, który czuje się dobrze sam w sobie i nie stara się rzucać wokół regionu i świata” – powiedział Tisch.

Michaił Gorbaczow (z lewej) z pochyloną głową słucha Władimira Putina trzymającego kieliszek wina
Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow (z lewej) z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w 2002 roku.(Reuters: Serwis prasowy ITAR-TASS/Kremlin)

Obserwacje te można wywnioskować jako komentarz do współczesnej Rosji pod rządami Władimira Putina, która podbiła swoich sąsiadów.

Ale Teich mówi, że było jasne, że Gorbaczow nie miał zamiaru komentować w jakikolwiek sposób polityki wewnętrznej swojego kraju.

„Przeżył większość swojego życia w samotności” – wyjaśnił pan Tish.

„Zadbano o niego dobrze, ale trochę poniosłem go, a także był bardzo sumienny, aby nie wtrącać się we współczesną politykę”.

Gorbaczow wprowadził system sowiecki do „bardziej nowoczesnej wygody”

Pan Tesch właśnie odszedł ze swojej wpływowej roli w Departamencie Obrony jako zastępca sekretarza ds. strategii, polityki i przemysłu.

W tym tygodniu przebywa w Europie i ma spotkać się z dawnymi kontaktami w Berlinie, gdzie pełnił również funkcję ambasadora w Australii.

Wśród tych, którzy mają dołączyć, jest Aleksiej Wenediktow, wybitny rosyjski dziennikarz i były redaktor naczelny rozgłośni radiowej Echo Moskwy, która została zamknięta w marcu podczas inwazji na Ukrainę.

W kręgach dyplomatycznych i wywiadowczych Canberry wysoko cenione są poglądy Teicha na Rosję i reżim Władimira Putina.

Chociaż świat zareagował na śmierć Gorbaczowa, jego spuścizna jest gorąco dyskutowana, ale Tisch powiedział, że ośrodki akademickie i media nie powinny pozwolić na dominację nadmiernie uproszczonej „dwuwymiarowej karykatury” tego człowieka.

Prezydent USA Ronald Reagan podczas swojego pierwszego spotkania z byłym przywódcą Związku Radzieckiego w 1985 roku.
Prezydent USA Ronald Reagan podczas swojego pierwszego spotkania z byłym przywódcą Związku Radzieckiego w 1985 roku.(Reuters: Dennis Paquin)

„Gorbaczow musi być postrzegany jako człowiek, który znalazł się w historycznym punkcie zwrotnym i stanął przed wyborami, na które nikt nie byłby przygotowany indywidualnie” – powiedział Tisch.

„Wziął na siebie trud przeciągnięcia dogorywającego systemu sowieckiego w bardziej nowoczesny, nadający się do futurystycznej formy.

„Wywołałem tyle niepokoju i wyrządziłem tyle szkód w oczach ludzi, którzy widzieli, jak erozja ich środków do życia, ale był człowiekiem, który dokonywał wyborów nie tylko we własnym egoistycznym interesie, a na pewno nie tylko z korzyścią dla Partii Komunistycznej Związku Radzieckiego.

Michaił Gorbaczow w fotelu biurowym z pokrowcem
Peter Tsch przekazał także byłemu radzieckiemu przywódcy osłonę statku, co bardzo docenił. (dostarczony)

„Jego wybory opierały się na głębszym zrozumieniu prawdziwego globalnego imperatywu uniknięcia wyścigu zbrojeń nuklearnych i stworzenia bardziej stabilnego i bezpiecznego środowiska” – powiedział Teich.

Tisch powiedział, że do końca Gorbaczow darzył największym szacunkiem i sympatią Ronalda Reagana, 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

„To był powracający temat naszych rozmów” – powiedział.

W 2019 r. Tish wylądował na pokładzie USS Ronald Reagan podczas ćwiczeń Talisman Sabre w Queensland i wysłał byłemu radzieckiemu przywódcy osłonę statku, co najwyraźniej docenił.

„Kiedy o tym myślimy, ci dwaj faceci dokonali niezwykłej zmiany na świecie” – powiedziała Tish.

„To dziedzictwo, które nadal mamy, nawet jeśli zostało zniszczone”.

READ  Brian Laundry przyznał się do zabicia Gabe Pettito w Notatniku: FBI