Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Centrum Prasowe |  TrendForce – Badania rynku, trendy cenowe DRAM, NAND Flash, LED, TFT-LCD i zielona energia, PV

Centrum Prasowe | TrendForce – Badania rynku, trendy cenowe DRAM, NAND Flash, LED, TFT-LCD i zielona energia, PVTrendForce spodziewa się, że w 2024 r. nastąpi znaczny rozwój aplikacji brzegowych AI, wykorzystujący fundamenty stworzone przez serwery AI i rozszerzający się na komputery PC i inne urządzenia peryferyjne obsługujące sztuczną inteligencję. Oczekuje się, że globalny rynek serwerów AI – obejmujący szkolenia i wnioskowanie AI – przekroczy 1,6 miliona jednostek, przy imponującej stopie wzrostu wynoszącej 40%. Ponadto oczekuje się, że dostawcy usług w chmurze zwiększą swój udział w tym sektorze.

Aplikacje Edge AI, znane z rygorystycznych wymagań, zmierzają w stronę komputerów PC wyposażonych w sztuczną inteligencję. Ta zmiana ma na celu decentralizację obciążeń serwerów AI i rozszerzenie wykorzystania sztucznej inteligencji. TrendForce zakłada, że ​​komputery osobiste wyposażone w sztuczną inteligencję osiągną benchmark Microsoftu wynoszący 40 TOPS mocy obliczeniowej. Ponieważ nowe produkty spełniające ten próg mają zostać wprowadzone na rynek pod koniec 2024 r., znaczny wzrost oczekiwany jest w 2025 r., zwłaszcza po wprowadzeniu na rynek procesora Lunar Lake przez firmę Intel pod koniec 2024 r.

Rynek komputerów osobistych wyposażonych w sztuczną inteligencję napędzają obecnie dwa główne czynniki: po pierwsze, istotnym czynnikiem jest popyt na aplikacje peryferyjne, zdominowany głównie przez firmę Microsoft za pośrednictwem systemu operacyjnego Windows i pakietu Office. Firma Microsoft przygotowuje się do zintegrowania rozwiązania Copilot z następną generacją systemu Windows, dzięki czemu Copilot stanie się warunkiem wstępnym dla komputerów PC wyposażonych w sztuczną inteligencję. Po drugie, Intel, jako wiodący producent procesorów, obsługuje komputery AI, które łączą architektury procesorów, procesorów graficznych i NPU, aby umożliwić różnorodne aplikacje brzegowe AI.

Snapdragon firmy Qualcomm Oczekuje się, że seria AMD Ryzen 8000 (Strix Point) również spełni te wymagania. Meteor Lake firmy Intel, wprowadzony na rynek w grudniu 2023 r., z łączną mocą procesora + procesora graficznego + NPU wynoszącą 34 TOPS, nie spełnia standardów Microsoftu. Jednak nadchodzący procesor Intela Lunar Lake może przekroczyć próg 40 TOPS do końca roku.

READ  Działa tylko jeden AirPod? Wypróbuj te proste wskazówki, aby rozwiązać problem

Wyścig pomiędzy Qualcomm, Intelem i AMD na rynku AI PC ma zaostrzyć konkurencję pomiędzy architekturami procesorów x86 i ARM na rynku Edge AI. Zgodność Qualcomm z wymaganiami Microsoftu na wczesnym etapie umożliwia mu wykorzystanie pierwszej fali możliwości komputerów PC wyposażonych w sztuczną inteligencję, a główni producenci OEM komputerów PC, tacy jak Dell, HPE, Lenovo, ASUS i Acer, opracują modele wyposażone w procesor Qualcomm w 2024 r., co będzie stanowić wyzwanie dla obóz x86.

Oczekuje się, że komputery PC obsługujące sztuczną inteligencję spowodują wzrost średniej pojemności pamięci komputerów PC i zwiększą udział LPDDR w pamięci DRAM komputera PC (PC DRAM).

Firma Microsoft ustaliła podstawowy limit pamięci DRAM w komputerach AI na 16 GB. TrendForce spodziewa się, że w dłuższej perspektywie komputery PC wyposażone w sztuczną inteligencję spowodują wzrost rocznego zapotrzebowania na moduły DRAM dla komputerów PC, a trendy w zakresie modernizacji konsumenckich będą w dalszym ciągu napędzać to zapotrzebowanie.

Wreszcie, procesory spełniające wymagania Microsoftu 40 TOPS dla modułów NP obejmują Snapdragon X Elite firmy Qualcomm, Strix Point firmy AMD i Lunar Lake firmy Intel. Godną uwagi cechą tych procesorów jest zastosowanie protokołu LPDDR5x zamiast obecnych modułów DDR SO-DIMM. Wybór ten wynika z potrzeby szybszego przesyłania danych; Prędkości DDR5 wahają się od 4800 do 5600 Mb/s, a LPDDR5x osiągają od 7500 do 8533 Mb/s, pomagając komputerom wyposażonym w sztuczną inteligencję, które wymagają szybszego przetwarzania języka i reakcji. W związku z tym TrendForce spodziewa się, że w tym roku LPDDR będzie odpowiadał za około 30–35% zapotrzebowania na pamięć DRAM do komputerów PC, a przyszły wzrost będzie wynikał ze specyfikacji określonych przez producentów procesorów do komputerów PC obsługujących sztuczną inteligencję, co doprowadzi do kolejnego wzrostu stosowania LPDDR.

Aby uzyskać więcej informacji na temat raportów i danych rynkowych z Działu Badań nad Półprzewodnikami TrendForce, kliknij tutaj lub wyślij wiadomość e-mail do naszego Działu Sprzedaży na adres

Dodatkowe informacje od analityków TrendForce na temat najnowszych wiadomości, trendów i prognoz z branży technologicznej można znaleźć na stronie https://www.trendforce.com/news/