Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chicopee Library oferuje polskie programy historyczne i kulturalne

Pandemia COVID-19 zatrzymała programowanie osobiste, więc pracownicy Biblioteki Publicznej Chicopee zaczęli planować zajęcia na świeżym powietrzu, które mogłyby zwrócić niektóre zajęcia do biblioteki; Ale dzięki technologii niektóre programy są oferowane online.

Grant prawny CARES wydany przez Instytut Muzeów i Bibliotek został niedawno rozdany w celu zapewnienia wirtualnego, zdalnego programowania w bibliotece za pośrednictwem Komisji Komisarzy Bibliotek stanu Massachusetts. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy Chicopee Library będzie udostępniać różnorodne programy związane z polską historią i kulturą.

Partnerami i uczestnikami będą Polskie Towarzystwo Genealogiczne w Massachusetts, Polskie Towarzystwo Dziedzictwa w Northampton, ChicopeeTV, Bernat’s Deli, Polskie Centrum Odkrywania i Nauki oraz Munich Haus. Biblioteka będzie oferować mieszankę wcześniej nagranych wydarzeń i programowania Zoom.

Genealogy 101: The First Steps in Tracking Your Family Tree, Zoom with Julie Sczcepankiewicz odbędzie się 27 maja o godzinie 14:00. Zarejestruj się w tym programie, wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected].

Biblioteka udostępni łącze Zoom dla programów na żywo. W przypadku wcześniej nagranych treści wideo, filmy zostaną wyświetlone w ChicopeeTV, a następnie opublikowane na kanale ChicopeeTV na Facebooku i na ich kanale Vimeo. Kiedy opublikujesz filmy, linki zostaną udostępnione na stronie internetowej Biblioteki Publicznej Chicopee. Niektóre treści będą również dostępne na stronie biblioteki publicznej Chicopee w serwisie YouTube chicopeepubliclibrary.org/polish-virtual-programming.

Chicopee był pod silnym wpływem imigracji, zwłaszcza Irlandczyków, Kanadyjczyków francuskich i Polaków. Pierwsze grupy polskich imigrantów przybyły w 1880 roku i pracowały w fabrykach. Do 1910 roku w Chicopee było więcej polskich firm niż w jakiejkolwiek innej społeczności w Nowej Anglii ”- zauważa Carol Lynn Bagley, starszy bibliotekarz w

Biblioteka Publiczna Chicopee. Później Polacy pomagali budować siłę roboczą w firmach produkcyjnych, takich jak Fisk, oraz firmach, takich jak sklepy spożywcze, banki i sklepy specjalistyczne. Możesz zobaczyć dzisiejszy wpływ na biznes, kościoły i politykę w całym naszym mieście ”.

READ  Jamie Lynn, siostra Britney Spears, twierdzi, że rodzice namówili ją na aborcję w wieku 16 lat

Chicopee jest także siedzibą Polskiego Centrum Nauki i Odkryć oraz wielu aktywnych grup społecznych związanych z polskim społeczeństwem.

Bagley powiedział, że wiele osób lubi genealogię, ponieważ łączy ich ona z przeszłością i nadaje im tożsamość: „Wraz ze wzrostem liczby testów DNA, programów telewizyjnych i genealogicznych baz danych pojawia się więcej reklam zachęcających ludzi do przyjrzenia się ich osobistym rodowodom. zdecydowanie ekscytujące w znalezieniu członków rodziny, którzy ich nie znają. ”

Niektóre z programów, które były możliwe dzięki dotacji w wysokości 2500 dolarów, obejmują wykład lokalnego historyka Steve’a Jendriska na temat tego, jak polscy imigranci zbudowali Chicopee; Dyskusja na dorocznej Paradzie Pułaskiego w Northampton z Bobem Jepovichem; Wirtualny spacer po Polskim Centrum Odkryć i Nauki z O Ronem Lechem i klasą genealogiczną dla początkujących oraz przegląd Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Massachusetts z Julie Schiebankiewicz.

„Zoom umożliwił realizację wielu programów, które inaczej mogłyby nie zostać zaoferowane”. „Pandemia zmusiła nas do zrobienia czegoś inaczej” – powiedziała Barbara Kollig, członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Massachusetts, która pomogła nam w przyznaniu grantu. do wspaniałych programów bez wychodzenia z domów. To może być jedyna pozytywna strona epidemii. Po otrzymaniu dotacji mamy szczęście, że mamy okazję skomponować ten program ”.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem //www.everydayhealth.com/drugs/products chicopeepubliclibrary.org/polish-virtual-programming.