Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińscy naukowcy odkryli nowy minerał na Księżycu

Niedawno chińscy naukowcy dokonali niezwykłego nowego osiągnięcia – odkryli szósty nowy minerał księżycowy. Znaleźli minerał, który nazwali miejscem Change-(Y), z próbek powierzchni zwróconych przez misję robotyczną Change 5 w kraju. Został akredytowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Minerałów i jego Komitet ds. Nowych Minerałów, Nazewnictwa i Klasyfikacji.

Według urzędników China National Aerospace Chiny stały się trzecim krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Rosji, który odkrył i zlokalizował pierwszy księżycowy minerał, Change-site (Y), który należy do klasy księżycowego merrylitu. Administracja i Chińska Komisja Energii Atomowej – na konferencji prasowej w Pekinie.

Według Pekińskiego Instytutu Badawczego Geologii Uranu, jednej z kluczowych instytucji Chińskiej Narodowej Korporacji Jądrowej, minerał, który zawiera pojedynczą cząsteczkę kryształu o średnicy 10 mikronów, został starannie wyizolowany przez naukowców ponad 140 000 minut temu. .

Naukowcy pozyskali próbki z Księżyca ważące około 1731 gramów, pierwsze próbki księżycowe od ponad 40 lat. Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna rozesłała pierwszą partię próbek księżycowych Change 5 w lipcu 2021 roku.

Li Ziying, główny naukowiec zajmujący się badaniami próbek księżycowych w instytucie, wyjaśnił, że odkrycie nowego minerału pomoże naukowcom w badaniach nad Historia i cechy fizyczne księżyca.

Dzięki postępowi technologicznemu i wyjątkowemu środowisku miejsca pobierania próbek sondy Change-5 w północno-zachodnim regionie Oceanus Procellarum, znanym również jako Ocean Burz, naukowcy mogą odkryć w Księżyc.

„Data miejsca lądowania sondy Change 5 i pobrania próbki jest znacznie młodsza niż data miejsc lądowania w poprzednich misjach amerykańskich i sowieckich; dlatego charakterystyka pobranych tam próbek gleby może różnić się od próbek z amerykańskiego Apollo i sowieckie próbki Luny.”

Oprócz odkrycia metali naukowcy zmierzyli również zawartość i właściwości helu-3, idealnego paliwa dla przyszłych elektrowni jądrowych, na podstawie próbek Change 5.

Kopalnia PowiedziałA „Wyniki ułatwią eksplorację i ocenę zasobów na Księżycu”.