Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińska armia przeprowadza zakrojone na szeroką skalę wspólne ćwiczenia ofensywne wymierzone w Tajwan

the chiński Chińskie i tajwańskie ministerstwa obrony poinformowały, że wojsko przeprowadziło wspólne ćwiczenia ofensywne na dużą skalę, które rozpoczęły się w niedzielę i wysłało samoloty bojowe i okręty wojenne w kierunku Tajwanu.

Chiny ogłosiły ćwiczenia około godziny 23:00 w niedzielę, mówiąc, że ich „głównym celem jest ćwiczenie ataków naziemnych i morskich”, zgodnie z oświadczeniem Shi Yi, rzecznika Dowództwa Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Ćwiczenia zbiegły się z wizytą grupy ok Niemiecki Prawodawcy, którzy przybyli na Tajwan w poniedziałek rano. Delegacji przewodzi Marie-Agnes Strack-Zimmermann, która przewodzi drużynie niemieckiej ParlamentKomitet Obrony.
Chiny wysyłają myśliwce J-16 i okręty wojenne z ChALW w kierunku Tajwanu. (AP)

Niemieccy parlamentarzyści spotkają się z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, a także szefową Tajwańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Rady ds. Kontynentalnych, które zajmują się kwestiami związanymi z Chinami.

W ostatnich latach Chiny zwiększyły presję na tajwańską armię, wysyłając niemal codziennie samoloty bojowe lub okręty wojenne na samorządną wyspę. Chiny roszczą sobie prawo do zwierzchnictwa nad wyspą, która oddzieliła się od stałego lądu w 1949 roku po wojnie domowej.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że niedzielne manewry trwały do ​​poniedziałku, monitorując chińskie samoloty bojowe i okręty wojenne w ich systemach rakietowych.

Ministerstwo stwierdziło, że działania Chin „poważnie zakłóciły pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej i na okolicznych wodach”.

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu poinformowało w oświadczeniu z poniedziałku rano, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeleciała w kierunku Tajwanu 57 samolotów bojowych i czterema okrętami w ciągu 24 godzin od 6 rano w niedzielę do 6 rano w poniedziałek.

Mieszkańcy w maskach na twarz czekają na przejście przez skrzyżowanie w pobliżu dużego ekranu promującego Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Pekinie, poniedziałek, 9 stycznia 2023 r. Chińskie wojsko przeprowadziło wspólne ćwiczenia ofensywne na dużą skalę, które rozpoczęły się w niedzielę , i wysłał samoloty bojowe i okręty wojenne w kierunku Tajwanu, według chińskich i tajwańskich ministerstw obrony.  (Zdjęcie AP/Andy Wong)
Duży ekran reklamujący Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wisi nad głowami rezydencji w Pekinie w Chinach. (AP)

Dwadzieścia osiem z tych samolotów przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, nieoficjalną granicę, na której wcześniej stały obie strony.

Pod koniec grudnia Chiny wysłały na Tajwan 71 samolotów i siedem statków, co było największym tego typu ćwiczeniem w 2022 roku.

Od środy na Tajwanie zaplanowano coroczne dwudniowe ćwiczenia wojskowe. Ćwiczenia przed Świętami Nowego Roku Księżycowego mają na celu pokazanie ich zdolności obronnych.

READ  Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego, kryzys wirusa Corona w Indiach trwa, Gareth Ward ustępuje, Singapur zostaje zamknięty na miesiąc