Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińska grupa Evergrande: przewodniczący Hui Ka Yan wykorzystuje własne bogactwo, aby uratować projekt

Gigant rynku nieruchomości czeka jutro Judgement Day, ponieważ jego szef-miliarder dokłada wszelkich starań, aby utrzymać go na powierzchni.

Zegar tyka dla chińskiej grupy Evergrande, ponieważ zmagający się z problemami moloch na rynku nieruchomości czeka teraz niekończący się weekend, wpatrując się w beczkę totalnego krachu.

Najbardziej zadłużona firma zajmująca się obrotem nieruchomościami na świecie, która zgromadziła zadłużenie w wysokości 408 miliardów dolarów australijskich, ma czas do soboty na zapłacenie kuponu na obligacje o wartości 83,5 miliona dolarów (111,8 miliona AU).

Chociaż Evergrande wcześniej nie dotrzymywał terminów płatności, jest to postrzegane jako szczególnie ważne, ponieważ zbiega się z niedawnym brakiem sprzedaży udziałów w spółce zależnej firmy, która mogła zarobić 2,6 miliarda dolarów (3,4 miliarda dolarów), poważnie łagodząc stres finansowy .

Pojawia się również wśród rosnących oznak, że fiasko Evergrande wywołało zarazę, a szereg innych chińskich firm zajmujących się nieruchomościami odczuwa szczyptę.

„Zrób to lub zrezygnuj”

Niedawna analiza kryzysu przez Bloomberg opisała zbliżający się weekendowy termin jako „wyczerpanie lub wytchnienie” dla Evergrande, a reporterka Rebecca Chung-Wilkins napisała: „Jeśli Evergrande nie zapłaci przed upływem okresu karencji, konsekwencje mogą być tragiczne”.

Te straszne konsekwencje oznaczają, że agencje ratingowe mogą wymieniać je jako niewypłacalne, co może następnie prowadzić do niewypłacalności innych istniejących obligacji dolarowych.

Utrudni też Evergrande sprzedaż jakichkolwiek aktywów w celu pozyskania gotówki na spełnienie swoich zobowiązań.

Niewykonanie zobowiązania „prawdopodobnie doprowadzi do nieformalnego wstrzymania, a następnie wierzyciele będą negocjować z deweloperem, jeśli nie zapłaci”, powiedział Daniel Fan, analityk z Bloomberg Intelligence.

Anonimowe źródła powiedziały Bloombergowi, że niektórzy zagraniczni wierzyciele nie będą żądać natychmiastowej zapłaty, ponieważ mają nadzieję, że firma najpierw zaoferuje opcje w przypadku braku płatności.

spadek cen akcji

To tylko ostatni z serii ciosów, które uderzyły w Evergrande, ponieważ cena akcji firmy spadła w czwartek aż o 14 procent po tym, jak ponownie zaczęła handlować po tym, jak handel wstrzymał się na prawie trzy tygodnie.

READ  4F jest lepsze niż Nike i Adidas. Polska firma wśród gigantów odzieżowych na igrzyskach w Tokio

Powodem tego załamania było niepowodzenie planowanej sprzedaży 2,6 miliarda dolarów i przyznanie się firmy, że nie jest w stanie zagwarantować swojej zdolności do dokonywania płatności.

To nie tylko spowodowało gwałtowny spadek cen akcji Evergrande, ale także wywołało wstrząsy na giełdach azjatyckich i europejskich.

Justin Tang z United First Partners powiedział AFP, że „Bez dopływu gotówki ze sprzedaży” aktywów, cena akcji spółki „zniesie windę w dół”.

„Wszelka nadzieja, że ​​firma znajdzie środki na dokonanie zewnętrznej wypłaty kuponu do końca okresu karencji w ten weekend, zdecydowanie minęła, co może prowadzić do niewypłacalności, chyba że warunki zostaną renegocjowane”, powiedział analityk rynku Craig Erlam platformie handlu walutami. Oanda powiedział także o służbie.

Nieudana transakcja

Wcześniej w tym tygodniu pojawiły się wiadomości o załamaniu się planowanej sprzedaży 50,1 procent udziałów w dziale usług nieruchomości Evergrande na rzecz Hopson Development Holdings, dodając kolejny gwóźdź do trumny Evergrande.

W środowym wniosku Evergrande powiedział, że nie jest przekonany, że Hopson spełnił „warunek wstępny do oferty publicznej”, ale nie ujawnił dalszych szczegółów.

Ale Reuters poinformował, że transakcja nie powiodła się, ponieważ nie uzyskała zgody rządu prowincji Guangdong, który nadzoruje restrukturyzację Evergrande.

Inne źródła powiedziały Reuterowi, że niektórzy globalni wierzyciele Evergrande byli przeciwni lukratywnej umowie.

Rozpaczliwy ruch prezydenta

Tymczasem anonimowy informator powiedział Reuterowi, że miliarder Hui Ka Yan robi wszystko, co w jego mocy, aby utrzymać firmę na rynku, nawet zobowiązując się do wpompowania własnych pieniędzy w projekt powiązany z obligacją, która jest już prawie przeterminowana.

Reuters Stwierdziła, że ​​plan został zaakceptowany przez obligatariuszy, ale nie wiadomo jeszcze, czy to wystarczy, aby uniknąć krachu.

Rosną obawy przed zarażeniem

Ostatnie wydarzenia w Evergrande pojawiają się w związku z rosnącymi obawami, że choroba jest w pełnym rozkwicie, ponieważ wiele chińskich firm z branży nieruchomości ma trudności ze spłatą swoich długów.

READ  Hostessa Virgin Australia z Sydney uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19 po podróży do Brisbane, Melbourne i Gold Coast

Sinic Holdings Group Co nie spłaciła odsetek i kwoty głównej obligacji o wartości 250 mln USD (334 mln AUD) o terminie wykupu na początku tego tygodnia, a wcześniej w październiku Fantasia Holdings Group Co. również nie wywiązała się ze zobowiązań.

Modern Land China Co., Ltd. również zawiesił handel w Hongkongu w czwartek po tym, jak wcześniej zażądał przedłużenia płatności.

Shi niebezpieczna gra

Rosnący kryzys wokół Evergrande i szerzej chińskiego sektora nieruchomości zmienił to, co było trudnym problemem dla chińskiego państwa z częścią gospodarki, powiedział Michael Shoebridge, dyrektor australijskiej polityki strategicznej (ASPI) i dyrektor programu bezpieczeństwa narodowego. news.com.pl. w pojawiającym się problemie stabilności społecznej”.

W rzeczywistości powiedział, że może to nawet zagrozić kontroli państwa przez prezydenta Xi Jinpinga.

„To fundamentalna kwestia dla utrzymania rządów Partii oraz szacunku i poparcia obywateli chińskich dla Xi Jinpinga” – powiedział.

Stało się jasne, że ważni członkowie partii i ich rodziny cierpią z powodu szkód finansowych, które wyrządziły Evergrande i inni borykający się z problemami deweloperzy.

Do tego dochodzą obawy inwestorów i właścicieli domów dotyczące proponowanej podwyżki podatków od nieruchomości, którą Shi wprowadził w tym samym czasie.

Schwebridge powiedział, że stało się jasne, że Chinom nie udało się powstrzymać katastrofy.

„Podczas wszystkich rozmów o elegancji i koordynacji autorytarnego, jednoosobowego modelu rządu w Chinach, sytuacja pokazuje granice zamkniętego modelu podejmowania decyzji” – powiedział.

„Wydaje się, że władze chińskie po prostu nie mają planu radzenia sobie ze skutkami wyłaniającymi się z Evergrande – to tak, jakby chciały, aby tak się nie stało, chcą skierować prywatnych inwestorów do ratowania, ale to nie działa, a teraz boją się konsekwencji społecznych i politycznych. W tym właśnie kierunku zmierzają ich wysiłki.

„Wygląda na to, że Xi oraz wyżsi urzędnicy partii i rządu borykają się z efektami domina i nieoczekiwanymi konsekwencjami podejmowanych przez nich ważnych decyzji i są teraz uwikłani w ciągłe zarządzanie tymi złożonymi problemami, z wieloma niespodziankami po drodze”.

Przeczytaj powiązane tematy:Chiny