Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińska sonda Mars: łazik wylądował. Co teraz?

Pierwszy chiński statek kosmiczny wylądował na Marsie, Zhurong, na czerwonej planecie, stając się pierwszym statkiem kosmicznym w kraju, który wylądował na Marsie w sobotę. Biorąc pod uwagę świąteczne przełomy, łazik zrobi więcej i napotka nieznane sytuacje w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Lądownik wylądował na z góry określonym obszarze w południowej części lodowego regionu planety znanego jako Utopia Planitia. Pierwszą misją Zoronga jest przetrwanie, ponieważ środowisko na Marsie wcale nie jest utopią.

Chociaż wygląda jak pustynia na Ziemi, prędkość wiatru na czerwonej planecie może sięgać 180 metrów na sekundę, czyli trzykrotnie silniej niż huragan na Ziemi. Silna burza może przekształcić się w ogromną burzę piaskową napędzaną przez ogromne piaski i głazy. Gęsto pokryte skały na Marsie mogą powodować problemy dla statku.

Zhurong zajmie siedem do ośmiu dni, aby przeprowadzić samokontrolę i zbadać miejsce lądowania przed opuszczeniem sondy na Marsie, według Geng Yana, urzędnika Centrum Badań Księżycowych i Programów Kosmicznych CNSA.

Sonda Mars Tianwen-1 składa się z orbitera, lądownika i łazika. W sumie przenosi 13 instrumentów naukowych, z których sześć znajduje się na łaziku, a siedem na orbiterze.

Przeprowadzą kompleksowe badanie Marsa, w tym kompleksowe badanie, dogłębne badania określonych regionów oraz ocenę „zdolności do zamieszkania” planety.

Sonda wykona naziemne wykrycie w ustalonym miejscu, a Zhurong objedzie planetę w celu zbadania wielu miejsc w czasie jej życia wynoszącego co najmniej 90 dni marsjańskich lub 92 dni ziemskich.

Zhang Rongqiao, główny projektant chińskiej misji eksploracji Marsa, powiedział, że trzymiesięczna żywotność sondy jest „wynikiem wszechstronnych badań”. Powiedział, że łazik zbierze wszystkie potrzebne dane w ciągu pierwszych trzech miesięcy, a wszystkie ładunki będą działały i przesyłały dane na Ziemię za pośrednictwem sondy w celu przesłania przekaźnika.

Statek kosmiczny przenosi sześć ładunków naukowych: kamerę wielospektralną, radar podpowierzchniowy, detektor formowania się powierzchni Marsa, detektor pola magnetycznego, barometr pogodowy Marsa i kamerę terenową.

READ  Jak dezaktywować wirusy przeziębienia i zmniejszyć ryzyko zakażenia RSV

Kamera multispektralna łazika skanuje elementy Marsa, minerały i rodzaje skał. Detektor składu powierzchni wyszukuje mokre minerały poprzez odparowywanie skał i analizę ich składu. Radar penetrujący ziemię wkopuje głębiej w powierzchnię, od 10 do 100 metrów pod ziemią, aby badać strukturę gleby i szukać wody lub lodu.

Trzy miesiące później orbiter, który powrócił na orbitę w oczekiwaniu na przekazanie lądownikowi łączności przekaźnikowej, będzie krążył wokół Czerwonej Planety w celu eksploracji z góry przez cały rok marsjański lub około 23 miesiące.

Za pomocą kamery i radaru o wysokiej rozdzielczości zmapujesz powierzchnię i określisz charakterystykę jej budowy geologicznej, wyszukasz wodę i lód, a także rozmieszczenie skał.

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat Lądowanie Zhurong