Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Musk’s SpaceX 52 wystrzeliwuje kolejnego satelitę

Airline SpaceX wystrzelił w kosmos z Florydy nadającą się do recyklingu rakietę Falcon 9, z nową partią 52 satelitów dla swojej sieci internetowej Starlink.

Oprócz satelitów zapewniających szerokopasmowy internet, rakieta została podłączona do satelity radarowego Capella Synthetic Aperture i satelity radarowego Tyvak-0130, poinformował SpaceX na Twitterze.

Według amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration, ta ostatnia jest „nanosatelitą do astronomicznych obserwacji widma optycznego”.

Start odbył się o 8.56 rano w niedzielę z AEST z Complex 39 A na stacji kosmicznej Kennedy’ego na przylądku Canaveral, a po ośmiu minutach i 30 sekundach część wielokrotnego użytku zakończyła swój pomyślny powrót do lądowania na pływającej platformie na Oceanie Atlantyckim.

Dwustopniowa rakieta Falcon 9 wielokrotnego użytku wystrzeliła wiązką satelitarną na końcu, a następnie wylądowała na platformie, która została nazwana „Oczywiście, że nadal cię kocham”.

Dzięki temu SpaceX może ponownie wykorzystać droższe części rakiety, co z kolei zmniejsza koszt dostępu do przestrzeni, zgodnie z jej stroną internetową.

To trzeci pocisk Falcon 9, który został wystrzelony w ciągu ostatnich dwóch tygodni, oprócz swojej piętnastej jak dotąd misji w 2021 roku.

Od 2010 roku wykonał co najmniej 116 startów tej rakiety typu „ wół roboczy ” Elona Muska, który jest również właścicielem pojazdów elektrycznych Tesli i partnerem NASA w programie wysyłania astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną statkami komercyjnymi z ziemi USA.

Pomysł Muska polega na umieszczeniu 1584 satelitów dla programu Starlink na orbicie okołoziemskiej, 549 kilometrów nad Ziemią, co jest znacznie mniejszą odległością niż zwykle w przypadku tych komercyjnych urządzeń.

4 maja firma kosmiczna wystrzeliła w kosmos z Florydy kolejną partię 60 satelitów dla swojego internetu Starlink.

Dzięki masowej wysyłce satelitów z sieci Starlink SpaceX zamierza zapewnić szybki, stabilny i „przystępny cenowo” Internet użytkownikom na całym świecie za pośrednictwem tych satelitów, które będą działać na niskiej orbicie, co umożliwi lepszą komunikację i obsługę.

READ  CityU rewolucjonizuje czystą energię poprzez przełom w zakresie wydajnego elektrokatalizatora

Gigant technologiczny Google ogłosił w czwartek, że osiągnął wspólne porozumienie ze SpaceX w sprawie dostarczania danych, usług w chmurze i aplikacji klientom Starlink z firm w lokalizacjach na całym świecie od początku tego roku.

Ponadto SpaceX zainstaluje stacje naziemne w centrach danych Google, które będą łączyć się z satelitami Starlink, umożliwiając szybkie i bezpieczne usługi internetowe za pośrednictwem Google Cloud.