Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiński łazik marsjański Zhurong robi grupowe zdjęcie na Czerwonej Planecie

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcie zakurzonej, skalistej powierzchni Marsa, łazika i chińskiego lądownika razem z bezprzewodową kamerą, która umożliwia podwójne selfie.

W piątek opublikowano również trzy kolejne zdjęcia, pokazujące górny stopień łazika Zhurong i widok z łazika przed oderwaniem się od platformy.

Agencja poinformowała, że ​​Zhurong umieścił zdalną kamerę około 10 metrów od platformy do lądowania, a następnie wyciągnął się, aby zrobić grupowe zdjęcie.

Chińska sonda Tianwen-1 z sondą wylądowała na powierzchni Marsa w zeszłym miesiącu Po spędzeniu około trzech miesięcy na orbicie Czerwonej Planety. Chiny są drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, który wylądował i eksploatuje statek kosmiczny na Marsie.

Zarówno orbiter, jak i lądownik mają małe chińskie flagi, a sonda ma zarysy maskotek na Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022.

Sześciokołowy łazik skanuje obszar znany jako Utopia Planitia, szukając śladów wody lub lodu, które mogłyby dostarczyć wskazówek, czy Mars może podtrzymywać życie.

Statek desantowy ma zarys maskotki na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022 i Paraolimpiadę Zdjęcie: CNSA

Z wysokością 1,85 metra Zhurong jest znacznie mniejszy niż amerykański rydwan wytrwałości, który bada planetę za pomocą małego helikoptera.

American Perseverance Wagon bada planetę w małym helikopterze. Zdjęcie: CNSA

NASA spodziewa się, że jej łazik zbierze i zapakuje pierwszą próbkę powierzchniową w lipcu, którą przyszły łazik zbierze później i wróci na Ziemię już w 2031 roku.

Oprócz misji na Marsa, ambitny chiński program kosmiczny planuje wysłać pierwszą załogę na nową stację kosmiczną w przyszłym tygodniu.

Trzej członkowie załogi planują pozostać przez trzy miesiące na Stacji Tianhe lub Stacji Niebiańskiej Harmonii, znacznie przekraczając długość jakiejkolwiek poprzedniej chińskiej misji.

Przeprowadzą spacery kosmiczne, prace budowlane i konserwacyjne oraz przeprowadzą eksperymenty naukowe.

To zdjęcie, wykonane przez kamerę nawigacyjną zainstalowaną z tyłu łazika, pokazuje panele słoneczne i antenę w łaziku. Zdjęcie: CNSA

Planowane są kolejne wodowania mające na celu rozbudowę stacji, wysyłkę zaopatrzenia i wymianę załóg.

Chiny zwróciły również próbki z Księżyca – pierwsze w programie kosmicznym każdego kraju od lat 70. – i wylądowały sondą i łazikiem po drugiej stronie mniej zbadanego księżyca.

READ  Znajdź strukturę nawracającej sieci neuronowej w mózgu