Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiński statek szpiegowski powraca na wody u wybrzeży Queensland przed największymi ćwiczeniami defensywnymi

Australijskie wojsko uważnie śledzi zaawansowany technologicznie chiński statek obserwacyjny zmierzający w kierunku Queensland przed zakrojonymi na szeroką skalę ćwiczeniami wojskowymi, które rozpoczną się w tym tygodniu.

Źródła obrony poinformowały ABC, że statek Auxiliary General Intelligence (AGI) Tianwangxing (co tłumaczy się jako „Uran”) ma przybyć w piątek.

Oczekuje się, że statek będzie wtedy obserwować gry wojenne Talisman Sabre 2021 z udziałem Australii i Stanów Zjednoczonych, które oficjalnie rozpoczęły się w środę.

Minister obrony Peter Dutton potwierdził, że Australijskie Siły Obronne „przez kilka dni” uważnie obserwowały chiński okręt wojskowy.

„Zdajemy sobie sprawę, że statek wywiadu generalnego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Marynarki Wojennej) Tianwang Xing zbliża się do wschodniego wybrzeża Australii przez Cieśninę Torresa” – powiedział.

„Od kilku dni monitorujemy jego podejście do Australii w ramach szerszych australijskich wysiłków monitorujących”.

Ładowanie

W 2019 roku ten sam Typ 815 był śledzony przez ADF podczas podróży do Australii Aby obserwować rozgrywane dwa razy w roku gry wojenne Talisman Sabre.

AGI jest wyposażone w zaawansowane systemy łączności, w tym kilka dobrze widocznych sferycznych kopuł, które osłaniają anteny talerzowe, które zbierają i przechwytują sygnały radiowe i nadają im charakterystyczny obraz.

„Przewidywaliśmy przybycie statku tej klasy w naszym rejonie podczas ćwiczeń i planowaliśmy jego obecność, tak jak robimy to w każdej iteracji”, powiedział Dutton.

„Obecność podobnych statków nie umniejszała Talisman Sabre 2017 czy Talisman Sabre 2019 i jesteśmy przekonani, że nie będą przeszkadzać w tym roku” – dodał.

Urzędnik wojskowy, który rozmawiał z ABC pod warunkiem anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do publicznego komentowania, powiedział, że Tianwangxing celowo ignorował.

„Statek jest w tej chwili w trybie EMCON (pełna kontrola emisji), transmitując tylko te sygnały, które musi” – powiedział urzędnik.

“[It is only] Odpowiadając na wezwania i przyklaskując naleganiom, aby działała zgodnie z międzynarodowym prawem morskim.”

Na otwartych wodach stoi duży statek pływający pod chińską banderą.
Oczekuje się, że Tianwangxing pozostanie poza wodami terytorialnymi Australii.(

Dostarczane: Ministerstwo Obrony

)

W zawoalowanym nawiązaniu do działań Pekinu na Morzu Południowochińskim, pan Dutton powiedział, że Australia „szanuje prawo wszystkich narodów do korzystania z wolności nawigacji i przelotów na wodach międzynarodowych i przestrzeni powietrznej, tak jak oczekujemy, że inni będą szanować nasze prawo do tego samego ”.

Talisman Sabre jest reklamowany jako „największe ćwiczenie bojowe w Australii”, ale w tym roku liczba międzynarodowych uczestników została ograniczona z powodu COVID-19.

Oprócz sił ze Stanów Zjednoczonych i Japonii, w tegorocznych działaniach uczestniczyć będą także wojskowi z Kanady, Korei Południowej, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.

Oczekuje się, że chiński typ 815 pozostanie poza australijskimi wodami terytorialnymi, ale w wyłącznej strefie ekonomicznej tego kraju na Morzu Koralowym, ponieważ obserwuje dwutygodniowe gry wojenne.

READ  Dwie osoby zginęły, a 1,1 miliona ludzi zostało ewakuowanych przez Cyklon Yas, który uderzył w Indie i Bangladesz