Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiński „super nadmiar” zniszczy rudę żelaza „na każdym wybrzeżu świata”

Chiński „super nadmiar” zniszczy rudę żelaza „na każdym wybrzeżu świata”

Przygotujcie się: pełne nadziei ruchy cen rudy żelaza w obliczu dynamicznie rosnącego chińskiego eksportu reprezentują spokój przed idealną burzą, ostrzega czołowy australijski analityk.

„W Chinach narasta ogromna nadwyżka, która w ciągu najbliższych pięciu lat bezlitośnie uderzy we wszystkie wybrzeża świata” – mówi. Biznes makro Główny strateg David Llewellyn Smith.

Sekretarz skarbu Jim Chalmers ostrzegł w weekend, że analizy rządowe przewidują dziurę w budżecie państwa w wysokości 9 miliardów dolarów w ciągu najbliższych czterech lat w związku z wyparowaniem dochodów podatkowych z „wierceń i transportu” rudy żelaza.

Chiny są największym na świecie producentem stali, a ruda żelaza jest jej głównym składnikiem.

Jednak ogromny przemysł chwieje się po dramatycznym załamaniu lokalnego rynku budownictwa mieszkaniowego, które doprowadziło do 13,5-procentowego spadku produkcji stali w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Australia jest największym na świecie eksporterem rudy żelaza. Dochody krajowe w 2023 r. przyczyniły się do około 136 miliardów dolarów.

Nowy raport Ministerstwa Przemysłu, Nauki i Zasobów ostrzega, że ​​kwota ta prawdopodobnie spadnie do 83 miliardów dolarów w latach 2028–2029 w miarę wyczerpywania się chińskiego popytu i jego przekierowania do „przyjaznych” źródeł.

„Widać spadek cen rudy żelaza” – powiedział w niedzielę ABC Insiders skarbnik Chalmers. „Widzicie, dlaczego jest to jeden z powodów, dla których spodziewamy się znacznie mniejszego wzrostu dochodów budżetu, niż byliśmy przyzwyczajeni w dwóch ostatnich przypadkach”.

Doprowadziło to do rekordowego wzrostu cen rudy żelaza.

W styczniu sprzedawano go po około 130 dolarów za tonę. Niedawno notowano go po cenie 90 dolarów

Analitycy ostrzegają jednak, że widoczny w tym tygodniu wzrost może nie być zbudowany na solidnych fundamentach.

Zamiast tego wydaje się, że ożywienie w chińskich zapasach rudy żelaza (które w listopadzie spadły do ​​20 procent poniżej średniej) opiera się głównie na spekulacjach, że Pekin będzie musiał interweniować, aby wesprzeć swój przemysł wytwórczy. A wzrost eksportu taniej chińskiej stali będzie kontynuowany.

READ  Milkrun nie udało się zebrać pieniędzy po upadku firm dostarczających artykuły spożywcze Voly, Send i Deliver

co się dzieje, to się dzieje

Llewellyn Smith twierdzi, że wraz z objęciem władzy przez prezydenta Xi Jinpinga w chińskim przemyśle stalowym wszystko się zmieniło. Natychmiast rozpoczął „przywracanie równowagi” rosnącej gospodarce Chin w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki zorientowanej na konsumenta.

„Dzięki przekształceniu Xi Jinpinga w 2012 r. bez wysiłku przejęto duży sektor wydobywczy, inwestując znaczne środki w ideę, że Chiny będą wiecznie budować mieszkania” – pisze.

Eksport chińskiej stali gwałtownie wzrósł, ponieważ jej ogromne moce produkcyjne szukają alternatywnych rynków. „W latach 2012–2016 eksport spadł wraz z dalszym spadkiem cen stali” – wyjaśnia Llewellyn Smith.

To było dobre dla Australii.

Import rudy żelaza był tańszy niż import jej z chińskich kopalni o niskiej jakości.

Następnie, w obliczu kruchej gospodarki, w 2015 r. Komunistyczna Partia Chin interweniowała w politykę pieniężną, aby tchnąć nowe życie w branżę budowlaną.

„Ta ostatnia panikowa zmiana na stary model gospodarczy polegający na budowaniu pustych mieszkań spowodowała spadek produkcji chińskiej stali na kolejne sześć lat. To uratowało chińskie ceny stali i pomogło dostawom rudy żelaza pozbyć się nadwyżek”.

„Problemem jest ostatnia wielka eksplozja w latach 2016–2021, podczas której kredyty deweloperskie, korupcja i przebudowa wzrosły do ​​tego stopnia, że ​​dzisiejszy krach na rynku nieruchomości już tego nie ratuje”.

Zamiast tego prezydent Xi zaczął ostatnio kłaść nacisk na skupienie się na „wzroście wysokiej jakości” – co w dużej mierze interpretuje się jako podwojenie inwestycji kraju w niskoemisyjną transformację energetyczną: samochody elektryczne, akumulatory, panele słoneczne i turbiny wiatrowe.

Chociaż jest to dobre dla australijskiej miedzi, nie jest to dobra wiadomość dla rudy żelaza.

Upadek – czy poślizg?

Llewellyn Smith twierdzi, że chiński rynek nieruchomości – a co za tym idzie, przemysł budowlany i stalowy – został zastawiony w kąt tak, że wszelkie dalsze środki stymulacyjne ze strony Pekinu jedynie spowolnią jego upadek.

READ  W grudniu klimat biznesowy w Polsce pogorszył się w większości sektorów

„Przy założeniu, że wszystko będzie takie samo, ruda żelaza i koks będą spadać” – podsumowuje.

Jednak nie wszyscy analitycy są zgodni co do tego, jak to się rozwinie.

Firma doradcza ds. zasobów i energii odnawialnej Wood Mackenzie spodziewa się, że światowy handel rudą żelaza będzie rósł średnio o 2,1 procent rocznie, choć niepewność pozostaje.

„Naszym zdaniem nie zmienia się to, że ceny będą spadać w ciągu najbliższych pięciu lat w oczekiwaniu na złagodzenie ograniczeń podaży i ograniczenie chińskiego popytu”. Globalny raport dotyczący perspektyw planowania strategicznego rudy żelaza za marzec Stany.

„Spodziewamy się niewielkiego spadku równowagi rynkowej w 2024 r. w porównaniu z kilkoma ostatnimi latami. Naszym zdaniem cena drobnego żelaza (rudy żelaza) wynosząca 62% CFR (koszt i fracht) w Chinach wyniesie średnio około 110 dolarów za tonę. w 2024 r. i 100 dolarów za tonę w 2025 r.

W zeszłym miesiącu Chińskie Stowarzyszenie Żelaza i Stali wezwało huty do „zmniejszenia intensywności produkcji” po zaproszeniu głównych producentów do Pekinu na rozmowy z Komunistyczną Partią Chin.

Dwie „sesje” głównych organów przedstawicielskich Chin nie przyniosły oczekiwanej przez wielu interwencji gospodarczej.

Dziwne, że trzecia sesja plenarna w Chinach – posiedzenie rządzącego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin – została opóźniona zgodnie z planem.

Jest to forum, na którym Partia Komunistyczna ma szczegółowo przedstawić program swojego nowego Sekretarza Generalnego, gdy rozpocznie on nową pięcioletnią kadencję.

Miało to nastąpić w październiku ubiegłego roku.

W ubiegłym roku prezydent Xi po raz trzeci objął wysokie stanowisko. Tradycyjnie funkcja sekretarza generalnego jest ograniczona do dwóch kadencji.

Chociaż w zeszłym miesiącu Xi powiedział odwiedzającej delegację przedsiębiorców USA, że „wdraża szereg ważnych środków w celu wszechstronnego pogłębienia reform i ciągłego budowania najwyższej klasy otoczenia biznesowego obejmującego urynkowienie, praworządność i internacjonalizację”, Pekin jeszcze tego nie zrobił . Aby szczegółowo opisać praktyczną formę, jaką to przybierze.

READ  Ujawnienie 10 najgorszych linii lotniczych na świecie | Lista

Jamie Seidel jest niezależnym pisarzem @Jimmy Seidel

Przeczytaj powiązane tematy:Chiny