Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wojna na Ukrainie: Stany Zjednoczone zezwalają na transfer duńskich i holenderskich samolotów bojowych F-16 do Kijowa

Wojna na Ukrainie: Stany Zjednoczone zezwalają na transfer duńskich i holenderskich samolotów bojowych F-16 do Kijowa

  • Napisane przez Jarosława Łukiewa
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Ukraina od dawna naciska na swoich sojuszników, aby dostarczali zaawansowane myśliwce do obrony swojej przestrzeni powietrznej przed rosyjskimi atakami

Stany Zjednoczone zatwierdziły transfer amerykańskich myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii, kiedy ukraińscy piloci zostaną w pełni przeszkoleni do ich obsługi.

„W ten sposób Ukraina może w pełni wykorzystać swoje nowe możliwości” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA.

Ukraina pochwaliła decyzję, o którą zabiegała od zeszłego roku.

Oczekuje się jednak, że upłyną miesiące, zanim Kijów będzie mógł użyć F-16 do próby przeciwdziałania rosyjskiej przewadze powietrznej.

Uważa się, że Holendrzy mają około dwudziestu operacyjnych F-16, które mają zostać wycofane i zastąpione bardziej zaawansowanymi samolotami bojowymi.

Dania planuje również zmodernizować swoją flotę około 30 samolotów F-16.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wcześniej wykluczali dostarczenie Ukrainie F-16, obawiając się, że może to doprowadzić do dalszej eskalacji z Rosją uzbrojoną w broń nuklearną.

Rosja, która w lutym 2022 r. rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, nie skomentowała jeszcze publicznie tej sprawy.

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że Dania i Holandia otrzymały „formalne potwierdzenia” transferu swoich myśliwców wielozadaniowych F-16.

Rzecznik dodał, że stanie się to „gdy pierwsza grupa pilotów zakończy szkolenie”.

Holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra z zadowoleniem przyjął decyzję Stanów Zjednoczonych, mówiąc, że „jest to kamień milowy dla Ukrainy w obronie jej narodu i kraju”.

„Teraz będziemy dalej omawiać ten temat z naszymi europejskimi partnerami” – napisał w poście na X, znanym wcześniej jako Twitter.

Duński minister obrony Jakob Elliman Jensen powtórzył jego słowa.

Na Ukrainie minister obrony Ołeksij Reznikow nazwał decyzję USA „wspaniałą wiadomością”.

„Nasza armia udowodniła, że ​​jest pełna szybko uczących się. Wkrótce udowodnimy, że zwycięstwo Ukrainy jest nieuniknione. Dziękujemy wszystkim naszym partnerom i przyjaciołom w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Danii. Naprzód po zwycięstwo!” Książki o X.

11-osobowy sojusz zachodnich sojuszników Ukrainy ma rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów jeszcze w tym miesiącu i powinien być gotowy w przyszłym roku.

Wcześniej w tym tygodniu rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat przyznał, że Kijów nie będzie mógł latać F-16 nadchodzącej jesieni i zimy.

F-16 Fighting Falcon jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej niezawodnych samolotów bojowych na świecie.

Według Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych może być uzbrojony w precyzyjnie kierowane pociski i bomby oraz może latać z prędkością 1500 mil na godzinę (2400 km/h).

Możliwości celowania F-16 pozwolą Ukrainie atakować siły rosyjskie w każdych warunkach pogodowych iw nocy z większą dokładnością.

Uważa się, że Ukraina ma dziesiątki samolotów bojowych – głównie MiG-ów – wszystkie pochodzą z czasów sowieckich, a Rosja ma obecnie przewagę nad krajem w powietrzu.

Kijów potrzebuje nowoczesnych samolotów bojowych, które pomogą chronić jego przestrzeń powietrzną przed śmiercionośnymi rosyjskimi atakami rakietowymi i dronami, a także do wsparcia kontrofensywy na południowej i wschodniej Ukrainie, która jak dotąd przyniosła ograniczone rezultaty.

wyjaśnij wideo,

OBEJRZYJ: Korespondent BBC ds. Bezpieczeństwa, Frank Gardner, przygląda się rosnącemu wykorzystaniu przez Ukrainę dronów morskich