Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny twierdzą, że Filipiny zignorowały propozycję dotyczącą Morza Południowochińskiego w miarę wzrostu napięcia

Chiny twierdzą, że Filipiny zignorowały propozycję dotyczącą Morza Południowochińskiego w miarę wzrostu napięcia

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

W ostatnich miesiącach wzrosło napięcie na płytkich wodach po zderzeniu się statków chińskich i filipińskich

Chiny twierdzą, że Filipiny zignorowały złożone przez siebie propozycje „zarządzania” sporem na Morzu Południowochińskim.

Bezimienny wyższy urzędnik chiński powiedział „Manila Times”, że umowa „spotkała się z biernością administracji Marcosa”.

Prezydent Ferdinand Marcos Jr. powiedział, że nie odrzucili porozumienia, ale stwierdził, że opiera się ono na „wątpliwych” przesłankach.

Morze Południowochińskie znajduje się w centrum sporu terytorialnego między Chinami, Filipinami i innymi krajami.

Jednak w ostatnich miesiącach napięcie między Manilą a Pekinem gwałtownie wzrosło. W jego sercu znajduje się rozkładający się statek w Second Thomas Shoal, który Filipiny celowo zablokowały, aby wzmocnić swoje roszczenia na mieliźnie.

Rutynowe zadania polegające na dostarczaniu żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla garstki filipińskich żołnierzy na pokład statku o nazwie Sierra Madre doprowadziły do ​​konfrontacji między filipińską strażą przybrzeżną a eskortą chińskiej straży przybrzeżnej.

„Manila Times”, cytując anonimowego wysokiego urzędnika chińskiego, poinformował w poniedziałek, że Chiny przedstawiły propozycję w kwietniu ubiegłego roku, ale „administracja Marcosa spotkała się z bezczynnością”.

W raporcie wskazano, że chińska propozycja obejmuje zezwolenie na filipińskie misje zaopatrzeniowe na Thomas Sholl II, pod warunkiem że obejmują one tylko jeden statek i nie dostarczają materiałów budowlanych na dużą skalę.

W raporcie wskazano, że opierało się to na „porozumieniu” między Chinami a poprzednikiem Marcosa, Rodrigo Duterte.

We wtorek Departament Spraw Zagranicznych Filipin odpowiedział na raport i zaprzeczył zarzutom. Powiedzieli, że choć niektóre chińskie propozycje są „wykonalne”, inne są „sprzeczne z naszymi interesami narodowymi”.

Ministerstwo dodało, że Chiny odpowiedziały na antypropozycje Filipin kolejnym zestawem kontrofert.

Marcos wyjaśnił później, że propozycje Chin opierały się na „wątpliwym założeniu”, odnosząc się do tak zwanej 10-liniowej mapy Chin.

W Niemczech powiedział: „Nie odrzuciliśmy żadnych propozycji przedstawionych nam przez Chiny, ale hipotezę tę zakwestionowaliśmy… Hipoteza przedstawiona przez Chiny jest taka, że ​​ich terytorium przebiega wzdłuż linii obecnie określanej jako 10”. Gdzie składa oficjalną wizytę.

Dodał, że roszczenia Chin na Morzu Południowochińskim „nie zostały uznane przez żaden kraj… a już na pewno nie przez Filipiny”.

Chiny zajmują największą część terytorium na obszarze wyznaczonym przez „linię dziesięciopunktową”. Linia składa się z dziesięciu kresek rozciągających się setki mil na południe i wschód od najbardziej wysuniętej na południe prowincji Hainan.

Marcos objął prezydenturę w czerwcu 2022 r., zwracając Filipiny ich tradycyjnemu sojusznikowi, Stanom Zjednoczonym, co rozgniewało Chiny.

Z drugiej strony Duterte zabiegał o zacieśnienie więzi gospodarczych i politycznych z Chinami. Ograniczył współpracę wojskową między armią Filipin i USA i odmówił zlekceważenia orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego, który odrzucił ogromne roszczenia morskie Chin, które pokrywają się również z roszczeniami Wietnamu, Malezji i Brunei.

Możesz być zainteresowanym także tym:

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Chińskie łodzie wypuszczają wodę na filipińskim statku na Morzu Południowochińskim

READ  Producenci bydła patrzą, jak amerykański senator naciska na brazylijski zakaz wołowiny z powodu przypadków szalonych krów