Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny utrzymują stopy procentowe, dodając więcej płynności w miarę trudności w ożywieniu gospodarczym

Chiny utrzymują stopy procentowe, dodając więcej płynności w miarę trudności w ożywieniu gospodarczym

SZANGHAJ/SINGAPUR (Reuters) – Zgodnie z oczekiwaniami, bank centralny Chin odnowił średnioterminowe pożyczki, utrzymując stopy procentowe na niezmienionym poziomie w poniedziałek, ale rynki przewidują, że złagodzenie polityki monetarnej może być nieuniknione w nadchodzących miesiącach, aby wesprzeć ożywienie gospodarcze.

Ludowy Bank Chin (PBOC) poinformował, że utrzymuje oprocentowanie jednorocznych pożyczek średnioterminowych (MLF) w wysokości 125 miliardów juanów (18,08 miliardów dolarów) dla niektórych instytucji finansowych na niezmienionym poziomie 2,75% w porównaniu z poprzednią operacją.

Ludowy Bank Chin powiedział w internetowym oświadczeniu, że poniedziałkowa operacja miała na celu pełne zaspokojenie potrzeb instytucji finansowych i „rozsądne utrzymanie wystarczającej płynności w systemie bankowym”.

W ankiecie przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu przez Reuters wśród 30 obserwatorów rynku, 26 respondentów, czyli 86,7%, spodziewało się braku zmiany kursu MLF, podczas gdy czterech spodziewało się nieznacznej obniżki stóp.

W grudniu rząd zniósł surowe środki pandemiczne, które zaczęły ożywiać popyt na kredyty w drugiej co do wielkości gospodarce świata, ale rosną obawy, że po początkowym ożywieniu dynamika spada.

W związku z dowodami słabszego popytu krajowego i słabszego zaufania inwestorów, Pekin prawdopodobnie będzie musiał zwiększyć wysiłki łagodzące, aby zapewnić kontynuację ożywienia gospodarczego.

Niektórzy analitycy twierdzą, że zbliżająca się obniżka stóp procentowych zwiększy presję na rentowność pożyczkodawców po tym, jak największe banki w kraju odnotowały kurczące się marże w pierwszym kwartale.

– Banki mogą nie być w stanie dokonać cięć, ponieważ ich marże odsetkowe netto są bliskie ostrzegawczej linii 180 punktów bazowych – powiedział Xing Zhaoping, główny strateg Chin w ANZ.

„Jeżeli oprocentowanie kredytów zostanie dalej obniżone, może to prowadzić do ryzyka finansowego” – powiedział.

Ponieważ 100 miliardów juanów pożyczek MLF wygasa w tym miesiącu, operacja zaowocowała wprowadzeniem do systemu bankowego 25 miliardów juanów nowych pieniędzy netto.

READ  Qantas potwierdza plany na wyjątkowo długie loty do Londynu i Nowego Jorku

Bank centralny wstrzyknął również 2 miliardy juanów w ramach siedmiodniowych umów z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu, utrzymując koszty kredytu na niezmienionym poziomie 2,00%, podał bank centralny w internetowym oświadczeniu.

„Uważamy, że rozczarowujące dane kredytowe i rosnące ryzyko deflacji zwiększają prawdopodobieństwo dalszego złagodzenia polityki pieniężnej w postaci obniżek stóp procentowych” – napisali ekonomiści Barclays w notatce opublikowanej w zeszłym tygodniu.

„…konieczne jest kompleksowe podejście i skoordynowane działania polityczne, aby ustabilizować rynek mieszkaniowy i zwiększyć zaufanie konsumentów i biznesu, jeśli władze mają przerwać spiralę inflacyjno-deflacyjną”.

Zauważyli, że Ludowy Bank Chin wydaje się faworyzować dostosowanie stopy rezerw obowiązkowych banków i innych narzędzi strukturalnych, „ale wąskim gardłem jest słaby popyt, a system bankowy jest pełen płynności” – dodali.

(1 USD = 6,9121 CNY)

(Reportaż Winnie Zhou w Szanghaju i Toma Westbrooka w Singapurze; montaż przez Jacqueline Wong)