Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny znacznie zwiększają wydatki na zbrojenia

Chiny zapowiedziały znaczny wzrost wydatków wojskowych w obliczu „eskalacji” zagrożeń z zagranicy.

Zaskakujące ogłoszenie pojawiło się na spotkaniu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w celu inauguracji chińskiego parlamentu, który ma formalnie przekazać prezydentowi Xi Jinpingowi trzecią kadencję u władzy.

Ustępujący premier Li Keqiang ujawnił nowy budżet wojskowy na zebranie delegatów, mówiąc, że posunięcie to wynika z narastania zewnętrznych zagrożeń „stłumienia i powstrzymania Chin”.

Podkreślił znaczenie posiadania gotowej armii i wezwał armię do zintensyfikowania wysiłków, aby być gotowym do walki.

„Siły zbrojne powinny ogólnie zintensyfikować szkolenie i przygotowania wojskowe” – powiedział.

Dodał, że armia musi „opracować nowe strategiczne kierunki militarne, poświęcić więcej energii na szkolenie w warunkach bojowych i podjąć dobrze skoordynowane wysiłki na rzecz wzmocnienia działań wojskowych na wszystkich kierunkach i polach”.

Li potwierdził przestrzeganie przez KPCh zasady jednych Chin, zgodnie z którą Tajwan jest jej terytorium.

Powiedział, że rząd będzie promował „pokojowy rozwój” stosunków w cieśninie, ale stanowczo zareaguje na wszelkie posunięcia w kierunku niepodległości Tajwanu.

Pan Lee dodał, że Chiny „podejmą zdecydowane kroki w celu przeciwstawienia się niepodległości Tajwanu i promowania ponownego zjednoczenia”.

Chiny mają drugi co do wielkości budżet obronny na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych.

Budżet obronny Chin wynosi obecnie 1,55 biliona juanów (332 miliardy dolarów), podczas gdy Stany Zjednoczone wydają w tym roku na wojsko 800 miliardów dolarów.

Chińscy przywódcy ogłosili również, że kraj będzie dążył do osiągnięcia w tym roku tempa wzrostu gospodarczego na poziomie około pięciu procent.

READ  Protestujący przeciwko rządowi szturmują dom prezydenta, zakłócają mecz krykieta w Australii i ścierają się z policją