Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chorwaci oddali swoje głosy w wyborach pomiędzy premierem Plenkoviciem a prezydentem Milanoviciem |  Wiadomości wyborcze

Chorwaci oddali swoje głosy w wyborach pomiędzy premierem Plenkoviciem a prezydentem Milanoviciem | Wiadomości wyborcze

Oczekuje się, że sondaże pojawią się kilka minut po zakończeniu głosowania o godzinie 19:00 (17:00 GMT), a oficjalne wyniki zostaną opublikowane w nadchodzących dniach.

Chorwaci oddają swoje głosy w wyborach parlamentarnych, w których w dużej mierze rywalizują obecny premier Andrej Plenković i prezydent kraju Zoran Milanovic.

Wyborcy wybiorą spośród ponad 2000 kandydatów w środowych wyborach, które odbędą się w czasie, gdy kraj boryka się z wysoką inflacją, niedoborami siły roboczej i zarzutami o korupcję w rządzie.

Oczekuje się, że sondaże zostaną przeprowadzone kilka minut po zakończeniu głosowania o godzinie 19:00 (17:00 GMT), a oficjalne wyniki zostaną opublikowane w nadchodzących dniach.

Przez wiele miesięcy 54-letni Plenkovic i rządząca przez niego konserwatywna partia Chorwacka Unia Demokratyczna wydawali się gotowi na łatwe zwycięstwo, które zapewniłoby mu trzecią kadencję na stanowisku premiera.

Jednak w połowie marca Milanovic, 57-letni populista, niespodziewanie ogłosił, że rzuci wyzwanie Plenkoviciu i zostanie kandydatem socjaldemokratów na premiera.

Trybunał Konstytucyjny ostrzegł jednak Milanovica, że ​​jego kandydatura na prezydenta jest niezgodna z jego oficjalnym stanowiskiem.

Prezydent zajmuje w Chorwacji stanowisko w dużej mierze ceremonialne, a premier sprawuje większość uprawnień politycznych. Kadencja Milanovica kończy się w styczniu przyszłego roku, ale zapowiedział on ustąpienie ze stanowiska, jeśli Partia Socjaldemokratyczna i jej sojusznicy uzyskają większość niezbędną do utworzenia nowego rządu.

Sondaże przedwyborcze wskazywały, że HDZ zdobędzie większość mandatów w 151-osobowym parlamencie, ale nie na tyle, aby zapewnić większość absolutną. Oczekuje się, że po głosowaniu odbędą się rozmowy koalicyjne.

Na ulicach Zagrzebia panowała cisza, gdy wyborcy ustawiali się w kolejce, aby oddać głos w święto narodowe.

„Chcielibyśmy, aby politycy pracowali dla obywateli; Po to ich wybieramy. „Nie ma nic podobnego do tego, co wydarzyło się przez ostatnie 30 lat” – powiedziała Reutersowi Bicerka Kolaric, emerytka, która głosowała w stolicy.

READ  CNN wypuszcza Chrisa Cuomo

Obawy przed osłabieniem jedności UE w sprawie Ukrainy

Chorwacka Partia Unii Demokratycznej w dużej mierze kontroluje władzę od czasu uzyskania przez Chorwację niepodległości od byłej Jugosławii w 1991 roku.

Jeśli utrzyma się u władzy, kraj będzie kontynuował prozachodnią ścieżkę wspierania Ukrainy w jej wojnie z Rosją. Sukces Partii Socjaldemokratycznej może przybliżyć ją do zwycięstwa w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i grudniowych wyborach prezydenckich.

Plenkovic skrytykował Milanovica za krytykę wsparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji oraz sprzeciwu prezydenta wobec szkolenia ukraińskich żołnierzy w Chorwacji.

„Milanovic wpycha Chorwację i naród chorwacki do rosyjskiego świata” – powiedział Plenkovic zwolennikom podczas wiecu przedwyborczego.

Prezydent oświadczył, że chroni interesy Chorwacji i stara się zapobiec „wciągnięciu kraju w wojnę”.

W niedawnym poście na Facebooku napisał: „Moja osobowość nie jest łatwa, ale nie będę milczeć” i obiecał „utworzyć rząd zbawienia narodowego”.

Zoran Milanovic przykuwa uwagę, gdy świętuje po ogłoszeniu pierwszych wyników podczas drugiej tury wyborów prezydenckich w Chorwacji w Zagrzebiu, 5 stycznia 2020 r. [File: Marko Djurica/Reuters]

Oskarżenia o korupcję

Oskarżył także prezydenta Plenkovicia i HDZ o szerzącą się korupcję i „masową kradzież” funduszy państwowych, co było nawiązaniem do przeszłych i obecnych skandali, z których część znalazła swój finał w sądach.

Wielu ministrów partii złożyło rezygnację ze stanowiska w związku z zarzutami o korupcję. Jeden z pełniących obowiązki ministrów został aresztowany.

„Chorwacja nigdy wcześniej nie widziała tak skorumpowanego rządu” – powiedział Milanovic w swoim ostatnim przemówieniu przed głosowaniem.

Plenkovic, który stoi na czele rządu od 2016 roku, wielokrotnie zaprzeczał tym oskarżeniom. Oskarżył także rywala o naruszenie konstytucji i szerzenie mowy nienawiści, określając go jako „tchórza” za to, że nie zrezygnował z kandydowania w wyborach.

Premier podkreślił swoją rolę w wprowadzeniu w zeszłym roku 3,8-milionowego kraju do strefy euro i europejskiej strefy Schengen bez paszportów.

Jednak przy średniej miesięcznej pensji wynoszącej 1240 euro (1345 dolarów) kraj ten pozostaje jednym z najbiedniejszych w Unii Europejskiej.