Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina twierdzi, że siły rosyjskie wyparły się w pobliżu Bachmutu na południu kraju

Ukraina twierdzi, że siły rosyjskie wyparły się w pobliżu Bachmutu na południu kraju

Zyski – ogłoszone przez wiceministra obrony Ukrainy – nastąpiły, gdy Rosja twierdziła, że ​​jej siły wkroczyły do ​​wschodniego regionu Charkowa, podważając bardzo oczekiwaną kampanię Kijowa.

Rosyjskie wojsko powiedziało, że jego siły odparły sześć ataków i kontrataków w północno-wschodniej Ukrainie oraz zaatakowały ukraińskie obiekty wykorzystywane do produkcji bezzałogowych łodzi podczas nocnego nalotu.

„Cel uderzenia został osiągnięty. Wszystkie zidentyfikowane cele zostały trafione” – napisano w poniedziałkowym oświadczeniu.

Ukraina rozpoczęła kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim w czerwcu, po utworzeniu batalionów szturmowych i zgromadzeniu broni przekazanej przez Zachód.

Ale Kijów przyznał, że działania przeciwko silnie ufortyfikowanym pozycjom rosyjskim były powolne i powiedział, że w zeszłym tygodniu zdobył tylko skrawek ziemi wokół rozdartego wojną miasta Bachmut.

„W sektorze Bakhmut w zeszłym tygodniu wyzwolono trzy kilometry kwadratowe” – powiedziała telewizji państwowej wiceminister obrony Jana Malyar, dodając, że od czerwca siły ukraińskie odzyskały tam 40 kilometrów kwadratowych.

Wyjaśniono, że siły ukraińskie zostały odwrócone od operacji ofensywnych wokół miasta – które siły rosyjskie zdobyły w maju – odnotowując zwiększoną rosyjską presję w regionie Charkowa.

„Ważne było, aby wróg skierował nasze siły w inne kierunki, abyśmy nie mogli skoncentrować naszych sił do ataku w sektorze Bakhmut” – powiedział Maliar.

– 'Intensywność’ w walce –

Kijów naciska także na siły rosyjskie okopane na południu kraju w dwóch regionach, które Kreml anektował w zeszłym roku.

Malyar powiedział, że armia kijowska zdobyła dwie wioski na froncie południowym, ale potwierdził również, że siły ukraińskie wykonały „pewne zadania” na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

Rzeka stała się de facto linią frontu między siłami ukraińskimi i rosyjskimi w regionie po tym, jak Kijów odzyskał w listopadzie główne miasto terytorium, zwane także Chersoniu.

W swoim najnowszym raporcie wywiadowczym Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii odnotowało „nieznaczny wzrost walk na małą skalę” wzdłuż dolnego Dniepru, gdzie stwierdziło, że siły ukraińskie próbują nalotów i zakładają nowe przyczółki.

READ  Japonia atakuje samoloty w odpowiedzi na chińskie i rosyjskie samoloty bojowe

Ukraina wezwała swoich zachodnich sojuszników do zwiększenia dostaw broni, w tym pocisków dalekiego zasięgu i myśliwców F-16, aby przyspieszyć ofensywę.

Takie przesłanie przekazał mer Kijowa Witalij Kliczko podczas spotkania z niemieckim ministrem finansów Christianem Lindnerem, który przybył do Kijowa w poniedziałek.

Podczas gdy ofensywa trwa, terytorium Rosji jest również niemal codziennie atakowane przez drony.

W poniedziałek rosyjska armia poinformowała, że ​​zestrzeliła drony nad regionem Biełgorodu graniczącym z Ukrainą, nie powodując ofiar ani szkód.

– Uderzenia Odysei –

Zarzuty Ukrainy o postępach na wschodzie pojawiły się po tym, jak jej siły powietrzne poinformowały, że zestrzeliły kilka fal rosyjskich rakiet i dronów wymierzonych w Odessę.

Departament Obrony poinformował w tweecie o nazwie X.

Rosja i Ukraina zintensyfikowały ataki na Morzu Czarnym, odkąd Moskwa wycofała się w zeszłym miesiącu z umowy, która zapewniła bezpieczny transport zboża z Kijowa podczas konfliktu.

Od czasu odejścia od porozumienia Moskwa bombardowała porty w obwodzie odeskim, które były kluczowe dla ukraińskiego eksportu zboża w ramach porozumienia.

Wojsko poinformowało, że spadające gruzy uszkodziły akademik i sklep w centrum Odessy, raniąc trzech pracowników.

„Fala podmuchowa zniszczyła okna i balkony w kilku budynkach oraz uszkodziła zaparkowane w pobliżu samochody” – dodała, dodając, że strażacy walczyli z dwoma pożarami.

Zdjęcia opublikowane przez wojsko pokazały strażaków próbujących ugasić płomienie, które ogarnęły wielopiętrowy supermarket, z dużymi pióropuszami dymu unoszącymi się w powietrze.

Nocne ataki rakietowe i drony miały miejsce dzień po tym, jak Moskwa poinformowała, że ​​z rosyjskiego okrętu wojennego wystrzelono strzały ostrzegawcze w kierunku statku towarowego zmierzającego w kierunku Izmail, miasta nad Dunajem na granicy z Rumunią.

Rosyjski statek zauważył statek towarowy Sukru Okan pływający pod banderą Palau i oddał strzały po tym, jak jego kapitan nie odpowiedział na żądania zatrzymania.

Po kontroli statek towarowy został dopuszczony do dalszej podróży.

READ  Sankcje USA wobec Chin mogą być wspierane przez Australię; Nasilają się ataki w Kijowie, blokady Mariupolu, wszczęte postępowanie sądowe w sprawie MH17, australijskie ceny paliw idą w górę, pociągi w Sydney przygotowują się do dalszego przestoju

Ukraina oskarżyła Rosję o łamanie konwencji ONZ i zasad prawa międzynarodowego.

Ishmael, jeden z głównych szlaków eksportowych ukraińskich produktów rolnych do sąsiedniej Rumunii, został zaatakowany przez rosyjskie drony na początku sierpnia.

bur-brw-cad/oc/cw