Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dzikie sceny po śmiercionośnych powodziach, które nawiedziły Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman

Dzikie sceny po śmiercionośnych powodziach, które nawiedziły Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman

Obecnie wiadomo, że co najmniej 20 osób zginęło w wyniku gwałtownej burzy, która przetoczyła się przez Bay Area.

W niektórych częściach Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ciągu jednego dnia padało przez półtora roku.

W ruchu lotniczym panuje chaos, szczególnie w Dubaju, który mocno ucierpiał, gdzie lotnisko emiratu – drugie pod względem ruchu na świecie – ogłosiło, że boryka się z „niezwykle trudnymi warunkami”.

Z Dubaju wyszły oszałamiające zdjęcia, przedstawiające ulewny deszcz i wiatr, który uszkodził konstrukcje, samochody sportowe jadące po zalanych drogach, a nawet ratunek kota, który przylgnął do drzwi samochodu na zalanej ulicy.

Co najmniej 20 zgonów

Oman, sąsiadujący z Emiratami, odnotował 19 zgonów, w tym dziewczynę, której ciało znaleziono w mieście Saham na wybrzeżu Zatoki Perskiej.

W samych Emiratach siedemdziesięcioletni mężczyzna zginął, gdy powódź zmiotła jego samochód w emiracie Ras Al Khaimah, na północ od Dubaju.

Lokalny serwis informacyjny Narodowy Powiedział, że podczas ulewnego deszczu próbował podróżować po zalanej drodze wodnej.

Najgorszy deszcz od 75 lat

Narodowe Centrum Meteorologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich podało, że w ciągu 24 godzin w pobliżu miasta Al Ain na granicy z Omanem spadło 255 mm deszczu.

Przy średnich opadach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynoszących od 140 mm do 200 mm rocznie, ilość ta znacznie przekracza zwykłą sumę roczną.

Oman stwierdził, że nawiedziły go najgorsze deszcze od 75 lat.

W mediach społecznościowych opublikowano wideo przedstawiające ludzi walczących w ulewnym deszczu, z zerwanymi dachami i dachami otaczających ich budynków.

Warunki poprawiły się w środę czasu lokalnego. Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły „koniec wahań pogodowych”, ale powrót kraju do normalności zajmie trochę czasu.

Ratowanie kota przed powodzią

Policja w Dubaju przeprowadziła we wtorek niezliczone akcje ratunkowe, ale jedna z nich była godna uwagi.

READ  Ukraińcy w Australii dzielą szok rosyjskiej inwazji

Policja opublikowała na Twitterze film, obecnie znany jako X, na którym funkcjonariusze zauważają czarno-białego kota przyczepionego do klamki drzwi samochodu na zalanej ulicy.

Kot, po protestach i kilku warczeniach, został przeniesiony na łódź policyjną i zabrany w bezpieczne miejsce.

Policja w Dubaju ratuje kota przed powodzią

Na lotnisku nadal panuje bałagan

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju, siedziba Emirates Airlines i drugie pod względem ruchu lotnisko na świecie, znajduje się pod szczególną presją.

W ciągu ostatnich 24 godzin przekierowano 21 lotów na pobliskie lotnisko w Abu Zabi, co stanowi znacznie lepszy wynik.

W przypadku innych lotów wystąpiły poważne opóźnienia, a pasażerowie nie mogli dotrzeć na lotnisko ani go opuścić.

Lotnisko poinformowało w mediach społecznościowych: „Radzimy nie przyjeżdżać na lotnisko, jeśli nie jest to absolutnie konieczne”.

„Loty są nadal opóźnione i przekierowane. Ciężko pracujemy, aby w bardzo trudnych okolicznościach przywrócić loty tak szybko, jak to możliwe.

Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać, że we wtorek lotnisko było czasami całkowicie zanurzone w wodzie.

Stewardessa Emirates błąka się po wodach powodziowych

Na klipach widać pas startowy zanurzony w wodzie, gdy samoloty próbują przedostać się przez coś, co obecnie wygląda jak dok.

Przy bramce widziano nagranie samolotu Emirates Airlines, całkowicie otoczonego wodą.

Aby nadrobić zaległości, linie Emirates zawiesiły wszystkie procedury odprawy pasażerów do środy rano.

„Szczerze przepraszamy za powstałe niedogodności. Linie Emirates ciężko pracują, aby przywrócić zaplanowane loty, a nasze zespoły zapewnią wszelkie możliwe wsparcie dotkniętym klientom” – stwierdziły linie Emirates w oświadczeniu.

Dubaj pogrąża się w ciemnościach, gdy chmury burzowe przesłaniają światło

Film udostępniony na Instagramie przez twórcę treści cyfrowych Jaya Roberta pokazuje stewardesę Emirates przeciągającą swój bagaż przez wodę po kolana, gdy materiał filmuje wnętrze czegoś, co wydaje się być lotniskiem – które również jest zalane.

Podpis brzmiał: „Dowód na to, że nic nie stanie między załogą a snem, gdy załoga Emirates przedziera się przez wody powodziowe w Dubaju, próbując wrócić do domu po długich lotach”.

READ  Niesamowita, wielkoskalowa mapa z „prostym” szlakiem żeglugowym z Indii do Stanów Zjednoczonych

Kilku członków załogi Emirates napisało, że była to najgorsza powódź, jaką widzieli w mieście od prawie 20 lat.

Podobne sceny powtórzyły się w Dubaju i innych częściach Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdy bogate w ropę państwo Zatoki Perskiej, znane z suchego klimatu i upałów w lecie, chwiało się po burzy.

Zarówno Oman, jak i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w zeszłym roku były gospodarzami rozmów klimatycznych ONZ COP28, ostrzegały już wcześniej, że globalne ocieplenie prawdopodobnie doprowadzi do większej liczby powodzi.

„Jest bardzo prawdopodobne, że śmiercionośne i niszczycielskie deszcze w Omanie i Dubaju stały się intensywniejsze z powodu zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka” – powiedział Otto z Instytutu Zmian Klimatu Grantham w Imperial College w Londynie.

Jak wynika ze zdjęć opublikowanych w mediach społecznościowych, zarówno Dubai Mall, jak i Mall of the Emirates zostały dotknięte powodzią, a na co najmniej jednej stacji metra w Dubaju woda sięgała do poziomu kostek.

Metro w Dubaju powróciło do świadczenia ograniczonych usług.

.

– Z Agence France-Presse