Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chris Hipkins, kolejny premier Nowej Zelandii

Chris Hipkins, kolejny premier Nowej Zelandii

44-letni Hipkins nie uzyskał jeszcze poparcia w niedzielę od swoich kolegów z Partii Pracy w parlamencie, ale to teraz tylko formalność.

Ardern zszokowała 5-milionowy naród w czwartek, kiedy ogłosiła, że ​​rezygnuje po pięciu i pół roku pełnienia najwyższej roli.

Chris Hipkins będzie kolejnym premierem Nowej Zelandii. (GT)

Brak innych kandydatów wskazywał, że posłowie partii zebrali się za Hipkinsem, aby uniknąć przedłużającej się rywalizacji i wszelkich oznak podziału po odejściu Ardern.

Hipkins będzie miał mniej niż osiem miesięcy na tym stanowisku, zanim wystartuje w wyborach powszechnych. Sondaże wskazują, że Partia Pracy pozostaje w tyle za swoim głównym przeciwnikiem, Konserwatywną Partią Narodową.

Hipkins zyskał rozgłos publiczny podczas pandemii koronawirusa, kiedy przyjął coś w rodzaju zarządzania kryzysowego. Ale on i inni liberałowie od dawna śledzą Arderna, który stał się globalną ikoną lewicy i ucieleśnieniem nowego stylu przywództwa.

Kiedy została liderem, Ardern miała zaledwie 37 lat i była chwalona na całym świecie za to, jak poradziła sobie z najgorszą w historii masową strzelaniną w kraju i wczesnymi stadiami pandemii. Ale spotkała się z rosnącą presją polityczną w kraju i poziomem zaczepek ze strony niektórych byłych przywódców Nowej Zelandii, z którymi nie miała do czynienia.

W czwartek premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern podała się do dymisji. (GT)

Walcząc ze łzami, Ardern powiedziała dziennikarzom w czwartek, że odejdzie z roli nie później niż 7 lutego.

„Wiem, ile kosztuje ta praca, i wiem, że nie mam wystarczająco dużo pieniędzy w zbiorniku, aby oddać sprawiedliwość. To takie proste” – powiedziała.

Chris Hipkins, znany również jako Chippy, to 44-letni poseł Partii Pracy, który zasiada w parlamencie od 2008 roku.

Poseł z Hutt Valley był wcześniej ministrem odpowiedzi na COVID-19 i ministrem zdrowia.

Rejestracja tutaj Aby otrzymywać nasze codzienne biuletyny i powiadomienia o najświeższych wiadomościach, wysyłane bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą.