Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chris Hipkins mówi, że koszty utrzymania są „absolutnym priorytetem”, kiedy zostaje premierem Nowej Zelandii | Chrisa Hipkinsa

Nowy premier Nowej Zelandii powiedział, że reagowanie na presję związaną z kosztami życia jest „absolutym priorytetem” jego rządu, ponieważ jego zaprzysiężenie zbiegło się w czasie z ujawnieniem uporczywie wysokich wskaźników inflacji.

„Nowozelandczycy z pewnością przekonają się w nadchodzących tygodniach i miesiącach, że koszty utrzymania są w centrum naszego programu” Chrisa Hipkinsa powiedział na swojej pierwszej konferencji prasowej po kadencji. „To pierwszy priorytet, przed którym stoimy jako rząd, i zobaczą namacalne dowody na to” – powiedział.

Chris Hipkins został zaprzysiężony na premiera w środę rano przez gubernatora generalnego podczas ceremonii w stolicy, Wellington. „To największy przywilej i największa odpowiedzialność w moim życiu”, powiedział Hipkins po oficjalnym przejęciu. „Jestem zmotywowany i podekscytowany podjęciem wyzwań, które mnie czekają”.

Nowy premier nie będzie miał spokojnego miejsca na stanowisku. W środę rano, gdy rozpoczął się jego pierwszy oficjalny dzień urzędowania, opublikowano kwartalne dane o inflacji w Nowej Zelandii, które utrzymały się na wysokim poziomie 7,2%. Głównymi czynnikami napędzającymi były wzrosty kosztów mieszkaniowych, takich jak czynsze i utrzymanie, wyższe ceny żywności i koszty budowy.

Hipkins powiedział, że chociaż stopa inflacji w Nowej Zelandii była „nieoczekiwana lub niezwykła”, spadła poniżej średniej OECD – ale „bez względu na to, gdzie siedzimy w porównaniu z resztą świata, tutaj w Nowej Zelandii budżety gospodarstw domowych rosną i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc”. Na swoim pierwszym posiedzeniu gabinetu Hipkins powiedział, że poprosił ministrów o rozpoczęcie pracy nad zmianą priorytetów ich obciążeń politycznych, aby skoncentrować się na wyzwaniach gospodarczych.

Zapytany przez dziennikarzy o to, jakie konkretne zasady zaoferowałby jego rząd, aby pomóc Nowozelandczykom zmagającym się z rosnącymi kosztami, powiedział, że „nie zacznie ogłaszać ogłoszeń przed kilkoma godzinami pracy”.

„Będziemy się spieszyć, ale nie będę się spieszyć, żeby wszystko szybko nadrobić.

Chociaż poświęca wiele czasu na rozmowy o presjach ekonomicznych, Hipkins powiedział, że inne priorytety – w tym zmiany klimatyczne – nie zostaną usunięte z programu prac rządu.

„Fakt, że mamy do czynienia z kryzysem kosztów utrzymania i … całym szeregiem bezpośrednich nacisków, nie oznacza, że ​​​​zmiana klimatu w jakiś sposób schodzi z porządku dziennego” – powiedział. „To pozostaje jednym z naszych największych wyzwań pokoleniowych. Można by więc oczekiwać, że mój rząd będzie nadal upewniał się, że jesteśmy winni przyszłym pokoleniom zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby sprostać temu wyzwaniu”.

Przejście Hopkinsa na stanowisko premiera nastąpiło po tym, jak Jacinda Ardern powiedziała w zeszłym tygodniu, że nie ma już „wystarczająco dużo w zbiorniku” po przeprowadzeniu kraju przez klęski żywiołowe, najgorszy w historii atak terrorystyczny i pandemię COVID-19.

Jej labourzystowski rząd coraz bardziej ucierpiał w sondażach w ciągu ostatnich dwóch lat z powodu rosnącej inflacji, zbliżającej się recesji i odrodzenia konserwatywnej opozycji.

Ona to zrobiła Ostatni publiczny występ jako premier Wcześniej w środę wyszedł z parlamentu, gdy setki widzów włączyły się do spontanicznej rundy oklasków.

Jacinda Ardern po raz ostatni stoi za swoim biurkiem jako premier Nowej Zelandii Zdjęcie: Hagen Hopkins/Getty Images

Hipkins, architekt reakcji Nowej Zelandii na pandemię, ma teraz za zadanie ożywić słabnącą popularność rządu przed październikowymi wyborami powszechnymi.

Ojciec dwójki dzieci nosi pseudonim „Chibi” i opisuje siebie jako „zwykłego, zwykłego Kiwi” z klasy robotniczej, który uwielbia robić hot dogi i jeździć do pracy na rowerze.

Koronawirus i globalna pandemia spowodowały kryzys zdrowotny. Teraz powstała gospodarka ekonomiczna i na tym skupi się mój rząd” – powiedział wcześniej Hipkins.

READ  Co stoi za akceptacją przez Koreę Północną epidemii COVID-19?