Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zegar zagłady: rosyjskie obawy nuklearne doprowadziły do ​​przestawienia zegara na zaledwie 90 sekund do północy

Zegar zagłady: rosyjskie obawy nuklearne doprowadziły do ​​przestawienia zegara na zaledwie 90 sekund do północy

Czołowi naukowcy i eksperci ds. bezpieczeństwa przesunęli we wtorek tak zwany „zegar zagłady” do przodu na zaledwie 90 sekund do północy – sygnalizując rosnące zagrożenie dla przetrwania ludzkości ze strony nuklearnego cienia konfliktu na Ukrainie i narastającego kryzysu klimatycznego.

Nowa godzina, którą ustawiłeś Biuletyn naukowców atomowych Bliżej północy niż kiedykolwiek.

zegar to biuletyn Opisywany jako „metafora tego, jak blisko ludzkości jest samozniszczenie”, jest w 100 Seconds to Midnight od stycznia 2020 roku.

„Zegar stoi teraz na 90 sekund do północy – najbliżej jak kiedykolwiek doszliśmy do globalnej katastrofy” – dodała.

Co roku zapada decyzja o przestawieniu symbolicznego zegara o godz biuletynRada Nauki i Bezpieczeństwa oraz Rada Sponsorów, w skład której wchodzi 10 laureatów Nagrody Nobla.

W oświadczeniu, biuletyn Powiedziała, że ​​w tym roku przyspieszyła czas o 10 sekund „w dużej mierze, ale nie wyłącznie, z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zwiększonego ryzyka eskalacji nuklearnej”.

„Zawoalowane groźby Rosji użycia broni nuklearnej przypominają światu, że eskalacja konfliktu – przypadkowo, celowo lub w wyniku błędnej kalkulacji – jest strasznym ryzykiem” – czytamy w oświadczeniu.

„Potencjał konfliktu, który wymknie się spod czyjejś kontroli, pozostaje wysoki”.

the biuletyn Powiedział, że na czas nowego zegara „wpłynęły również ciągłe zagrożenia stwarzane przez kryzys klimatyczny oraz załamanie światowych norm i instytucji potrzebnych do złagodzenia ryzyka związanego z zaawansowanymi technologiami i zagrożeniami biologicznymi, takimi jak Covid-19”.

powiedziała Rachel Bronson, prezes i dyrektor generalny, Inc Biuletyn naukowców atomowych.

„90 sekund do północy to godzina najbliższa północy, jaka kiedykolwiek została ustawiona, a nasi eksperci nie podejmują tej decyzji lekko” — powiedział Bronson.

„Rząd USA i jego sojusznicy w NATO i na Ukrainie mają wiele kanałów dialogu” – powiedziała.

„Wzywamy przywódców do zbadania ich wszystkich tak daleko, jak to możliwe, aby cofnąć czas”.

READ  Zełenski spotyka się z papieżem, gdy Niemcy ujawniają Ukrainie więcej broni

wezwania do działania

Były sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał także światowych przywódców do podjęcia działań w świecie, który stał się bardziej niebezpieczny przez Covid-19, ekstremalne zjawiska pogodowe i „haniebną wojnę Rosji z Ukrainą”.

„Przywódcy nie posłuchali ostrzeżeń Zegara Zagłady w 2020 roku” – powiedział Ban.

Wszyscy nadal płacimy cenę. W 2023 r. ważne jest, aby działali dla nas wszystkich”. Nagrodzona Nagrodą Nobla Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Jądrowej również odnotowała zmianę czasu.

„Jesteśmy zmęczeni ostrzeżeniami Zegara Zagłady, po których następuje bezczynność” – powiedziała w oświadczeniu dyrektor wykonawcza ICAN Beatrice Finn.

„Przywódcy państw dysponujących bronią jądrową muszą pilnie wynegocjować denuklearyzację, a spotkanie G7 w Hiroszimie w maju 2023 r. jest idealnym miejscem do nakreślenia takiego planu” – powiedziała Finn.

Zegar był pierwotnie ustawiony na siedem minut do północy.

Najdalej od północy było 17 minut, tuż po zakończeniu zimnej wojny w 1991 roku.

the biuletyn Założona w 1945 roku przez Alberta Einsteina i J. Robert Oppenheimer i inni naukowcy pracowali nad Projektem Manhattan, który wyprodukował pierwszą broń jądrową.

Pomysł zegara symbolizującego globalną bezbronność w obliczu katastrofy pojawił się w 1947 roku.