Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Clive Palmer sprzedaje rafinerię Queensland Nickel za 2 miliardy dolarów

Clive Palmer, potentat górniczy, zamienił niewielką zmianę w miliardy dolarów po tym, jak sprzedał duże aktywa za naprawdę zdumiewającą sumę.

Były poseł federalny twierdzi, że sprzedał swoją rafinerię niklu w Queensland szwajcarskiemu konsorcjum za około 2 miliardy dolarów – imponująca cena, biorąc pod uwagę, że bogaci przejęli tę witrynę od BHP Billiton w 2009 roku za jedynego dolara.

Rafineria w Townsville upadła kilka lat później, w 2016 roku, po tym, jak zadłużyła się na 300 milionów dolarów, a 700 pracowników straciło w rezultacie pracę.

Od tego czasu strona pozostaje pusta po zamknięciu z powodu opieki i konserwacji, chociaż pan Palmer wielokrotnie twierdził, że zamierza ją ponownie otworzyć.

Jednak według miliardera wydaje się, że ten plan został odłożony na półkę australijskiSprzedał swoje udziały w joint venture w dwóch firmach, które są właścicielami rafinerii – QNI Resources Pty Ltd i QNI Metals Pty Ltd – firmie Zero Carbon Investek, kierowanej przez dr Richarda Petty’ego.

— powiedział Palmer w przesłanym oświadczeniu Australijski.

„Nie mogę się doczekać, aż rząd Queensland i wszystkie odpowiednie władze udzielą pełnego wsparcia nowym właścicielom.

„To wielka wygrana dla mieszkańców północnego Queensland, aby zapewnić miejsca pracy i korzyści ekonomiczne”.

W oświadczeniu stwierdzono również, że rafineria będzie zatrudniać bezpośrednio przy rozruchu ok. 800 pracowników, aw okresie budowy znacznie więcej.

Konsorcjum planuje również zainwestować dodatkowe 800 milionów dolarów, aby zapewnić rafinerii zerową emisję dwutlenku węgla netto poprzez przejście z energii węglowej i gazowej na energię słoneczną.

„Podczas gdy ponowne uruchomienie rafinerii jest głównym priorytetem strategicznym, Zero Carbon Investek ma również na celu rozwój elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1,5 gigawata i magazynu baterii na terenie rafinerii, aby stworzyć nowe możliwości przemysłowe i zrównoważone środowisko”, powiedział dr Petit w oświadczeniu przewidziane do publikacji.

READ  Rynki na żywo, piątek 10 grudnia 2021

„Zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla w operacjach poprzez rozwój fotowoltaiki jest kluczowym priorytetem dla Yabulu w przyszłości”.

Sprzedaż zostanie teraz rozpatrzona przez Komisję Rewizyjną ds. Inwestycji Zagranicznych w celu ostatecznego zatwierdzenia.

W 2019 roku Clive Palmer stoczył zmasowany atak Sprawa sądowa rządu federalnego przeciwko niemu i jego siostrzeniec Cliff Mensink podczas upadku rafinerii w Townsville w głośnym procesie Brisbane High Court.

W tym czasie, jak usłyszał sąd, pan Palmer podpisał umowę na 135 milionów dolarów, aby zapłacić sobie przed pracownikami i dostawcami w okresie poprzedzającym krach.

W 2020 roku Sąd Najwyższy odrzucił pozew likwidatorów Queensland Nickel w sprawie pieniędzy należnych z powodu zamknięcia rafinerii w North Queensland – ale w zeszłym roku Sąd Apelacyjny nakazał firmie wydobywczej Palmer Mineralogy zapłacić likwidatorom 102,8 mln USD.

Tymczasem na początku tego roku ujawniono, że teraz jest Palmer Planuje pozwać Wspólnotę Narodów o miliardy dolarów odszkodowania za nieczynną kopalnię rudy żelaza w regionie Pilbara w Zachodniej Australii.

Palmer, któremu nie udało się pozwać Waszyngtonu o 32 miliardy dolarów w związku z projektem Balmoral South, wysłał list intencyjny do rządu federalnego, proponując międzynarodowy arbitraż.

Jego firma z siedzibą w Singapurze, Zeph Investments, planuje pozwać w ramach Międzynarodowego Porozumienia o Wolnym Handlu.

Nie wiadomo, o ile pieniędzy poprosi biznesmen z Queensland, ale oczekuje się, że będzie to ponad 32 miliardy dolarów.

Podczas procesu rafineryjnego Kelly Ann Trinfield, jedna z dyrektorek rafinerii, powiedziała, że ​​wierzy, że Palmer pierwotnie kupił teren za zaledwie 1 dolara – niewielka zmiana dla człowieka, który podwoił swoją fortunę w 2021 roku do 18,35 miliarda dolarów. .

Na początku tego roku ujawniono, że był to Palmer Siódma najbogatsza osoba w Australii Za Giną Reinhart (32 miliardy dolarów), Andrew Forrestem (31 miliardów dolarów), Anthonym Prattem (27 miliardów dolarów), Mike’em Cannon-Brooksem (26 miliardów dolarów), Scottem Farquharem (25,9 miliarda dolarów) i Harrym Tregobovem (20 miliardów dolarów).

READ  Allen wprowadza na rynek nowe pastito Kirk, śmietankę sodową i lizaki z lemoniadą

Według niego założyciel partii United Australia zarobił w zeszłym roku 8,59 miliarda dolarów australijski Lista najbogatszych ludzi w Australii.

— z NCA NewsWire

Przeczytaj powiązane tematy:Brisbane