Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Co najmniej 69 osób zmarło w Kanadzie podczas fali upałów o temperaturze 47,9°C

Co najmniej 69 osób zginęło w rejonie Vancouver w rekordowej fali upałów, która przetoczyła się przez zachodnią Kanadę i północno-zachodnie regiony Pacyfiku Stanów Zjednoczonych, podała policja.

Królewska kanadyjska policja konna powiedziała, że ​​większość zmarłych na przedmieściach Vancouver w Burnaby i Surrey w ciągu ostatnich 24 godzin była starsza lub miała podstawowe schorzenia.

„Chociaż śledztwo trwa, uważa się, że upał jest czynnikiem przyczyniającym się do większości zgonów” – powiedział RCMP Michael Calange w oświadczeniu.

Zmiany klimatyczne powodują wzrost częstotliwości rekordowych temperatur.

Na całym świecie dekada do 2019 r. była najgorętsza w historii, a wszystkie pięć najgorętszych lat miało miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat.

Za upał rozciągający się od Oregonu po kanadyjskie regiony Arktyki przypisuje się grzbiecie wysokiego ciśnienia, zatrzymujące ciepłe powietrze na tym obszarze.

W poniedziałek Kanada ustanowiła nowy rekord wszech czasów wysokiej temperatury 47,9 stopni Celsjusza w Leighton w Kolumbii Brytyjskiej, około 250 kilometrów na wschód od Vancouver.

Prognozy spodziewali się, że rekord powróci we wtorek, przewidując 48,8 stopnia Celsjusza w zachodniej Kanadzie.

Temperatury w miastach Portland, Oregon i Seattle w stanie Waszyngton w północno-zachodnim Pacyfiku Stanów Zjednoczonych osiągnęły poziomy nienotowane od czasu rozpoczęcia rejestracji w latach 40.: 46 stopni Celsjusza w Portland i 108 stopni Celsjusza w Seattle, według National Weather Service.

Organizacja Environment Canada wydała ostrzeżenia dla Kolumbii Brytyjskiej, Alberty, części Saskatchewan, Manitoby, Jukonu i Terytorium Północno-Zachodniego, mówiąc, że „długa, niebezpieczna i historyczna fala upałów będzie trwała w tym tygodniu”.

US Weather Service wydała podobne ostrzeżenie, wzywając ludzi do „przebywania w klimatyzowanych budynkach, unikania forsownych zajęć na świeżym powietrzu, picia dużej ilości wody i sprawdzania członków rodziny/sąsiadów”.