Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Co słychać: wskazówki NASA dotyczące obserwacji nieba na kwiecień 2024 r

Co słychać: wskazówki NASA dotyczące obserwacji nieba na kwiecień 2024 r

Całkowity czas zaćmienia!

Całkowite zaćmienie słońca będzie można zobaczyć w całych Stanach Zjednoczonych 8 kwietnia. Obszary USA poza całością będą cieszyć się częściowym zaćmieniem i będą mogły dołączyć do transmisji zaćmienia na żywo w Internecie prowadzonej przez NASA!

Przegląd najważniejszych wydarzeń

  • Przez cały miesiąc – Jowisz jest jasnym, stałym światłem nisko na zachodnim niebie po zachodzie słońca.
  • 8 kwietnia – Całkowite zaćmienie słońca w całych Stanach Zjednoczonych, gdy cień Księżyca przesuwa się z Teksasu na północ przez Maine. Poza ścieżką totalności, reszta kontynentalnych Stanów Zjednoczonych będzie świadkiem częściowego zaćmienia. Ilość słońca zakrytego przez Księżyc podczas maksymalnego zaćmienia zależy od odległości od ścieżki całości.
  • 8-12 kwietnia – Mars i Saturn wschodzą razem mniej więcej na godzinę przed wschodem słońca. Najbliżej są 10 i 11 kwietnia – odległość około pół stopnia, czyli szerokość pełni księżyca.)
  • 10 kwietnia – Poszukaj cienkiego półksiężyca Księżyca (oświetlonego tylko w 7%) wiszącego po zachodzie nad jasnym Jowiszem na zachodzie. Kometę 12P można zobaczyć przez lornetkę lub mały teleskop około 6 stopni poniżej Księżyca, tuż poniżej i na prawo od Jowisza.
  • 23 kwietnia – Pełnia Księżyca

Mapa nieba pokazująca wschód Marsa wraz z Saturnem w drugim tygodniu kwietnia. Najbliżej są 10 i 11 kwietnia.

NASA/JPL-CALCH

tekst

Co nowego w kwietniu? Niektóre planety są łatwiejsze do zauważenia, wciąż jest czas na obserwację Komety 12P i dowiedzenie się, jak cieszyć się zaćmieniem słońca w tym miesiącu, jeśli nie jesteś na ścieżce całości.

Przez kilka dni w pierwszej połowie kwietnia osoby wstające o poranku mogą oglądać wspólne wschody Marsa i Saturna o poranku. Patrząc na to około pół godziny przed wschodem słońca, na wschodzie jest nisko, około 10 stopni nad horyzontem. Najbliżej będą 10 i 11 kwietnia, ale pozostaną bardzo blisko nieba przez cały drugi tydzień kwietnia.

READ  Po raz pierwszy obserwuje się sezonową zmianę ruchu pokrywy lodowej Antarktyki

Teraz wieczorem 10 kwietnia można znaleźć Księżyc wraz z Jowiszem na zachodzie. Jowisza można łatwo rozpoznać jako jasne, nieruchome światło, widoczne nisko na zachodzie po zachodzie słońca, przez cały miesiąc. Zaledwie dwa dni po fazie „nowiu”, księżyc pokazuje tego wieczoru jedynie 7% swojej powierzchni oświetlonej, tworząc piękny półksiężyc, który świeci tam wraz z gigantyczną planetą Jowisz.

Pokazana mapa nieba przedstawia wieczorne niebo skierowane na zachód, godzinę po zachodzie słońca 10 kwietnia 2024 r. Sierp Księżyca pojawia się stosunkowo nisko na niebie poniżej środka, a Jowisz bezpośrednio pod nim w postaci jasnej białej kropki.  Okrąg wskazuje położenie Komety 12P/Pons-Brooks, tuż pod Jowiszem.  Wysoko na niebie widać wiele jasnych gwiazd, w tym konstelację Oriona.

Mapa nieba pokazuje sierp Księżyca nad Jowiszem i Kometą 12P na zachodnim niebie po zachodzie słońca 10 kwietnia.

NASA/JPL-Caltech

To także dobra noc, aby rzucić okiem na Kometę 12P/Pons-Brooks, która stała się jaśniejsza i można ją łatwo dostrzec za pomocą lornetki lub małego teleskopu, zwłaszcza jeśli można uciec od jasnych świateł miasta. Kometa będzie znajdować się bezpośrednio pod Księżycem, na prawo od Jowisza, ale trzeba się spieszyć, ponieważ jej wysokość spada do mniej niż 10 stopni na godzinę po zachodzie słońca, a zachodzi godzinę później. Musisz więc mieć dobry widok na horyzont i wypatrywać go, gdy zapadnie zmrok. Jeśli chcesz złapać tę kometę, zrób to szybko, ponieważ będzie ona zbyt blisko Słońca na niebie, aby można ją było obserwować po połowie kwietnia, a później, gdy osiągnie najbliższy punkt Ziemi, będzie już w drodze na zewnątrz od Słońca i coraz słabszy.

Całkowite zaćmienie słońca w 2024 roku

Po drodze będzie całkowite zaćmienie słońca, co jest dość ważne. Mieliśmy naprawdę szczęście, że mogliśmy ostatnio zobaczyć dwa całkowite zaćmienia na dużym obszarze Stanów Zjednoczonych, pierwsze w 2017 r., a teraz 8 kwietnia 2024 r. Następny raz takie zaćmienie przejdzie przez Stany Zjednoczone za 21 lat . Jeśli mieszkasz na ścieżce całości lub w jej pobliżu, albo podróżujesz tam, aby doświadczyć zaćmienia, czeka Cię niesamowite przeżycie.

Mapa sąsiadujących Stanów Zjednoczonych pokazuje ścieżkę całkowitego zaćmienia słońca w 2024 r. rozciągającą się w wąskim paśmie od Teksasu do Maine.

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne na wąskiej ścieżce rozciągającej się od Teksasu do Maine 8 kwietnia 2024 r. Częściowe zaćmienie będzie widoczne we wszystkich 48 sąsiadujących ze sobą stanach USA.

READ  Nowe zdjęcie Curiosity przypomina nam, że Mars to naprawdę piękne miejsce

Studio Wizualizacji Naukowej NASA

Ale co, jeśli nie możesz osobiście doświadczyć całkowitego zaćmienia? Czego możesz się spodziewać i jak możesz się tym nadal cieszyć? Na początek NASA transmitowała to na żywo w Internecie z wielu lokalizacji, gdy cień Księżyca przesuwał się po całym kraju. Dołącz do nas, aby obejrzeć całkowite zaćmienie online, niezależnie od Twoich planów.

Jeśli znajdziesz się gdziekolwiek w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych poza całkowitym zaćmieniem, nadal będziesz doświadczał częściowego zaćmienia słońca. Ilość słońca, które Księżyc zakryje podczas maksymalnego zaćmienia, zależy od tego, jak daleko jesteś od ścieżki całości.

Podczas obserwacji częściowego zaćmienia nadal będziesz musiał używać specjalistycznej ochrony oczu, takiej jak okulary zaćmieniowe, projektor otworkowy lub teleskop z filtrem słonecznym. Jednym z najprostszych sposobów jest to, co większość z nas ma w swojej kuchni – zwykły durszlak. Są to doskonałe kamery otworkowe, które wyświetlają zaćmienie na Ziemi. Tyle że płatki słońca pełzające po liściach drzew robią coś bardzo podobnego. Warto również zwrócić uwagę na dziwny sposób, w jaki światło słoneczne przyćmiewa podczas zaćmień, szczególnie w miejscach, gdzie Księżyc pokrywa 80% lub więcej tarczy Słońca.

NASA dysponuje szeregiem materiałów dotyczących zaćmień, które pomogą Ci przygotować się na to niesamowite wydarzenie na niebie. Znajdują się tam informacje na temat bezpiecznego oglądania, możliwości nauki obywatelskiej, a także nasz „Eksplorator Eclipse”, w którym można znaleźć szczegóły Eclipse dla konkretnego kodu pocztowego.

Gdziekolwiek spojrzysz, zaćmienie słońca jest spektakularnym wydarzeniem. Oglądajcie więc bezpiecznie i dołączcie do transmisji na żywo w internecie, bo to wydarzenie, którego na pewno nie możecie przegapić.

Poniżej fazy księżyca w kwietniu.

Główne fazy Księżyca przedstawiono w poziomym rzędzie, z trzecią kwadrą księżyca 1 kwietnia, nowiem 8 kwietnia, pierwszą kwadrą 15 kwietnia i pełnią księżyca 23 kwietnia.

Fazy ​​​​Księżyca w kwietniu 2024 r

NASA/JPL-Caltech

Bądź na bieżąco z misjami NASA mającymi na celu badanie Układu Słonecznego i poza nim na stronie science.nasa.gov. Nazywam się Preston Deitches z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA i to jest nasz artykuł w tym miesiącu.

READ  Sonda słoneczna Parker rejestruje fajny obraz Wenus

Zasoby obserwacji nieba

O zespole produkcyjnym What's Up

„What's Up” to najdłużej emitowana seria filmów internetowych NASA. Jego pierwszy odcinek miał miejsce w kwietniu 2007 roku z oryginalną prowadzącą Jane Houston Jones. Dziś Preston Daiches, Christopher Harris i Lisa Poje są czołowymi popularyzatorami nauki i entuzjastami przestrzeni kosmicznej, którzy tworzą tę comiesięczną serię filmów w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA. Dodatkowych wskazówek na temat astronomii udzielają Bill Dunford z JPL oraz Gary Spiers, Lyle Tavernier i Molly Wasser z GSFC.

/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.