Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Oto, w jaki sposób niesamowita księżycowa stacja kosmiczna NASA zacznie działać

Oto, w jaki sposób niesamowita księżycowa stacja kosmiczna NASA zacznie działać

Odkąd Keanu Reeves przeprowadził „niesamowitą” wymianę zdań z jednym ze swoich fanów na targach E3 w 2019 r., należy zwrócić większą uwagę na kontekst, w jakim użyte zostało to słowo, ponieważ poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Jednak to jedyne słowo, jakie przyszło mi do głowy, aby opisać to zdjęcie w pełni zmontowanej stacji kosmicznej Gateway opublikowane przez NASA, a także towarzyszące mu szczegóły.

Gateway to nazwa wybrana przez amerykańską agencję kosmiczną i jej partnerów dla stacji orbitalnej, która zostanie zbudowana na orbicie wokół Księżyca. Plany dotyczące tej misji ogłaszane są od 2018 roku, na długo przed wystrzeleniem przez Artemis Moon Exploration swojej pierwszej misji.

Oficjalna nazwa placówki brzmiała wówczas Lunar Orbiter Gateway, a powody jej budowy były dość proste: aby ułatwić astronautom Artemis eksplorację powierzchni Księżyca, a później służyć jako punkt startu misji na Marsa. Rozważane są także regularne badania naukowe na rzecz Ziemi, prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Struktura ta jest efektem współpracy sektora publicznego i prywatnego, ale także krajów. Przyczynią się do tego agencje z Ameryki Północnej, Japonii i Europy (NASA, CSA, JAXA i ESA), a także prywatni kontrahenci, tacy jak SpaceX, Maxar czy Northrop Grumman.

Ze sprzętowego punktu widzenia stacja wydaje się bardziej złożona niż ISS, ale na pierwszy rzut oka tak nie jest, ponieważ tylko trzy elementy będą stanowić szkielet placówki: element zasilania i napędu (PPE, wyprodukowany przez firmę Maxar). oraz placówka Habitat and Logistics Outpost (HALO), udostępniona przez Northrop Grumman) oraz International Habitat (I-HAB, udostępniona przez Europejską Agencję Kosmiczną).

Będzie jednak wyposażony w porty dokujące dla różnych statków kosmicznych, w tym programu Artemis Orion, systemu lądowania ludzi SpaceX (HLS) i modułu logistycznego, a także europejskiego modułu tankowania. Będą też musiały spełniać zupełnie inne potrzeby niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

READ  Sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej do zbadania lodowego księżyca Jowisz rozpoczyna test próżni termicznej - IT Pro

Po całkowitym zmontowaniu Gateway zapewni wystarczająco dużo miejsca czteroosobowej załodze do zamieszkania, pracy i przygotowywania się do misji na powierzchni Księżyca. Instrumenty naukowe będą również dostępne w dużych ilościach na pokładzie statku.

Zdjęcie: NASA

Złożoność stacji będzie wymagała wielokrotnych uruchomień, aby mogła działać. Wszystko zacznie się w 2025 roku wraz z wystrzeleniem pierwszych dwóch elementów stacji – PPE i HALO – na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy. Później do zabawy dołączy główna rakieta programu Artemis, Space Launch System w konfiguracji Block 1B.

Wraz z publikacją tego zdjęcia (zdjęcia głównego) przedstawiającego ukończoną stację, NASA dała nam także podgląd tego, czego możemy się spodziewać po procesie montażu Gateway.

Jak powiedziano, Falcon Heavy z PPE i HALO zostanie wystrzelony na orbitę księżycową gdzieś w 2025 roku, ale dotrze tam nie wcześniej niż mniej niż rok po wylocie. Wymagany jest długi pobyt w przestrzeni kosmicznej, ponieważ statek kosmiczny przewożący dwa moduły będzie opierał się głównie na napędzie słonecznym oraz grawitacji Ziemi, Księżyca i Słońca, aby dotrzeć na Księżyc.

Po dotarciu na miejsce docelowe połączone moduły (które zostaną wystrzelone razem) wejdą na wyznaczoną orbitę i rozpoczną przeprowadzanie kontroli, aby przygotować się na przybycie modułu I-Hab.

Opuści naszą planetę wraz z misją Artemis IV gdzieś w 2028 r. Jest to grupa czterech astronautów, którzy staną się drugimi astronautami, którzy postawią stopę na Księżycu (ludzie z Artemidy III zrobią to w 2026 r.), ale pierwszymi, którzy faktycznie korzystają z portalu w swojej misji.

Ci chłopcy (i dziewczyna) zostaną pierwszymi mieszkańcami stacji, ale nie przybędą tam, aby świętować. To właśnie ta załoga będzie obsługiwać całą stację i przygotuje urządzenia do badania powierzchni Księżyca.

Jeśli wszystko się powiedzie, dwóch astronautów zejdzie na powierzchnię na sześciodniowy pobyt, korzystając z wcześniej ustalonego systemu lądowania SpaceX, podczas gdy pozostali dwaj pozostaną na pokładzie Gateway, aby kontynuować przygotowania i prowadzenie badań.

Portal zostanie ustawiony w taki sposób, aby jego eliptyczna orbita przenosiła go ponad bieguny Księżyca. Jest to także orbita, która w wyjątkowy sposób ułatwia obserwację Ziemi i Słońca oraz otwiera głęboką przestrzeń do badań.

Oprócz księżycowej stacji kosmicznej NASA zaprezentuje także nowy sprzęt do eksploracji kosmosu. Tu, na Ziemi, zostanie uruchomiona nowa mobilna wyrzutnia. Jest o 40 stóp (12 metrów) wyższy od obecnego sprzętu i może unieść większy ciężar. Został zaprojektowany specjalnie na potrzeby startu SLS Block 1B, który zadebiutuje również w misji Artemis IV (szczegółową historię tej rakiety można znaleźć w Tutaj ).

Moduł logistyczny SpaceX Dragon XL będzie również szeroko stosowany w programie Artemis, gdzie będzie wykorzystywany do transportu eksperymentów i zaopatrzenia. Dwa typy statków kosmicznych SpaceX, w tym system lądowania ludzi, pomogą w budowie i obsłudze bramy.