Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

COVID-19: Inflacja w strefie euro osiąga rekordowe 5% przy spreadzie Omicron

Dane z piątku pokazały, że ceny konsumpcyjne w 19 krajach stosujących euro wzrosły w rekordowym tempie, napędzane wyższymi cenami żywności i energii.

Inflacja wzrosła w grudniu do 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, według Eurostatu, urzędu statystycznego Unii Europejskiej. Jest to najwyższy poziom w strefie euro od początku prowadzenia ewidencji w 1997 r., bijąc rekord 4,9 procent ustanowiony właśnie w listopadzie.

Nastroje gospodarcze w strefie euro spadły bardziej niż oczekiwano w zeszłym miesiącu, a inflacja osiągnęła nowy rekord, co wskazuje na ponowną presję na gospodarkę, ponieważ rosnąca liczba infekcji koronawirusem zmusza rządy do zaostrzenia ograniczeń.

Ponieważ infekcje biją rekordy niemal codziennie, gdy wariant Omicron rozprzestrzenia się w całej Europie, wzrost prawdopodobnie ucierpi pod koniec roku, mimo że rządy w dużej mierze unikały wyniszczających środków, które rok temu spowodowały zatrzymanie ich gospodarek.

Polska osiąga szczyt od 21 latInflacja w Polsce osiągnęła najwyższy poziom od 21 lat, przebijając oczekiwania większości analityków i wzmacniając oczekiwania, że ​​bank centralny będzie nadal podnosić stopy procentowe.

Wstępne dane w piątek pokazały, że ceny konsumpcyjne w grudniu podskoczyły o 8,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu do 7,8 proc. w listopadzie. W ankiecie Bloomberga przeprowadzonej wśród 23 ekonomistów odczyt był powyżej 8,2 procent średniej.

Rozprzestrzenianie się wirusa = cięcia żywności w amerykańskich sklepach

.

Wysoce zaraźliwy wariant wirusa omicron zakłóca już napięte łańcuchy dostaw żywności, powodując omdlenia tak wielu pracowników, że dalsze niedobory w sklepach spożywczych są niepewne.

.

Supermarkety walczą o utrzymanie całości zaopatrzenia w żywność podczas pandemii w wyniku niedoborów siły roboczej w każdej części systemu żywnościowego, od gospodarstw, przez producentów, po dystrybutorów. Szkoły i przedszkola znów są zamykane, co uniemożliwia pracę większej liczbie Amerykanów. Wszystko to pomoże w pensjach paliwowych i wyższych cenach dla konsumentów, a także w zaburzeniach żywnościowych w stylu 2020 r. (Bloomberg)

.

Niemcy zaostrzają zasady restauracji

.

Niemieccy przywódcy uzgodnili w piątek, że zaostrzą wymagania dotyczące wejścia dla restauracji i barów, decydując się na skrócenie okresów kwarantanny i samoizolacji, ponieważ wariant omikronowy szybko rozprzestrzenia się w całym kraju.

.

Kanclerz Olaf Schultz i 16 gubernatorów stanów zbudowali na restrykcjach nałożonych tuż po Bożym Narodzeniu, które ograniczały prywatne spotkania do dziesięciu osób i skutecznie zamykały kluby nocne.

.

Już od jakiegoś czasu ludzie muszą okazać dowody pełnego szczepienia lub wyzdrowienia, aby wejść do restauracji i barów – a także do wielu mniej ważnych sklepów, teatrów i kin. (AFP)

.

READ  Sekretarz ds. Środowiska w Waszyngtonie zatwierdza główny element proponowanego projektu Woodside LNG o wartości 16 miliardów dolarów

Drogi Czytelniku,

Business Standard zawsze starał się dostarczać aktualne informacje i komentarze na temat wydarzeń, które są dla Ciebie ważne i mają szersze implikacje polityczne i gospodarcze dla kraju i świata. Wasze nieustanne zachęty i opinie na temat tego, jak możemy ulepszyć nasze oferty, jeszcze bardziej wzmocniły naszą determinację i zaangażowanie w realizację tych ideałów. Nawet w tych trudnych czasach spowodowanych przez Covid-19, nadal jesteśmy zobowiązani do informowania Cię na bieżąco o zaufanych wiadomościach, autorytatywnych opiniach i wnikliwych komentarzach na temat istotnych aktualnych problemów.
Mamy jednak prośbę.

Walcząc z ekonomicznymi skutkami pandemii, potrzebujemy Waszego wsparcia jeszcze bardziej, abyśmy mogli nadal dostarczać Wam więcej wysokiej jakości treści. Nasz formularz subskrypcji spotkał się z zachęcającą odpowiedzią od wielu z was, którzy subskrybowali nasze treści online. Większe subskrybowanie naszych treści online może tylko pomóc nam osiągnąć nasze cele polegające na dostarczaniu lepszych i bardziej odpowiednich treści. Wierzymy w wolne, uczciwe i wiarygodne dziennikarstwo. Twoje wsparcie w postaci większej liczby subskrypcji może pomóc nam ćwiczyć dziennikarstwo, do którego jesteśmy zobowiązani.

Wsparcie jakości prasy i Subskrybuj Business Standard.

edytor cyfrowy