Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ponura przyszłość dla australijskich roślin alpejskich

Rośliny pochodzące z australijskich regionów alpejskich mogą nie przystosowywać się wystarczająco szybko, aby przetrwać gwałtowne zmiany klimatu.

„W obliczu szybkich zmian klimatycznych rośliny Alp Australijskich stoją w obliczu ponurej przyszłości” – podsumowała główna autorka badania z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, Mina Sretharan.

Badanie 21 roślin z Kosciusko National Park wykazało, że 20 roślin nie reagowało na warunki ocieplenia.

Tylko jeden gatunek – Plantago Moileri – dostosowuje się do cieplejszych warunków zwiększając rozmiar.

Drugą rośliną, która wykazała oznaki zmiany, była Cascade Everlasting (Ozothamnus secundiflorus), ale jej grubość zmniejszyła się przez okres 125 lat.

„Spodziewaliśmy się, że liście staną się grubsze, ponieważ byłoby to korzystne, gdyby rośliny musiały stawić czoła dłuższym okresom wegetacji i rosnącym temperaturom” – powiedziała pani Sretharan.

„Nasze odkrycia sugerują, że rodzime rośliny alpejskie mogą nie być przystosowane do znaczących zmian mikroklimatu zachodzących w Alpach Australijskich”.

Celem badań było zmierzenie, czy rośliny alpejskie na półkuli południowej zmieniały swój fizyczny kształt w czasie w odpowiedzi na ocieplający się klimat.

Środowiska alpejskie doświadczają wyższych niż przeciętne wzrostów temperatury w ostatnim stuleciu.

„Ale szybkie zmiany w środowisku mogą sprzyjać szybkim zmianom w gatunku”.

Naukowcy wykorzystali zakonserwowane okazy roślin zebrane między 1890 a 2016 rokiem oraz ostatnie próbki pobrane w 2017 roku.

Wyniki były sprzeczne z oczekiwaniami, ponieważ rośliny na półkuli północnej zmieniały się dramatycznie i dostosowywały do ​​zmieniających się warunków środowiskowych wywołanych zmianami klimatycznymi.

Naukowcy spodziewają się również, że gatunki roślin będą migrować na większe wysokości, aby uniknąć skutków ocieplenia klimatu.

Byli jednak zaskoczeni, gdy odkryli, że krzew – Cascade Everlasting (Ozothamnus secundiflorus) – z czasem zszedł w dół zbocza, zamiast się wznosić.

Pani Sretharan jest doktorantką na ANU, która jako studentka z wyróżnieniem uczestniczyła w studiach na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii.

READ  Kiedy i gdzie możesz oglądać więcej niż czterech astronautów wylatujących na orbitę

Badanie zostało opublikowane w Ecology and Evolution.