Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czujniki do noszenia wbudowane w T-shirty i maski na twarz – ScienceDaily

Naukowcy z Imperial zastosowali nowe, tanie czujniki monitorujące oddech, tętno i amoniak w koszulkach i maskach na twarz.

Potencjalne zastosowania obejmują monitorowanie ćwiczeń, snu i stresu, diagnozowanie i monitorowanie chorób poprzez oddychanie i parametry życiowe.

Utkane z nowej, opracowanej w imperialnych nici przewodzącej bawełny na bazie bawełny o nazwie PECOTEX, koszt produkcji czujników jest bardzo niski. Produkując zaledwie 0,15 USD za metr nici, aby bezproblemowo zintegrować więcej niż dziesięć czujników z odzieżą, PECOTEX jest kompatybilny ze standardowymi w branży skomputeryzowanymi maszynami hafciarskimi.

Pierwszy autor badań, Fahad Al-Shabouna, doktorant w Departamencie Bioinżynierii w Imperial, powiedział: „Elastyczna odzież oznacza, że ​​nasze czujniki mają szeroki zakres zastosowań. Są również stosunkowo łatwe w produkcji, co oznacza, że ​​możemy zwiększyć skalę produkcja i wprowadzenie nowej generacji urządzeń do noszenia w ubraniach.”

Zespół badawczy wyhaftował czujniki na masce na twarz do monitorowania oddychania, koszulce do monitorowania czynności serca i tkaninach do monitorowania gazów, takich jak amoniak, składnik oddechowy, który można wykorzystać do śledzenia czynności wątroby i nerek. Opracowano czujniki amoniaku, aby sprawdzić, czy czujniki gazu można również wykonać za pomocą haftu.

Fahd dodał: „Wykazaliśmy zastosowania w monitorowaniu czynności serca i oddychania oraz wykrywaniu gazów. Potencjalne przyszłe zastosowania obejmują diagnostykę, monitorowanie i leczenie chorób, monitorowanie ciała podczas ćwiczeń, snu, stresu, używania baterii, grzejników i ubrania statyczne.”

Badanie zostało opublikowane dzisiaj w materiał dzisiaj.

czujniki bezszwowe

Czujniki do noszenia, takie jak te w inteligentnych zegarkach, pozwalają nam stale monitorować nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak do tej pory brakowało odpowiednich przewodów przewodzących, co wyjaśnia, dlaczego czujniki nadające się do noszenia bezszwowo w odzieży nie są jeszcze powszechnie dostępne.

Wprowadź PECOTEX. Opracowany i skręcony w czujniki przez naukowców z Imperial, materiał można prać w pralce, jest mniej kruchy i bardziej przewodzący prąd elektryczny niż dostępne na rynku włókna przewodzące na bazie srebra, co oznacza, że ​​można dodać więcej warstw w celu stworzenia złożonych typów czujników.

READ  Pomoc dla osób uzależnionych od zakupów | EurekAlert! Wiadomości naukowe

Główny autor, dr Virat Gooder, również z Wydziału Bioinżynierii, powiedział: „PECOTEX jest wysokowydajny, wytrzymały i można go dostosować do różnych potrzeb. Jest łatwo skalowalny, co oznacza, że ​​możemy produkować masowo przy niskich kosztach, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemysłowych. komputerowe hafciarki.

„Nasze badania otwierają ekscytujące możliwości dla czujników, które można nosić w codziennych ubraniach. Monitorując oddychanie, tętno i gazy, można je już bezproblemowo zintegrować i mogą być w stanie pomóc w diagnozowaniu i monitorowaniu terapii chorób w przyszłości”.

Następnie naukowcy zbadają nowe obszary zastosowań, takie jak magazynowanie energii, zbieranie energii i detekcja biochemiczna, a także znalezienie partnerów do komercjalizacji.

Badanie to zostało sfinansowane przez Departament Edukacji, Inżynierii i Nauk Fizycznych (EPSRC, część UKRI), Cytiva, Imperial Department of Bioengineering, Fundację Billa i Melindy Gatesów oraz armię amerykańską.

Źródło historii:

Materiały Wstęp do Imperial University of London. Oryginał autorstwa Caroline Brogan. Uwaga: Treść można modyfikować zgodnie ze stylem i długością.