Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Inne badanie wykazało, że dinozaury były już w drodze, zanim uderzyły w asteroidę: ScienceAlert

zgon dinozaury Od dawna urzeka paleontologów. Masowe wymieranie po tym, jak ognisty meteoryt uderzył w Ziemię około 66 milionów lat temu, z erupcjami wulkanów i wzrostem i spadkiem globalnych temperatur, było burzliwym końcem panowania tych niegdyś dominujących potworów.

Ale teraz inne badanie sugeruje, że dinozaury były już w drodze na miliony lat przed tym, jak meteor uderzył w drapieżnika, zgodnie z analizą ponad 1000 skamieniałych skorupek jaj odkrytych w środkowych Chinach.

„Dinozaury stopniowo wymierały przez miliony lat, zamiast nagle kończyć się nagłymi katastrofami” – powiedział autor badania Qiang Wang z Chińskiej Akademii Nauk. Powiedzieć The Poranna gazeta południowochińska.

Spodziewaj się przetestowania tych wniosków. Zważyć badanie w długa i poetycka dyskusja Między paleontologami o tym, czy nieptasim dinozaurom grozi nagły koniec, czy też już 10 kilometrów wcześniej balansowały na krawędzi wyginięcia asteroida przypieczętować ich los.

Nowe badania, przeprowadzone przez zespół geologów i paleontologów pracujących w Chinach, sugerują: dinozaur Bioróżnorodność zanikała co najmniej dwa miliony lat przed wyginięciem dinozaurów, pod koniec okresu kredowego, pozostawiając ptaki jako jedynych żyjących potomków.

Jej wnioski opierają się na zbiorze skamieniałości jaj, w tym wielu kompletnych i niekompletnych jaj dinozaurów, zachowanych w warstwach skał o grubości 150 metrów, które zostały zdeponowane między 68,2 a 66,4 mln lat temu, tuż przed opadnięciem kurtyny na dinozaury.

Basen Shanyang, w którym znaleziono skamieniałości jaj, jest domem dla jednego z najbogatszych zapisów dinozaurów z późnej kredy. Jednak naukowcy odkryli tylko trzy gatunki dinozaurów reprezentowane w skamieniałych skorupkach jaj – wyraźna redukcja bioróżnorodności w porównaniu ze starożytnymi zapisami kopalin.

Naukowcy uważają, że ten spadek wariancji mógł osłabić zbiorową zdolność dinozaurów do wyzdrowienia z Uderzenie asteroidy Chicxulub który uderzył we współczesny Meksyk lub przystosował się do Trudne w tym czasie warunki środowiskowe. Mając mniej opcji w swoim ewolucyjnym podręczniku, byli narażeni na grę w snookera.

READ  Oglądaj potężną erupcję ze słońca na tych wspaniałych widokach kosmosu

„Nasze wyniki potwierdzają długoterminowy spadek bioróżnorodności dinozaurów na świecie 66 milionów lat temu, co prawdopodobnie utorowało drogę do masowego wyginięcia dinozaurów nieptasich pod koniec kredy” – stwierdził badacz z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi Fei Han i jego współpracownicy Rodzaj w opublikowanym artykule.

Mimo ich twierdzeń zespół ma rację Uwagi To, że wyginięcie dinozaurów pozostaje kwestionowane z wielu powodów, takich jak „tendencyjność próbkowania w zapisie kopalnym, różnice w stosowanych metodach analitycznych oraz niedostatek bardzo dokładnego datowania geograficznego skamielin dinozaurów”.

W swojej pracy Han i współpracownicy wykorzystali kombinację technik, aby sklasyfikować tysiące próbek skał, które zawierają skamieniałe skorupki jaj, oszacować wiek tych próbek i stworzyć oś czasu tych danych z dokładnością do 100 000 lat.

Dwa z trzech jaj dinozaurów „ookosmicznych” (kategoria gatunkowa dinozaurów, gdy masz tylko jaja) zostały zidentyfikowane w tej mieszance z grupy bezzębnych, papugowatych dinozaurów zwanych owiraptorami, przy czym trzecią grupę zidentyfikowano jako dinozaury niosące. Jak roślinożerne hadrozaury.

W środkowych Chinach znaleziono grupę skamieniałych jaj dinozaurów. (Qiang Wang, Instytut Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii / Fei Han i Qin Wen, Chiński Uniwersytet Nauk o Ziemi).

Niska różnorodność gatunkowa, którą naukowcy odkryli, pasuje do szczątków starożytnych szkieletów dinozaurów odkrytych również w basenie Shanyang i jest porównywalna z innymi złożami skamieniałości w południowych i wschodnich Chinach, a także trochę kości w Ameryka Północna Wskazuje to również na spadek różnorodności dinozaurów w tym samym okresie.

Wszystko to „wskazuje na mniejszą różnorodność i ogólny spadek wśród dinozaurów w skali globalnej” Han i współpracownicy kłócić sięco sugeruje, że spadek może być spowodowany globalnymi wahaniami klimatu i erupcjami wulkanów.

Inne badania, które również wskazywały, że dinozaury były zagrożone wyginięciem, sugerowały, że ich dywersyfikacja mogła się rozpocząć. kurczy się do 10 milionów lat zanim meteor uderzy w ziemię.

Jednak wcześniejsze badania wykazały inaczej. Jedna z ostatnich, dalekosiężnych analiz symulujących gatunki dinozaurów – tempo, w jakim pojawiają się nowe gatunki – wykazała, że ​​mniej niż 20 procent dinozaurów znajdowało się w końcowym stadium schyłku przed uderzeniem asteroidy, podczas gdy Inne gatunki kwitły.

READ  Minister zdrowia Roger Cook ogłosił pilne dochodzenie po włamaniu do nowego wirusa Corona

Jedyny sposób na rozwiązanie tych sprzecznych interpretacji, Han i współpracownicy wywieśćjest znajdowanie, pobieranie próbek i analizowanie większej liczby skamielin oraz łączenie istniejących danych ze stanowisk skamielin na całym świecie w celu lepszego zrozumienia wzorców wymierania.

Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, ale może w końcu pomóc rozstrzygnąć, co się wydarzyło w obliczu przemijania panowania dinozaurów.

„Nasze badanie w Azji obfitych i datowanych geologicznie skamielin jest ważnym krokiem w tym kierunku” – powiedzieli naukowcy. Rodzaj.

Badanie zostało opublikowane w PNAS.