Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy stosowanie środków zwiotczających włosy zwiększa ryzyko raka piersi u czarnoskórych kobiet?

Ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu całego życia jest podobne u czarno-białych kobiet w Stanach Zjednoczonych, ale czarne kobiety są nieproporcjonalnie dotknięte agresywnymi podtypami raka piersi, takimi jak guzy bez receptorów estrogenowych, które są często diagnozowane w młodszym wieku i mają większa częstość występowania. śmiertelność.

Epidemiolodzy od dawna zastanawiali się, jakie czynniki środowiskowe mogą odgrywać rolę. Jedno z tych pytań koncentrowało się na tym, czy chemiczne produkty, olejki i odżywki do włosów – które są częściej stosowane przez kobiety czarne niż białe – mogą zawierać związki zawierające estrogeny lub substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną, które mogą wpływać na ryzyko zachorowania na raka piersi. Jednak do tej pory niewiele badań dotyczyło potencjalnego związku.

„Chociaż istnieje biologiczne prawdopodobieństwo, że narażenie na niektóre składniki środków do rozluźniania włosów może zwiększać ryzyko raka piersi, dowody z [research] Jak dotąd jest to nadal niespójne ” Kimberly Bertrand, Boston University School of Medicine, adiunkt medycyny i epidemiolog w Bo Sloan Center for Epidemiology.

Aby to zmienić, Bertrand i zespół naukowców zajmujących się zdrowiem publicznym z Boston University postanowili zbadać związek między środkami zwiotczającymi włosy a rakiem piersi. Przeanalizowali dekady danych z Badanie zdrowia czarnych kobiet (BWHS), która została założona w 1995 roku, kiedy 59 000 czarnoskórych kobiet w wieku od 21 do 69 lat mieszkających w Stanach Zjednoczonych zostało zapisanych przez wypełnienie samodzielnie wypełnianych kwestionariuszy zdrowotnych. Z BWHS zespół odkrył, że z 50 543 kobiet, które śledzili w latach 1997-2017, 2311 miało raka piersi. Następnie w tej grupie porównali odsetek zachorowań na raka piersi między kobietami, które zgłosiły umiarkowane lub intensywne stosowanie odżywki do włosów, a kobietami, które zgłosiły niewielkie lub niestosowanie.

„Ogólnie nasze wyniki są ogólnie uspokajające: nie znaleźliśmy wyraźnych dowodów na to, że stosowanie kremu do prostowania włosów wiąże się z ryzykiem raka piersi u większości kobiet” – mówi Bertrand. „Jednak istnieją dowody na to, że liczba najcięższych użytkowników produktów zawierających ług — tych, którzy używali tych produktów co najmniej siedem razy w roku przez 15 lat lub dłużej, co stanowi około 20 procent kobiet w naszym badaniu — wzrosła o około 30. w procentach Ryzyko raka piersi z dodatnim receptorem estrogenowym.”

READ  COVID-19 został znaleziony w ściekach na północno-wschodnich przedmieściach Melbourne

Wyniki zespołu były Opublikowano online w karcynogenezie.

Bertrand uważa, że ​​biorąc pod uwagę dużą częstość stosowania chemicznych środków rozluźniających włosy wśród czarnoskórych kobiet, uzasadnione są dalsze badania w celu lepszego ustalenia powiązań między typami raka piersi, a także ustalenia, czy niektóre produkty są szczególnie problematyczne. Czarne kobiety są często niedostatecznie reprezentowane w badaniach nad zdrowiem i mogą mieć wyjątkowe narażenia środowiskowe, które przyczyniają się do nierówności chorobowych. Chociaż potencjalny związek między rakiem piersi z dodatnim receptorem estrogenowym a intensywnym stosowaniem produktów zawierających ług jest niepokojący, wciąż jest za wcześnie, aby naukowcy zorientowali się, czy istnieje bezpośredni związek.

„Potrzebne są spójne wyniki wielu badań, zanim można będzie stwierdzić, że stosowanie niektórych środków zwiotczających włosy wpływa na rozwój raka piersi” – mówi.

Badania te były wspierane przez Narodowe Instytuty Zdrowia.

/Ogólne wydanie. Ten materiał pochodzi z oryginalnej instytucji i może mieć charakter czasowy i jest zredagowany dla jasności, stylu i długości. Pełny widok Tutaj.