Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy zagadka pięknego, odwróconego drzewa została rozwiązana?  Nowe badanie odkrywa tajemnicę  Wiadomości wiedzy

Czy zagadka pięknego, odwróconego drzewa została rozwiązana? Nowe badanie odkrywa tajemnicę Wiadomości wiedzy

W nowym badaniu naukowcy zaobserwowali niezwykły przykład promieniowania gatunkowego na Madagaskarze. Badanie ujawniło również, że niektóre gatunki rozprzestrzeniły się na duże odległości do Australii i Afryki. Baobaby, pochodzące z kontynentu afrykańskiego i południowego Półwyspu Arabskiego (Jemen i Oman), uważane są za jedne z najbardziej charakterystycznych drzew na świecie.

Baobaby, zdjęcie ma charakter poglądowy. (Źródło obrazu: Unsplash)

Nowe Delhi: Baobaby, pochodzące z kontynentu afrykańskiego i południowego Półwyspu Arabskiego (Jemen i Oman), uważane są za jedne z najbardziej charakterystycznych drzew na świecie. Nazywa się je również baobabami malgaskimi lub drzewami „odwróconymi do góry nogami” ze względu na ich masywne, cebulowe pnie z koronami przypominającymi korzenie, które również nadają im uderzający wygląd. Naukowcy i dendrologowie wciąż badają tajemnicę jego odwróconego wyglądu. Jednak BBC opublikowało artykuł, w którym powołuje się na nowe badanie, które ma rozwiązać zagadkę odwróconego wyglądu drzewa.

Co przeczytałeś w nowym badaniu?

W nowym badaniu naukowcy zaobserwowali niezwykły przykład promieniowania gatunkowego na Madagaskarze. Badanie ujawniło również, że niektóre gatunki rozprzestrzeniły się na duże odległości do Australii i Afryki. Nowe badania, które opublikowano w czasopiśmie Nature, skupiają się na pochodzeniu tych charyzmatycznych drzew, ich epickim rozprzestrzenieniu się na całym świecie oraz tym, jak pomagają nietoperzom i lemurom przetrwać.

Nowe odkrycie jest wynikiem wspólnych badań przeprowadzonych przez naukowców z Królewskiego Ogrodu Botanicznego, Ogrodu Botanicznego w Wuhan (Chiny), Uniwersytetu w Antananarivo (Madagaskar), Kew (Wielka Brytania) i Queen Mary University of London (Wielka Brytania).

Zespół zebrał genomy ośmiu znanych gatunków baobabu i przed analizą odczytał ich wzorce specjacji. Według ich ustaleń uważa się, że przodkowie ośmiu gatunków rozprzestrzenili się na Madagaskar, gdzie nastąpiła hybrydyzacja.

Warto zauważyć, że dwa gatunki dokonały migracji na dużą skalę po całym świecie. Jeden z nich przeprowadził się do Afryki, drugi do Australii.

READ  Galaktyki optyczne 1B tworzą iluzję „tańczących duchów”

Według badań gatunek doświadczył ewolucyjnych zmian w strukturze kwiatów podczas procesu napromieniania. Przystosowały się do nowego otoczenia, aby przyciągnąć lemury, jastrzębie i nietoperze.

„Badanie ujawniło nowy wgląd w wzorce gatunkowe baobabów i pokazało, jak zmiany klimatyczne wpływają na rozmieszczenie baobabów i wzorce gatunkowe na przestrzeni milionów lat” – powiedział dr Elijah Leach z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew.