Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czym jest Kongres Narodowy CPC i dlaczego ten rok jest tak ważny?

20. Kongres Narodowy Komunistycznej Partii Chin rozpoczyna się jutro w Pekinie z 2296 delegatami.

Tygodniowa konferencja, która trwa tylko dwa razy na dekadę, jest najważniejszym wydarzeniem w chińskim kalendarzu politycznym.

Ale co dokładnie tam się dzieje i dlaczego jest to szczególnie ważne?

Czym jest Kongres Narodowy Komunistycznej Partii Chin?

Kobiety pozują do sesji zdjęciowej
Delegaci z całego kraju zgromadzą się, aby głosować nad tym, kto powinien poprowadzić partię. (Reuters: Ali Song)

Komunistyczna Partia Chin, która rządzi Chinami od 73 lat, jest największą partią polityczną na świecie z ponad 90 milionami członków.

Chociaż są technicznie oddzieleni, partia jest w rzeczywistości większa niż rząd centralny i kontroluje prawie każdy aspekt kraju i jego mieszkańców.

Co pięć lat delegaci z całego kraju zbierają się w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie na krajowej konwencji, aby nominalnie wybrać kierownictwo partii, rozważyć poprawki do jej konstytucji i konsultować się w sprawie jej programu na nadchodzący okres.

Komunistyczna Partia Chin ma dwie trzecie miejsc w Narodowym Kongresie Ludowym – który spotyka się co roku i jest najwyższym organem władzy państwowej – więc ten program ostatecznie nadaje ton całemu krajowi.

Co ważniejsze, podczas ogólnokrajowego zjazdu ujawniono, kto będzie kierował partią jako sekretarz generalny partii przez następne pięć lat.

Dlaczego konferencja krajowa w tym roku jest tak ważna?

Chińscy politycy głosują
Xi Jinping ma objąć trzecią kadencję sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin. (Reuters: Thomas Peter)

Na tegorocznym Zjeździe Narodowym prezydent Xi Jinping ubiega się o swoją trzecią kadencję jako sekretarz generalny.

W 2018 r. prezydent Xi był w stanie znieść dwukadencyjny limit prezydencki skodyfikowany w chińskiej konstytucji, torując mu drogę do kontynuowania przez całe życie prezydentury Chin.

Jeśli mu się uda, praktycznie zapewni sobie trzecią kadencję prezydencką na Narodowym Kongresie Ludowym w przyszłym roku.

Trzecia kadencja uczyniłaby go najdłużej działającym przywódcą w nowoczesnej historii kraju od czasu przewodniczącego Mao Zedonga, założyciela Najwyższego Przywódcy Republiki Ludowej.

READ  Użytkownik Reddit udostępnia zdjęcie wewnątrz torby popcornu do mikrofalówki
kobieta w ogrodzie
Jan Wong uważa, że ​​Xi Jinping może dostać trzecią kadencję jako sekretarz generalny. (Dostarczone: Jan Woong)

Gan Wong, były korespondent „Globe and Mail” w Pekinie i autor wielu książek o Chinach, powiedział, że większość obserwatorów zgadza się, że pan Xi był faktem dokonanym.

„Nie sądzę, aby był ktoś, kto sądzi, że istnieje możliwość, że ustąpi” – powiedziała.

Powiedziała jednak, że biorąc pod uwagę charakter chińskiego systemu politycznego, trudno będzie stwierdzić, czy w partii jest ktoś, kto mógłby rzucić wyzwanie panu.

„Nigdy niczego nie widzisz. [behind the scenes] W dyktaturze, w reżimie totalitarnym”.

„Nigdy nie wiadomo, czy jest jakaś opozycja”.

Deng Yuwen, były redaktor gazety Partii Komunistycznej, który obecnie mieszka w USA, powiedział ABC, że jeśli Xi upadnie, jego kariera polityczna się skończy, ale jeśli mu się uda, końca nie widać.

„Ponieważ sam Xi jest tak potężny, jego poglądy i polityka będą ściśle powiązane z tym, czy Chiny przyjmą wzorzec pokojowego wzrostu, czy pozostaną w bardzo napiętych relacjach ze światem zewnętrznym” – powiedział.

„Gabinet elity”

Podczas gdy kandydatura pana Xi na kolejną kadencję jest najważniejszym rezultatem krajowej konwencji, ludzie bacznie obserwują, kto utworzy nowy Komitet Stały Biura Politycznego.

Delegaci na konwent otrzymują z krótkiej listy symbolicznie wybranych członków Biura Politycznego.

Podczas gdy Politbiuro jest jak gabinet partii, Stały Komitet – który obecnie liczy siedmiu członków – stanowi bardzo wewnętrzny krąg.