Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Debata czy brak debaty, Trump nadal prowadzi w wyścigu Republikanów w 2024 r. |  Wiadomości od Donalda Trumpa

Debata czy brak debaty, Trump nadal prowadzi w wyścigu Republikanów w 2024 r. | Wiadomości od Donalda Trumpa

Trzecia debata Republikanów na temat wyścigu prezydenckiego w Stanach Zjednoczonych w 2024 r. zakończyła się w tym tygodniu spokojnie.

„The New York Times” odrzucił to wydarzenie jako „rozczarowującą kartę”. „Washington Post” określił to jako „konkurencję niższego szczebla”. Na marginesie „The New Yorker” opisał to jako „niesamowitą stratę czasu dla każdego, z wyjątkiem najbardziej masochistycznych republikańskich widzów”.

Ostrą krytykę wywołał brak znaczenia debaty bez największego hitlerowca Partii Republikańskiej, byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Teraz, rok po kampanii reelekcyjnej w 2024 r., Trump pozostaje liderem partii, pokonując swoich republikańskich rywali w pozornie każdym sondażu. Pewny swoich postępów, opuścił jak dotąd każdą republikańską debatę w tym sezonie wyborczym.

Eksperci twierdzą, że tworzy to nową dynamikę: Trump zachowuje się bardziej jak urzędujący prezydent niż kandydat próbujący usunąć urzędującego prezydenta.

„Niezwykłe jest w tym to, że to były prezydent, a nie urzędujący prezydent, dominuje w tej dziedzinie i pomija debatę” – powiedziała Elaine Kamark, starszy pracownik naukowy w dziedzinie badań nad zarządzaniem w Brookings Institution i autorka książki Primary Politics.

Kandydaci Partii Republikańskiej Nikki Haley, Ron DeSantis i Vivek Ramaswamy pojawiają się podczas prawyborów Partii Republikańskiej 8 listopada w Miami na Florydzie. [Mike Segar/Reuters]

Nad konfliktem

Tradycyjnie w Stanach Zjednoczonych partia urzędującego prezydenta nigdy nie organizuje prawyborów, nawet jeśli w wyścigu biorą udział inni kandydaci z tej samej partii.

Podobnie jest w przypadku obecnego prezydenta Joe Bidena. Chociaż stoi przed wyzwaniami Demokratów ze strony długoletnich potencjalnych kandydatów, takich jak Marianne Williamson i Dean Phillips, nie będzie musiał stawić im czoła na scenie debaty.

Decyzja ma w dużej mierze charakter praktyczny. Osoby sprawujące urząd mają ugruntowaną reputację i historię sukcesów przy urnach wyborczych, a publiczne spory w partii mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo ponownego zwycięstwa.

Jednak momentem, w którym debaty pierwotne są przydatne, jest określenie faworyta wśród rywali z strony przeciwnej. Jednak Trump, trzymając kontrolę nad bazą Republikanów, unikał kontaktu z resztą pola Republikanów.

READ  Ojciec Meghan Markle odrzuca roszczenie dotyczące wiadomości tekstowej z filmu dokumentalnego Netflix

Lynn Vavrek, profesor polityki amerykańskiej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, zauważyła, że ​​wybór był strategiczny.

„Jeśli pójdzie na debaty, wzmocni to przekonanie, że ci ludzie w pewnym sensie są do niego podobni” – powiedziała Al Jazeerze.

Były prezydent Donald Trump w przeszłości wykorzystywał wiece wyborcze i audycje radiowe jako kontrprogramy wobec wydarzeń organizowanych przez rywalizujących kandydatów [Phelan M Ebenhack/AP Photo]

Taktyka podpisu

Vavrek zauważył, że Trump stosował niektóre z tych samych taktyk, które stosował, gdy sam był prezydentem w 2020 roku.

Trump ma długą historię osłabiania przeciwników poprzez kontrprogramowanie, co jest powszechną taktyką w branży telewizyjnej. Polega na odwróceniu widzów od konkretnego wydarzenia poprzez zaoferowanie konkurencyjnych atrakcji.

Trump, była gwiazda telewizji, intensywnie korzystał z kontrprogramowania, starając się o reelekcję podczas sprawowania urzędu.

W tamtym czasie o obalenie go Demokratów ubiegało się szerokie grono Demokratów, a Trump dużo zainwestował w reklamy w YouTube, które miały zbiegać się z ich pierwszą główną debatą. Jeden z ówczesnych ekspertów powiedział Vox, że spodziewa się, że reklamy Trumpa będą miały dwukrotnie większą oglądalność.

„To jego własna marka. Lubi być gwiazdą programu” – Vavrek powiedział o podręczniku kontrprogramowania Trumpa. „Jednym ze sposobów, aby zwrócić na siebie uwagę, jest zrobienie czegoś zupełnie innego”.

Trump w dalszym ciągu korzystał z kontrplatform wbrew harmonogramowi debat swojej partii. W środę, gdy na scenie w Miami na Florydzie toczyła się trzecia debata Partii Republikańskiej, Trump znajdował się zaledwie 20 minut od kubańsko-amerykańskiej twierdzy Hialeah, gdzie odbywał się wiec.

Trump powiedział w swoim przemówieniu: „Ostatnia debata była najniżej ocenianą debatą w historii polityki”. „Czy uważasz, że postąpiliśmy słusznie nie uczestnicząc?” Tłum odpowiedział wiwatami.

Zasiewa wątpliwości co do straty roku 2020

Vavrek dodał, że status Trumpa jako byłego prezydenta zapewnia mu taki sam status i wpływy jak urzędujący prezydent, a to stawia jego rywali w „trudnej sytuacji”.

„Próbują przezwyciężyć tę niezwykłą sytuację” – powiedziała.

READ  „Pustka wizja”: czy Christopher Luxon może poprowadzić Partię Narodową Nowej Zelandii do władzy? | Nowa Zelandia

Przywództwo Trumpa w Partii Republikańskiej nie uległo znacznemu osłabieniu pomimo gorzkiej porażki w 2020 r., która uczyniła go dopiero dziesiątym prezydentem na jedną kadencję, który nie wygrał reelekcji.

Trump zapewnił – fałszywie – że rasa została mu „ukradziona” w wyniku oszustwa wyborczego. Chociaż postawiono mu 91 zarzutów w czterech odrębnych sprawach karnych, swoje problemy prawne przekształcił w dowód spisku Demokratów, co przekonało jego zwolenników.

„We własnej partii Trump pozostaje silny i w tej chwili nie ma nikogo blisko niego” – powiedział Tim Malloy, analityk sondaży na Uniwersytecie Quinnipiac. „Trump jak dotąd pozostawał obojętny na oskarżenia, jakie mu grożą”.

Sondaż Malloy przeprowadzony we wrześniu wykazał, że 62% wyborców Republikanów i GOP popiera Trumpa, w porównaniu z 57% w sierpniu.

Malloy powiedział, że obecnie nie ma republikańskiego pretendenta, który mógłby pokonać Trumpa. Nawet znane nazwiska, takie jak była ambasador ONZ Nikki Haley i gubernator Florydy Ron DeSantis, pozostają nieuchwytne, mniej więcej zajmują drugie miejsce.

„Widzieliśmy dramatyczny upadek DeSantis, a Nikki Haley zbliża się do DeSantis” – wyjaśnił Malloy. Dodał jednak, że nic to nie zmienia faktu, że „Trump jest obecnie faworytem”.

Była ambasador ONZ Nikki Haley (po lewej) i gubernator Florydy Ron DeSantis (po prawej) zajmują drugie miejsce w wyścigu o nominację Republikanów w 2024 roku. [Wilfredo Lee/AP Photo]

Możliwość wstępnej zmiany?

Jednak podczas środowej debaty pięciu głównych republikańskich kandydatów stojących za Trumpem skromnie skrytykowało byłego prezydenta, mając nadzieję na utratę jego przewagi.

„Myślę, że był właściwym prezydentem we właściwym czasie” – powiedziała o czasach świetności Haley, była członkini administracji Trumpa. „Nie sądzę, że jest on obecnie właściwym prezydentem”.

Tymczasem DeSantis powiedział, że Trump powinien pojawić się na debatach: „Jest wam winien obecność na tej scenie i wyjaśnienie, dlaczego powinien dostać kolejną szansę”.

Debaty pierwotne są amerykańską tradycją od 1948 r. Jednak nawet po bojkocie debat przez Trumpa eksperci Al Jazeera, z którymi rozmawiała, stwierdzili, że same główne rasy mogą przynieść nieoczekiwane rezultaty. To oni decydują, kto ostatecznie otrzyma nominację partii.

READ  Zerwane hotelowe akwarium: ujawniono „pierwsze oznaki” przyczyny katastrofy AquaDom

„Jeśli ktoś zajmie drugie miejsce, jest bardzo prawdopodobne, że zdobywcą drugiego miejsca będzie osoba, która po drodze rzuca mu wyzwanie” – powiedział Kamarck, autor książki Primary Politics.

Zauważyła, że ​​najpopularniejszy kandydat w prawyborach Demokratów w 2008 r., Hillary Clinton, został pozostawiony w tyle przez czarnego konia Baracka Obamę.

Vavrek, profesor polityki, powiedział, że nadchodzące prawybory – rozpoczną się w styczniu od klubu w Iowa – mogą stworzyć furtkę dla jednego z republikańskich pretendentów Trumpa.

„Jeśli którykolwiek z pozostałych kandydatów poradzi sobie znacznie lepiej, niż oczekiwano, historia nam mówi – dane z przeszłości mówią nam – że nabiorą rozpędu i może to przerodzić się w rywalizację” – powiedział Vavrek.

Ale nawet ona przyznała, że ​​na razie Trump ma silną kontrolę nad nominacją partii. „Nadal wydaje się wysoce nieprawdopodobne, że Trump ostatecznie nie wystąpi”.