Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Diwali 2023: Święto Świateł wyjaśnione poprzez rytuały |  Wiadomości ze sztuki i kultury

Diwali 2023: Święto Świateł wyjaśnione poprzez rytuały | Wiadomości ze sztuki i kultury

Podstawową ideą Diwali jest zwycięstwo dobra nad złem, co znajduje odzwierciedlenie w jego rytuałach, takich jak diya i rangoli.

Hindusi, sikhowie, buddyści i dżiniści na całym świecie będą obchodzić w tym roku Diwali 12 listopada. Pięciodniowe uroczystości charakteryzują się jasnym światłem, paleniem kadzideł i wystawnymi posiłkami – zwłaszcza słodyczami. Rodziny rozdzielone odległością lub niezgodą spotykają się.

Oto, co powinieneś wiedzieć o niektórych rytuałach praktykowanych podczas Diwali:

Dias

Słowo Diwali pochodzi od sanskryckich korzeni „deepa” (światła) i „avali” (rząd). Słowo to z kolei przekłada się na rząd świateł. Festiwal obejmuje różne dekoracje świetlne, takie jak fajerwerki i świece.

Dekoracją najbardziej kojarzoną z festiwalem są gliniane lampy oliwne zwane diya.

Znaczenie diy jest zakorzenione w hinduskiej legendzie o Ramajanie. Oto historia księcia Ramy, którego żona Sita została porwana. Kiedy Rama i Sita powrócili do swojego królestwa Ajodhji, ludzie powitali ich z radością.

To nie jedyny mit stojący za Diwali. Inne wspólnoty religijne i regionalne kojarzą z nim różne mity. Łączy ich podstawowa idea, że ​​Diwali świętuje zwycięstwo dobra nad złem, co właśnie symbolizuje Diwali.

„Ludzie próbują oświecić ciemne miejsca, nie tylko w swoich domach, ale w swoich duszach” – powiedział Al Jazeerze Manpreet Arora, starszy adiunkt na Uniwersytecie Central Himachal Pradesh w Indiach.

Diya zapala się podczas festiwalu Diwali w Kolombo na Sri Lance [File: Dinuka Liyanawatte/Reuters]

Arora napisała o kluczowej roli, jaką kobiety odgrywają na hinduskich festiwalach ku pamięci swojej zmarłej matki w sezonie Diwali. Przypomniała sobie Diwali z dzieciństwa, kiedy z entuzjazmem pomagała matce w przygotowaniu domu na uroczystości.

Na kilka dni przed Diwali ludzie zaczynają sprzątać swoje domy. „Ktoś kupuje nowe zasłony, ktoś maluje swój dom” – dodała Arora. Ludzie upewniają się, że ich domy są czyste i nieskazitelne, przygotowując się na powitanie Bogini Lakszmi w domach.

W Dhanteras, pierwszym z pięciu świątecznych dni – który w tym roku przypada 10 listopada – rynki tętnią życiem. Arora twierdzi, że zakupy na Dhanteras obejmują zarówno drobne przedmioty, jak podarunki, jak i produkty luksusowe. Jednak tego dnia szczególnie poszukiwana jest biżuteria i sztućce. Uważa się, że srebrna moneta przynosi „szczęście i bogactwo” – powiedziała.

READ  Kryzys koronawirusa: Kolejna rekordowa liczba ofiar śmiertelnych, gdy Omicron nadal rozprzestrzenia się w Australii
Rynki w Bombaju w Indiach tętnią życiem ludzi i dekoracjami [Rafiq Maqbool/AP]

Pudża Lakszmi

Data Diwali to tak naprawdę trzeci dzień obchodów, który przypada w nowiu księżyca. Tego wieczoru zapala się lampy i oddaje się cześć bogini Lakszmi.

Hałas jest zwykle generowany za pomocą bębnów i petard, aby odpędzić Alakshmi, negatywny cień znajdujący się naprzeciw Lakshmi. Jednak w ostatnich latach fajerwerki wzbudziły obawy dotyczące rosnącego zanieczyszczenia powietrza.

Arora powiedziała, że ​​rząd nawołuje ludzi, aby nie używali petard, co skłania ludzi do praktykowania „Zielonego Diwali” w celu zmniejszenia zanieczyszczenia. Zielone Diwali oznacza także „promowanie lokalnych diy wykonanych ręcznie przez rzemieślników zamiast zakupów w dużych firmach online”.

Ponieważ Lakshmi kojarzy się z bogactwem, handlowcy często odwołują się do jej błogosławieństw i inwestują w akcje w ramach rytuału zwanego handlem posagiem. To zdjęcie z 2008 roku przedstawia biznesmena z Ahmadabadu w Indiach robiącego to samo [File: Amit Dave/Reuters]

Rangoli

Różne wzory są rysowane na podłogach i powierzchniach za pomocą materiałów takich jak kolorowy piasek, mąka ryżowa lub proszek wapienny. Ta forma sztuki nazywa się Rangoli i jest również praktykowana na powitanie Lakszmi.

Chociaż niektóre wzory rangoli są wzorami geometrycznymi, różne motywy rangoli mają różne znaczenia, takie jak:

  • the kwiat lotosu Sześć płatków to popularny motyw, ponieważ jest kojarzony z Lakszmi, a także oznacza bogactwo i płodność. Kwiaty lotosu rosną w błocie i rozkwitają jako żywe kwiaty, wzmacniając ideę światła nad ciemnością.
  • Sowy Jest kojarzony z dobrocią w Bengalu, gdzie uważa się, że jest pojazdem Lakshmi, co czyni go ważnym motywem Alpany, rangoli praktykowanej w Bengalu, tworzonej podczas Lakshmi Puja.
  • Ślady, Nazywane również Paglia Wskaż dom, aby przywołać Lakshmi. Ślady stóp skierowane w przeciwnym kierunku są uważane za niepomyślne i kojarzone z Alakshmi.
To zdjęcie z 2015 roku przedstawia kobietę robiącą rangoli w Leicester w Wielkiej Brytanii [Christopher Furlong/Getty Images/File]